Від лози – до бокала
Виноробня "Князя Трубецького" – класичне французьке шато з виноградниками, рестораном, готелем, музеєм та підвалами. Щороку його відвідували до 30 тисяч туристів.Херсонщина, шато князя Трубецького до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Фото з архіву ПРАТ "Князя Трубецького"
Ще 22, 23 лютого команда будувала плани на найближчі 10 років і готувалась відправити продукцію на престижну виставку, розповів генеральний менеджер ПРАТ "Князя Трубецького" Андрій Стрілець.
"Збиралися випускати нові сорти вина, яких не було ще в нас на ринку. Адже в нас такий склад виноградників, як у великих вин Франції — Каберне-фран, Мальбек, Шираз. У нас був готовий ящик готової продукції для відправки у Лондон на престижну виставку Decanter. Його збиралися відправити 24 лютого, але вже не змогли. За два тижні до війни ми взяли золоті медалі в Берліні", — згадує Андрій Стрілець.
Окупація
Ранок 24-го. Вибухи в Новій Каховці. Повідомлення про початок війни. Андрій виїхав до родини в Київ. Вже за 3-4 години працівники виноробні повідомили, що російські війська — біля воріт. На час окупації зв'язок з працівниками вирішили не підтримувати – задля їхньої безпеки. Що відбувалось на виноробні, менеджер дізнавався з фото місцевих жителів та з відео російських військових."Знаємо, що на виноробню приходили окупанти, бачили відео, яке вони ж і виклали в мережу — як грабують, забирають те, що зберігалося в нас. Серце кров'ю обливається — це праця стількох людей і кількох років, а ті варвари навіть не розуміють його цінності", – каже Андрій Стрілець.
Херсонщина, зруйнований обстрілами військових РФ дах шато князя Трубецького. Фото з архіву ПРАТ "Князя Трубецького"
На фото, які передали місцеві жителі, видно діри від обстрілів — просто в історичній будівлі.
"Щойно українські військові вивісили прапор на те місце — прилетіло одразу в прапор. І зараз там діра у башті. Але що там усередині відбувалося, яка ситуація — не знаємо й досі, бо поки не дозволяють туди їхати", — говорить генеральний менеджер.
"Перше, що я зроблю після перемоги — вип'ю келих "Оксамиту України". Для нас узагалі особливе значення мають "Оксамит України" та "Перлина степу".
Вин під маркою "Князя Трубецького" практично не лишилось. Склад готової продукції у Гостомелі згорів. Збереглись тільки кілька пляшок.
Згорілий склад готової продукції виноробні князя Трубецького у Гостомелі. Фото з архіву ПРАТ "Князя Трубецького"
"Про збитки зараз говорити складно. Чітко знаємо, що на складі готової продукції, який ми орендували в Гостомелі, згоріли 32 тисячі пляшок. А до підприємства поки не маємо доступу, тож щось підрахувати неможливо. Тільки інвентаризація після повного звільнення покаже, що є, чого немає", — розповів Андрій Стрілець.
Плани на майбутнє
Зараз працюють командою з трьох спеціалістів: складають плани інвестицій та відновлення виноградників. За час війни нікого з колективу не звільнили, і після перемоги планують знову налагодити виробництво вин."Ми дуже оптимістично налаштовані, чекаємо перемоги та будемо все відновлювати. Звісно, щоб налагодити виробництво таких вин, потрібно 2-3 роки. Якщо виноградники не оброблялися рік, то їх іще можна буде підняти, якщо 2-3 роки — то це буде складно. Але насіннєвий матеріал є, якщо сорти зіпсуються — посадимо заново", — говорить Стрілець.
"Ми віримо в перемогу, слава ЗСУ! І обов'язково зробимо сорти вин, які стануть кращими на світовому ринку та прославлятимуть Україну. Це вже навіть не стратегія наша, а місія".
Менеджер каже, що і до війни був план — які сорти садити, які відновити, які треба пересадити. Він переконаний, що підприємство знову зробить вина, гідні світового ринку.
Чотири пляшки вина, які збереглися після знищення російськими окупантами складу готової продукції у Гостомелі. Фото з архіву ПРАТ "Князя Трубецького"
"Перше, що я зроблю після перемоги — вип'ю келих "Оксамиту України". Для нас узагалі особливе значення мають "Оксамит України" та "Перлина степу". Ми чекаємо визволення, віримо в перемогу! Слава ЗСУ! І обов'язково зробимо сорти вин, які стануть кращими на світовому ринку та прославлятимуть Україну. Це вже навіть не стратегія наша, а місія", — сказав генеральний менеджер виноробні.
Музей
Чотири згорілі пляшки з Гостомеля, фотографії пошкоджених історичних будівель, спустошених підвалів – ці речі стануть частиною 120-річної історії шато Трубецького, які розташують у музеї виноробні. Свою місію керівники підприємства вбачають і у збереженні шато як туристичного об'єкта, частини історії Херсонського краю."Ця виноробня пережила вже кілька війн — і революцію, і Громадянську, і дві світові. Переживе й цю, все відбудуємо. На початку 2000-х історичне шато ми повністю реконструювали. Всередині облаштували ресторан, готель, невеличкий музей. Відремонтували всі історичні підвали. Там зберігалася найстаріша колекція вин в Україні — з 1958 року. І щороку її поповнювали мінімум на 100 пляшок. А при реконструкції знайшли 7 пляшок ще часів князя Трубецького — це початок 1900-х років. Що з ними зараз, тільки здогадуємось. Сподіваємось, хоч щось уціліє", — сказав директор із маркетингу ПРАТ "Князя Трубецького" Сергій Пархомчук.
Суспільне Херсон