«Потрібна допомога громади»
Тріщить по швах будівля гімназії № 20 у Херсоні. Та воно й не дивно: гімназія є найстарішим навчальним закладом обласного центру, заснованим ще 12 березня 1815 року. І з того часу про капітальний ремонт для її основного корпусу із класами на шість сотень хлопців та дівчат залишалося тільки мріяти. От і домріялися – просідати почали стіни з боку вулиць Соборної та Гошкевича, відновлення потребує й внутрішній двір. Чи знає про те муніципальна влада? Звичайно!
— Стан будівлі у нас викликав тривогу ще сім років тому. Коли міським головою Херсона був Володимир Миколаєнко, зверталися з цього приводу до міськради. Але грошей на ремонт у бюджеті все не знаходили. Дійшло до того, що ми з батьками власними силами почали розробляти проект реконструкції будівлі, вкладаючи у нього своє бачення. Звісно, намагаємося власними силами підтримувати в порядку всі приміщення, але цього недостатньо – потрібна допомога громади, аби стіни остаточно не розсипалися, — закликає директор Херсонської багатопрофільної гімназії № 20 Оксана Цеховлес.
Із позицією педагогічного колективу навчального закладу солідарні і в міському управлінні освіти. Тут також вважають, що затягувати із порятунком будівлі гімназії далі просто нікуди.
«Звести нову будівлю було б дешевше»
— Навчальний корпус гімназії № 20 вносимо до титульного списку на реконструкцію регулярно. Та міськрада довго не могла знайти для цього фінансування. Адже обсяг робіт такий, що звести нову будівлю співставної площі, мабуть, було б дешевше. Це понад десять мільйонів гривень. Та сподіваюся, у бюджеті на наступний рік ці гроші таки передбачать, — сподівається начальник управління освіти Херсона Наталія Журженко.
Схоже, із порятунком найстарішої гімназії № 20 справа потроху й справді рушає з місця. Вона вже на стадії підготовки, запевнили в управлінні капітального будівництва міськради.
— Навчальний корпус гімназії 3 20 є пам’яткою архітектури місцевого значення. Відтак, закон не дозволяє обмежитися звичайним капітальним ремонтом об’єкту. Потрібна саме реставрація. Вже провели технічне обстеження стану елементів конструкції. Висновок такий: будівлю в цілому аварійною визнати не можна. Зате аварійними є стіни та перемички, які потребують термінового укріплення, — коментує начальник УКБ міськради Херсона Владислав Кондратов. – Якщо роботи внесуть у титульний список на 2022 рік, будемо замовляти проект реставраційних робіт, а вже по тому – й реставрацію. Це два відкритих тендери, на які також піде чимало часу. Крім того, будівлю треба буде привести у відповідність із нормами з інклюзивної освіти, себто доступу до знань для дітей з особливими потребами, потурбуватися про її теплоізоляцію. Витрати «потягнуть», попередньо, більше ніж на десять мільйонів гривень. І ще до мільйона гривень коштуватиме виготовлення проекту.
Поки що точно зрозуміло одне: періоду літніх канікул не вистачить, аби завершити реставрацію особняку найстарішої у місті гімназії. Відтак, дітей звідти доведеться тимчасово відселяти. Хоча у гімназії переконують – це не проблема. Адже навчальний заклад має ще одну будівлю на проспекті Ушакова, що її використовують для молодших класів. Туди можна на кілька місяців «відрядити» й старші класи, впровадивши навчання у дві зміни. Це також незручності, але у гімназії готові потерпіти – тільки б уберегти свій дім від остаточної руйнації.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ
Новий день