Олешківська пустеля, Станіславські скелі, водоспади в степу, Джарилгач, Асканія Нова - це далеко не повний перелік туристичних локацій, які можна відвідати на Херсонщині. Чим ще можуть зацікавити подорожувальників у туристичний сезон - 2021, з'ясовувало Суспільне.
У Херсонській області розташований найбільший піщаний масив Європи – Олешківські піски. Туристичний сезон тут триває цілий рік, але з квітня по жовтень охочих відвідати це місце найбільше. Виникла ця пустеля ще у льодовиковий період, - розповідає екскурсоводка.
"Це - природне диво таке, яке утворилось за часів льодовикового періоду, коли відірвався льодовик і ніс перед собою груди піску, каміння, і це все зупинило сам льодовик і поступово сформувалась велика хвиля і поступово те, що знесло всю рослинність і живність, яка тут була, і все, що осіло на дні цієї течії, те і сформувало ці ось піски. І поступово сюди вже почала заселятись рослинність, а також тварини почали витоптувати, виїдати. Це були і козацькі тварини, і кочові народи, скіфи, кімерійці", - каже екскурсоводка Нацпарку "Олешківські піски" Юлія Сташенко.
У Станіславі є козина екоферма. Започаткувала її херсонська родина, яка одного дня вирішила перебратися ближче до природи. Тут туристів пригощають козиним сиром. Пропонують 16 підвидів.
"В нас мало молока, мало дійних кіз і ми все робимо вдвох. В мене великі плани - зварити пармезан, брі, але не вистачає ні молока, ні моїх ресурсів. Зазвичай, сировари зупиняються на кількох видах сирів. Але я на цьому не хочу зупинятися", - розказує засновниця екоферми Олена Белозоренко.
Є у Станіславі місце, яке місцеві та жителі навколишніх сіл називають Гранд-каньйоном, хтось знає його як Станіславські скелі.
Подружжя Голіньків першими у Станіславі вирішили розвивати екстрим-туризм. Працювати почали рік тому, - говорить Ілона, та досі продовжують вчитися. Підійматися Станіславськими скелями непросто, розповідає Юрій, тому для цього потрібні спеціальні автомобілі. Їхній позашляховик колись був військовим, його переробили під потреби туристів.
"Цей автомобіль - УАЗ 469, у народі він називається – Козел, тому що він стрибає, як козлик. Цей автомобіль 79 року випуску, ніхто, звичайно, у це не вірить, та це, дійсно, так. Він був у одного полковника. Він його забрав з військової частини дуже-дуже давно. Я цей автомобіль у нього придбав, він був у гарному стані, тут все в оригіналі. Мости, коробка, все в оригіналі", - каже Юрій Голінько.Щоб потрапити до колишнього маєтку Трубецького на Херсонщині потрібно проїхати близько п’яти з половиною кілометрів від Нової Каховки у напрямку селища Козацького. В архівах можна знайти світлини сторічної давнини – на них маєток у період свого розквіту. Палац зведений у стилі французького ренесансу наприкінці 19 століття. На сьогодні зберігся тільки каркас головного будинку, останні пів століття колишній палац князя Трубецького залишається зруйнованим.
"Ви собі можете уявити, яка це була краса. В’їзна брама, залишки дороги до цієї брами. Вхід був дуже красивий, ми побачимо далі – там ще місток. До Трубецького приїжджало дуже багато гостей, вони заїжджали, приходили. Їх там зустрічали. І ці пам’ятки залишились до нашого часу, ми можемо їх чітко побачити. Це все треба облагородити, але ось чітко видно – ось в’їзна брама, тут арочка. І нагорі сам замок", - говорить головний спеціаліст відділу культури і туризму Новокаховської міської ради Богдан Кравчук.
Степові водоспади Козацького розташовані у Солов’їному гаю - так його називають місцеві. Ці водоспади - одні з наймолодших в Україні.
Поки що цим місцем опікуються ентузіасти, сюди приходять місцеві, силами яких біля водоспадів з’явилася лавка кохання. Солов’їний гай та степові водоспади гарні у будь-яку пору року, - говорить Богдан Кравчук, який розробляє туристичні маршрути. Водоспади вже потрапили на туристичну мапу Новокаховської територіальної громади, а місцеві розказують про них легенди.
"Водоспади виникли цікавим чином, коли будувалося Каховське водосховище і гребля перекрила річище річки Дніпро. Води Дніпра пробили собі річище по м’якому вапняку і витікають з цієї сторони у вигляді водоспадів. Це десь трапилося у 70 роки 20 століття. Я думаю це цікаво навіть у тому плані, щоб побачити один з наймолодших водоспадів у країні, і люди приїжджають і дивляться і бачать цю красу", - каже Кравчук.
Шилова Балка входить до Новокаховської територіальної громади. На схилах з - під землі б’ють кілька джерел. Три з них вже облаштували.
Це - одне з них, з нього потрапляє вода за допомоги насосу до чана і там нагрівається до температури 37 градусів. За аналогією з Карпатськими чанами тут створили власну купіль. Цей туристичний об’єкт має південні особливості, - розповідає староста Райського старостинського округу Ігор Дикуха.
"Це - наш проєкт, наша конструкція. Чим він відрізняється від карпатського чана? Бачите, він обкладений вапняком, перед нами теж вапняки, руками людини зроблене це чудо, всі матеріали природні – дерева, каміння, вода. Ви бачите – насос качає цю воду з джерела", - говорить Дикуха.
А ще на Херсонщині є найбільший безлюдний острів України – Джарилгач зі своїми маяками. Асканія Нова – зоопарк, дендропарк, сафарі і заповідні степи. Є рожеві озера – красиві і цілющі. Національний парк "Нижньодніпровський", Кам’янська Січ, Чорноморський біосферний заповідник та багато іншого.