За словами гендиректора, контакт з заводом втрачено, проте він точно знає, що він не зруйнований. При цьому керівництво знайшло можливість, як зберегти торгову марку і продовжити випускати продукцію.
24 лютого 2022 року Андрій Левчук знаходився у Києві, але вже наступного дня разом з родиною евакуювався до Луцька. Через деякий час зв’язався з представниками керівництва компанії, які опинились у інших містах. Тоді і було вирішено, що виробництво треба відроджувати. А оскільки у Луцьку знаходяться виробничі потужності підприємства «Руна», яке виробляє схожу продукцію, попросили взяти лінії в оренду саме у нього.
Раніше під торговою маркою «Чумак» у Каховці виготовляли різноманітні кетчупи та соуси, томатну пасту, сезонну консервацію та макаронні вироби. У Луцьку ж змогли відродити виробництво лише двох позицій – томатної пасти у склі і «Херсонського» соусу. Якщо з томатною пастою зрозуміло (компанія фасує її готову, нічого не додаючи), то з соусом довелось трохи «повозитись». Спочатку на «Руну» передали його рецептуру, за якою зробили лабораторні зразки. Потім спеціалісти «Чумака» обрали зразок, який відповідає потрібним смаковим якостям, після чого «Херсонський» запустили у виробництво.
За словами Андрія Левчука, нині у компанії продовжують працювати над іншими категоріями продукції на інших виробничих майданчиках. На черзі – майонези, соуси на майонезній основі, томатна паста у пірамідках. Останню доведеться випускати за кордоном, оскільки 3 лінії з виробництва пасти саме у пірамідках, які лишись в окупованій Каховці – єдині на всю Україну. Також з травня минулого року «Чумак» випускає у Туреччині макарони-довгорізи.
Згадав гендиректор і про неприємний момент, який трапився на початку окупації. Тоді торгові мережі припинили оплату заборгованості за поставлену продукцію тим підприємствам, які опинились на окупованій території. Проте з часом вдалось дійти згоди і оплата почалась.
В окупації опинились і виробники сировини для компанії. Але «Чумак» все ж зміг вивезти до Луцька певний об’єм томатної пасти, яка лишилась на складах переробного заводу на вільній частині Миколаївщини. З Каховки ж, де залишись великі запаси пасти, вивезти її поки неможливо. Як і сам завод у цілому.
Андрій Левчук зізнається, що окупанти намагались перезапустити завод, проте, цитата, «таке підприємство запустити практично нереально людям, які взагалі не розуміють, що це таке і що з цим робити». Щоправда, рашисти можуть розібрати завод на частини і розграбувати.
«Не знаємо у якому стані підприємство знаходиться але, якщо значних пошкоджень немає, ми за 4-6 місяців відновимо все і запустимо виробництво».
Гендиректор зізнався, що дуже чекає деокупації: «Вірю у те, що це все може відбутись дуже швидко і неочікувано. Так само, як це відбулось з Харківською областю, так само, як це відбулось з Херсоном. Всі зараз зберігають тишу, щоб забезпечити нашим ЗСУ те, що вони мають зробити».