Юлія з донькою виїхали з окупованого Херсона у серпні минулого року. Говорить, що виїхали через те, що окупаційна влада починала тиснути на батьків, щоб віддавали дітей до російських шкіл, та й вчитель історії для російських окупантів – на особливому рахунку. Тоді, говорить херсонка, зібралась з духом, взяла речі і дитину і виїхала до родичів у Польщу. Цю частину родини Юлії виселила радянська влада під час операції "Вісла".
"Таким чином моя родина вже вдруге в історії змушена покидати місця, які стали рідними. Тоді зв'язки були втрачені, а відновилися років п'ять тому просто дивом. Знайомі знайомих інших знайомих випадково зустрілися в Польщі, а тоді ми отримали аркуш паперу, де було написано, що нас розшукують. Батьки вийшли на зв'язок і виявили, що там є родина батькової троюрідної сестри. Почали спілкуватися, а з початку війни вони запрошували мене з дитиною приїхати до них", – розповіла Юлія Аліфанова.
Юлія Аліфанова з дочкою Фото: Юлія Аліфанова
Юлія з донькою оселилась у місті Битові Поморського воєводства. Вона дистанційно викладає історію своїм учням Херсонської школи №57, а також працює у Західно-Кашбузькому музеї.
"Після своїх занять йду до музею: щось допомогти, зробити, що потрібно. Оскільки я історик, то ця робота цікава для мене особливо. Це справжній середньовічний замок із чудовими експонатами з епохи лицарів. Тут, окрім екскурсій, навіть вистави влаштовують, тож для історика подивитись і послухати є що. Звісно, розумію не все, що говорять, але намагаюся", – сказала Юлія.
Музейники підтримують Україну, каже жінка. Самі запропонували провести лекцію для популяризації історії України.
"На лекцію прийшли майже 40 людей. Я не очікувала такої кількості, думала – люди зморені, після роботи, кого це зацікавить? Але прийшли! І українці, і поляки. Був навіть один професор, а ще ксьондз із греко-католицької церкви, в яку ходять українці, інші шановані в місті люди", – продовжила вона.
Юлія Аліфанова, вчителька історії з Херсона, читає лекцію про Україну в музеї в Польщі Фото: Юлія Аліфанова
У першій лекції Юлія Аліфанова розкрила давню історію українських земель: від початку заселення до XІV століття. Говорила українською, з перекладом допоміг етнічний українець. У Битові мешкають 4 тисячі українців і 18 тисяч поляків.
"У цьому регіоні взагалі багато етнічних українців, які живуть тут у третьому-четвертому поколіннях. Звісно, вони давно вважаються поляками, але при цьому турботливо зберігають українські традиції. Практично всі знають українську мову, розмовляють нею та вчать своїх дітей. Зараз уважно моніторять наші новини, в них душа болить за нас", – поділилась вчителька історії.
На лекції про Україну в музеї в Польщі Фото: Юлія Аліфанова
Часто у розмовах поляки проводять історичні паралелі між подіями в їхній країні під час Другої світової і тим, що пережили і переживають жителі Херсонщини.
"Це містечко було окуповане німцями, а потім його звільнили радянські війська. Так, кажуть, поки тут були німці, все було відносно тихо. А коли прийшли "асвабадітєлі", вони зірвали місцеву церкву, деякі інші будівлі. А ще – розібрали багатокілометрову залізну дорогу, яка була прокладена через місцеві ліси, і вивезли її кудись углиб Росії. Не дивно, що поляки не люблять згадки про радянське визволення, а тепер мимоволі проводять паралелі між тим, що було тоді, і між тим, що росіяни роблять зараз із Херсонщиною, та й по всій Україні, куди змогли дотягнутися", – розповіла Юлія.
У Юлії є робота, донька вчиться у польській школі і дистанційно – в українській. Вони живуть у чистому ошатному місті. Втім, вони мріють повернутись до рідної оселі.
"Ми віримо в перемогу, і дуже хочеться повернутися додому, якби в Європі не було гарно. Розумію, що в Херсоні буде тяжко після війни, але то батьківщина, і ти її любиш", – сказала Юлія Аліфанова.