— Як минула ніч з 29 на 30 серпня у Херсоні. Багато чого відбувалось. Що ви могли почути та побачити? Які ваші враження?
— Ніч минула відносно спокійно, до п’ятої ранку. Вечір був неспокійний, бо в місті було дуже гучно. Вечір [29 серпня] теж був дуже неспокійний, упродовж дня було дуже гучно. З п’ятої ранку [30 серпня], як я потім прочитав у телеграм-каналах, почалися прильоти по Антонівському мосту, ще десь по передмістю. Зранку були прильоти по місту, по будівлі біля Миколаївського шосе, ще десь.
Інтуїція мені підказує, що ці «веселощі» цим не завершилися, що буде ще щось. Принаймні я морально себе до цього готую.
Читайте також:— Ви говорили про Миколаївське шосе. З’явились відео, що там є будівля з назвою Brain. Що це за Brain. Чи ви знаєте, що це було?
— Brain — це мережа магазинів комп’ютерної техніки, є такий магазин на Миколаївському шосе. У цій будівлі є велика фірма, що продає покрівельні матеріали. Коли я ремонтував будинок батьків, купував матеріали, тому добре знаю цю будівлю. Говорили, що там був штаб, начебто шпиталь, ще якісь місця розміщення. Тому, мабуть, ціль була дуже доречною в цьому випадку.
— Під час та після цих бавовн, як ми їх називаємо, росіяни почали робити рейди містом, особливо біля місць прильотів. Перевіряють геть усе і шукають тих, хто може бути до цього причетний. Була навіть рекомнедація, що треба зачищати телефони, видаляти все, що може якимось чином скомпрометувати. Чи ви бачили подібні рейди?
— Ці рейди, можна сказати, в латентному варіанті, є по Херсону майже щодня. Знайомі, які живуть біля ТЕЦ, говорили, що там перевіряють будинки постійно. Поруч школа міліції, де вони живуть, де є резиденція їх «поліції» — сам не бачив, знайомі говорили. Стоїть багато автівок і «поліція ДНР», і «військова автоінспекція».
У цьому мікрорайоні вони перевіряють будинки майже щодня. Коли заїхали, то перевіряли геть усе.
Можливо, зараз ці перевірки будуть більш інтенсивними. Це в цьому випадку логічно.
— Чим живе місто? Щось змінилося? З того, що ви могли побачити чи почути, яку оцінку ви можете зробити?
— Зранку [30 серпня] працював громадський транспорт. Це я бачив, ненадовго виходив. Працювали магазини, Дніпровський ринок, але не так активно як в інші, спокійніші дні. Чимало торгових місць на ринку пустували, магазини зранку були відкриті.
Перехожі на вулицях, були, але значно менше, ніж навіть [29 серпня]. Було менше машин на дорогах.
— Ми маємо розуміти, що жителі Херсона, з одного боку, чекають на звільнення, а з іншого — все ж це є загрозою. Чи знаєте ви про такі факти, що мешканці міста стали частіше виїжджати, хоча би намагатися виїхати?
— Так, знайомі говорили мені, що спостерігалася велика черга на переправу біля Антонівського мосту. Там є таке собі щось на кшталт поромної переправи. Зранку [30 серпня] там було багато автівок — люди намагалися виїхати на лівий берег Дніпра. Таке є, але яка мотивація у цих людей, я не знаю.
— Якщо говорити про географію Херсона, є район ХБК.
— Є такий район, дуже великий.
— Нібито російські окупанти зробили там укріпрайон, використовують його як форпост. Чи ви про це щось чули?
— Там є кілька блокпостів. Великого укріпрайону там немає, бо дуже щільна житлова забудова.
Є блокпости біля торгівельно-розважального центру, який на початку березня був знищений. Там, кажуть, є серйозні блокпости. Але я не бачив теж, сусіди говорили. Там Бериславське шосе, в'їзд до міста з боку Нової Каховки. Напевно, якісь фортифікаційні споруди там є.
Читайте також:— Усі попереджають, що швидке звільнення Херсонської області неможливе. Але така наша природа: ми хочемо, щоб це ставалося миттєво. Чи розуміють це херсонці? Які настрої панують у місті?
— Думаю, що більшість людей розуміє, що визволення — це справа не одного дня і може навіть не одного тижня. І, знаючи історію міста, визволення Херсона 1944 року, можна зробити [висновок]… Я розумію — різні часи, різна специфіка. Але тоді ця операція тривала на півдні України, здається, чотири місяці. Зараз це теж буде не один день.
Люди розуміють, але вони зараз дуже налякані, бо лінія фронту наближається до міста з відповідними ризиками.
— Була пожежа в одній із багатоповерхівок. На щастя, ніхто не постраждав, повідомляється, нібито все добре.
— Так, туди потрапили елементи збитого снаряду з РСЗВ. Була і пожежа, і руйнування.
— Коли ми попереднього разу спілкувалися, ви розповідали про те, що серед окупантів стало менше тих, хто з літерою «Z», більше тих, хто з літерою «V». Ми також пам’ятаємо, що на півдні, в Херсоні багато представників так званих «Л/ДНР» — це українські громадяни, які чомусь вирішили, що мають бути з Росією, мають зробити нещастя в інших регіонах України, яке мають у себе на окупованих частинах Луганської та Донецької областей. Якщо говорити про тиждень, 10 днів, чи щось змінилося у складі окупантів?
— Я не можу про це говорити зі стовідсотковою точністю, але мені здається, що стало трохи більше саме росіян. Писали про те, що була ротація і нібито заїхали якісь інші військові частини. Але по місту людей у специфічній формі - так званих «мобіків» — я зараз бачу менше, а саме російську військову форму бачу частіше.
— Ми багато говоримо про підготовку росіян до «референдуму». Також говоримо про те, що наступальні дії Збройних сил України заважають планам Кремля. Чи бачите ви підготовку до такого псевдореферендуму?
— Поки що все це на словах. Жодної наочної агітації зі словом «референдум» я в Херсоні не бачу.