Центру журналістських розслідувань про це повідомили жителі Нижньосірогозької громади.
За їхніми словами, найбільш активним серед місцевих колаборантів-освітян виявився вчитель фізики та інформатики Верхньосірогозького ліцею Войтенко Валентин Павлович, 11 лютого 1968 року народження. Саме його окупанти призначили «директором» цього навчального закладу. Але набрати учнів і сформувати вчительський колектив йому так і не вдалось.
Колаборант Валентин Войтенко (в центрі) Фото: nsirogozy.city
«Войтенко відомий також як воїн-«інтернаціоналіст». З перших місяців окупації він почав тероризувати своїх колег-вчителів, схиляти їх до співпраці. Він пропонував гауляйтеру Нижньосірогозького «району» Петру Збаровському повністю «вирубити» інтернет, аби діти не могли навчатися онлайн в інших школах. Але окупанти вирішили цього не робити, бо тоді б вони самі залишилися без інтернету. До речі, Верхні Сірогози завжди були «червоними» і мали прокомуністичні настрої. У місцевому ліцею донедавна всі предмети викладали російською. Однак навіть тут Валентину Войтенку не вдалося знайти достатню кількість зрадників, щоб відкрити заклад», – розповіли місцеві жителі.Окупанти знайшли «директорів» ще в двох закладах загальної середньої освіти – Нижньосірогозькому і Новоолександрівському ліцеях. Перший «очолила» Величко Оксана Володимирівна, 20 вересня 1985 р. н., а в другому впроваджувати «російські навчальні програми» погодилась сама директорка ліцею Видра Олена Михайлівна. Проте набрати вдалося лише чотирьох учнів – до Нижньосірогозького ліцею.
Колаборантка Олена Видра, Фото: скріншот відео
Всю провину за зрив навчального року «заступниця начальника відділу освіти» окупаційної адміністрації Генічеського району, колаборантка Галина Авдєєва переклала «на Україну». Мовляв, наша країна «залякує вчителів» і не дає можливості дітям навчатися. Але це цілковита неправда, адже школи Нижньосірогозької громади ще в вересні розпочали навчальний процес у дистанційному форматі за українськими програмами. Причому, в них навчаються навіть діти місцевих колаборантів, які не захотіли віддавати їх до захоплених шкіл, де обіцяють запровадити якусь нікому не зрозумілу «російську навчальну програму».«Одразу ж після свого призначення гауляйтер Нижніх Сірогоз Петро Збаровський пообіцяв відкрити школи. Навіть привозив якихось людей з Генічеська і Новотроїцького, щоб вони допомогли організувати «навчальний процес». Він призначив якусь нікому не відому «начальницю» відділу освіти, яка нещодавно кудись втекла з території громади разом зі своєю матір’ю. Разом із окупантами вони викрадали керівника нашого селищного управління освіти, але переконати людей в свої «гарні наміри» так і не змогли», – сказали мешканці Нижніх Сірогоз.
Колаборант Анатолій Шокарєв Фото: nsirogozy.city
Колаборанти від освіти допомагали окупантам у проведенні «референдуму» з «приєднання» Херсонської області до РФ. Але більшість місцевих жителів про проведення «голосування» навіть не чули. За їхніми словами, в багатьох селах жодних представників «референдуму» взагалі не бачили. Найбільша дільниця працювала лише в будинку культури в Нижніх Сірогозах, а ледь не основними учасниками «голосування» крім працівників окупаційної адміністрації “району” виявились знайомі і друзі голови місцевої організації ветеранів війни та праці, колишнього селищного голови Нижніх Сірогоз Шокарєва Анатолія Михайловича. «Саме Шокарєв привів на «виборчу дільницю» якихось стариків. На тому все й закінчилося», – розповіли жителі селища.
Як повідомляв ЦЖР, 4 серпня голова окупаційної адміністрації Херсонщини Володимир Сальдо представив гауляйтера неіснуючого Нижньосірогозького району. Ним став голова сусідньої Новотроїцької селищної територіальної громади Збаровський Петро Миколайович, 23 травня 1964 року народження.