Гість — заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.
Сергій Данилов: Найбільша подія останніх днів — це наступ, який зараз відбувається. Я налаштований оптимістично, але консервативно. У будь-якому випадку, ситуація на фронті дуже сильно впливає на перебіг соціальних, політичних процесів в обох Каховках і самому Херсоні.
Це перше. А друге — вимкнення зв’язку і продовження інформаційної ізоляції всієї Херсонщини від українського трафіку. Більшість отримує інформацію через месенджери, соцмережі, дивиться єдині новини: або все буде заблоковано, або люди будуть в небезпеці (якщо потужності російських провайдерів і ФСБ будуть спроможні аналізувати трафік). Є вихід — користуватися VPN і обходити ці заборони чи можливі репресивні заходи.
Паспорти і російські сім-карти
Анастасія Багаліка: Бачила сьогодні відео, де показують, як начебто роздають в Херсоні картки російських мобільних операторів за паспорт. А поруч роздають російські паспорти. Чи це достовірна інформація?Сергій Данилов: Те, що в них заїхала група, яка роздає паспорти разом з ФСБшниками і доданим обслуговуючим персоналом Херсона для роздачі паспортів — це точно. Те, що вони шукають трудові колективи, через які буде простіше тиснути на людей, щоб збирати списки охочих — теж правда. Те, що вони розуміють, що паспортизація зірветься на Херсонщині — в мене сумніві немає. Багато херсонців небезпідставно бояться, що отримання чоловіками російського паспорта буде підставою мобілізувати на війну.
- Те, що сьогодні вони роздавали сім-карти російського оператора — теж правда. Там, напевно, була черга. Тому що люди злякалися, що залишаться без зв’язку.
Ці сім-карти роздавали за те, що люди показували український паспорт. Те, що я знаю, мені знайомі розповідали з місця подій: вони фотографували дві сторінки паспорта, і на один паспорт можна було взяти 5 «сімок».
Про «перепис» на окупованих територіях
Десь росіяни намагалися ходити і ставити питання, але це настільки все розхристано, неодноманітно, неорганізовано…Вони намагаються заманити до себе отримувачів соціальних пільг.
Росіяни зловили ось це момент: «субсидії», «виплати», «пільги», і під цим соусом, під цю обіцянку скликають людей кудись і намагаються сформувати групу підтримки. Тих, хто буде їх підтримувати як надавачів соціальних послуг.
- Під обіцянки, а не під реальні виплати.
Колаборанти бояться камер і людей
Ми не знаємо, хто вбив Кулішова, чи помічника Сальдо. Одразу що Стремаусов (Кирило Стремаусов, проросійський активіст), що Сальдо (Володимир Сальдо був мером Херсона з 2002 по 2012 рік, нардепом від «Партії регіонів» у Верховній Раді 7-го скликання) зникли на тижні і за чутками перебували десь в Криму.- У Мелітополі Сальдо прийшов на зустрічі з жінками в бронежилеті (при чому до людей, яких перед цим перевіряли на вході, обшуковують). Бояться вони — страшне.
У росіян величезна проблема: всі колаборанти мусять ховатися, вони їх не можуть показати навіть в постановлених кадрах. Сальдо мусить з’являтися на площі, яка оточена трьома рядами автоматників. І це ще треба зробити якось так, щоб не дуже в очі кидалося.
hromadske.radio