Херсонка Лариса встановила VPN для того, щоб мати доступ до українських сайтів, звичайних браузерів та соціальних мереж, які використовувала іще до повномасштабної війни.
"Спочатку користувалась безплатним, але він давав тільки якийсь певний час для трафіку, а потім вимикався. Довелось встановити платний, почитала відгуки про надійність і вже кілька місяців ним користуюсь. Послуга не з дешевих, десь близько 450 гривень на місяць, але за інформацію та доступ до зв’язку хоча б через месенджери, доводиться платити", - говорить херсонка.
Цензура окупаційної влади поширюється з кожним днем – говорить експерт з нових медіа Юрій Антощук. Росіяни намагаються блокувати не лише все нові інформаційні сайти, а й месенджери, через які люди теж отримують об’єктивні новини. Щоб мати доступ до інформації, потрібно встановити VPN. Більшість херсонців все ж таки користуються безкоштовними сервісами. Але не кожен такий VPN є безпечним, його обов’язково треба перевірити, каже Юрій Антощук.
"По перше, що то за компанія, яка випускає VPN, чи є до цієї компанії, до цього бренду довіра загалом. Необхідно також подивитися, які протоколи використовує цей VPN, які методи шифрування використовує VPN. І чи не записує VPN сервіс всі ваші дії", - говорить експерт.
VPN дозволяє зберігати анонімність в інтернеті. Безкоштовні сервери мають обмеження по швидкості та кількості доступних країн, говорить Юрій.
"Якщо ми говоримо про захист персональних даних та більш анонімну діяльність в інтернеті, то звісно коли VPN занадто багато за вас питає, хто ви, ваші дані до того ж зберігає вашу активність, то це вже ну зрозуміло що такий VPN не підходить", - розповів Юрій.
Якщо немає можливості встановити VPN, то отримувати інформацію можна через месенджери, такі як вайбер та телеграм. Але задля безпеки не вступати в чатах в жодні обговорення, просто бути пасивним читачем, постійно чистити кеш та видаляти чутливий для росіян контент, говорить Юрій Антощук.
Заступник директора центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов говорить, що частина українських інформаційних VPN-серверів не доступна за межами України, зокрема телевізійні, завдяки яким жителі окупованих територій можуть дивитися українські телеканали. А частина серверів працює нестабільно.
"Треба шукати рішення і з боку власників сервісів і з боку держави з тим, щоб продукти були доступними та наші громадяни отримували відповідні можливості перегляду телепередач, наприклад", - говорить Данилов.
Запустити можна і власні VPN-сервіси. Наприклад, це могли б робити громадські організації - каже Юрій Антощук.
Що відомо:
- 30 травня у Херсоні та області зник український зв'язок. Перестали працювати мобільні телефони та частково домашній інтернет.
- 25 червня у Херсоні почали продавати СІМкарти російського оператора без паспортних даних.
- На тимчасово окупованих територіях Херсонщини український зв’язок буде відновлено після їх звільнення.