Старовинний фоліант, оздоблений коштовними металами, емалями та гравійований ілюстраціями, дивував і захоплював відвідувачів музею.
23 квітня відзначається Всесвітній день книги та авторського права. З кожним днем книги поступаються електронним носіям і все менше людей гортає паперові сторінки, вдихає аромат типографської фарби. Ми наближаємося до того часу, коли друковані примірники будуть демонструватися тільки в музеях та бібліотеках. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Херсонського обласного краєзнавчого музею.
Донедавна в цьому музеї, зазначається в дописі, було чим дивувати відвідувачів. В експозиції і фондах зберігалися старовинні фоліанти, багато оздоблені дорогоцінними металами, емалями та гравійовані ілюстраціями. У жовтні ж 2022 року під час окупації Херсона найцінніші екземпляри книжкової колекції були вкрадені військами рф.
Така ж доля спіткала і Євангеліє 1785 року. Напевне, загарбників привабив срібний оклад з елементами позолоти, прикрашений тисненням і карбуванням. Книга надійшла до музею у 1963 році зі Святодухівського собору Херсона. До того часу вона зберігалась у Катериненському соборі. Євангеліє було видане в Москві, має 493 аркуші, ілюстровано гравюрами.
На першій сторінці ледь читається рукописний чорнильний напис: «Запорожская Сичъ Екатериненскому Собору». Хто і коли зробив цей напис, ми можемо тільки здогадуватися. Адже на момент видання книги минуло вже 10 років з часу ліквідації Запорізької Січі.
Попри величезні втрати, Херсонський обласний краєзнавчий музей продовжує працювати й поповнювати фонди новими матеріалами.
history.rayon.in.ua