В ефірі "Українського радіо" голова Асоціації українських банків Андрій Дубас розповів, що робити з такими банкнотами, чи можна їх обміняти і чому банкомати можуть не приймати купюри по 500 гривень?
Чому була потреба маркувати гроші під час окупації
Коли російські війська наступали на Херсонщину, там працювали українські банки, були відділення і зберігалася готівка. Багато банків спрацювали оперативно: вивозили цінності, рятували людей. Були випадки, коли у відділенні гроші таки залишалися. Щоб ці гроші були якимось чином ідентифіковані у разі, якщо окупанти їх захоплять, існує регламент дій. Якщо банкомат ламають, то спрацьовує система, в якій на купюри, що там знаходяться, розливається спеціальна фарба. Тоді цю банкноту дуже легко ідентифікувати.
Якщо ми говоримо про пачки грошей, що знаходяться у сейфі, і касир хоче, щоб вони були також ідентифікованими, ці банкноти просвердлюють. Після цього касир передає інформацію до керівництва Нацбанку. Це дає підставу Нацбанку в майбутньому замінити готівку на непошкоджену тому банку, в якому сталася патова ситуація зі знищенням купюр.
Чому такі банкноти потрапили в обіг і чи можна їх обміняти
Інформування від Національного банку повинно було бути ще у березні. Ймовірність захоплень банківських відділень була високою, викрадення банкнот звідти було зафіксовано. В 2014 році в Національного банку була хороша комунікаційна політика, яка все робила наперед. Зараз ми працюємо із проблемою постфактум. Тепер склалася така ситуація, коли гроші вже потрапили в український обіг. І лише тоді Нацбанк вийшов із інформаційною кампанією.
Люди, які мають такі гроші на руках, вони їх просто втратять. Ці гроші недійсні. Якщо людина прийде в банк і, наприклад, буде платити за комунальні послуги, банк змушений буде просто вилучити цю купюру без права на обмін та заміну.
Якщо ви бачите купюру в магазині з діркою посередині — попросіть видати іншу.
Рекомендація НБУ: використовуйте під час готівкових розрахунків лише готівку, яка не викликає сумнівів у її справжності чи платіжності. Якщо є сумніви, потрібно звертатися в будь-який банк. Пошкоджені банкноти під час дії воєнного стану обміну не підлягають, а вилучаються для подальшого проведення досліджень Національним банком. Підроблені та навмисно пошкоджені банкноти вилучають без відшкодування їх вартості, а інформацію передають у правоохоронні органи — для подальшого розслідування.
Чому банкомати можуть не приймати купюри по 500 гривень
В багатьох банкоматах при розрахунках за послуги будуть прийматися лише купюри у 200 гривень. Це ситуативно правильне рішення банків. Банкомат, коли приймає спеціально і попередньо зіпсовану купюру, не може розпізнати, чи вона зношена, чи це просто пляма, чи це дірка. Для того, щоб "навчити" банкомати розрізняти такий тип пошкодження, потрібен певний час. І для банку, щоб не потрапити у халепу, простіше зараз зупинити прийом 500 грн на певний період. Бо зараз важливо максимально не допустити потрапляння таких купюр в грошовий обіг.
Що відомо
- 23 серпня Нацбанк оприлюднив зразок пошкодженої купюри та застереження щодо такої готівки з окупованих території України.