Про це пише “СтопКор” за авторством Михайло Новосельцева.
Скільки у держави не кради – свого не повернеш. Саме таким гаслом керувалися органи місцевого самоврядування на території маленького шматочка кримської землі, яка залишається ще підконтрольною українській владі. Цей уламок півострова, північна частина Арабатської стрілки, розташувався на території Генічеського району Херсонської області.
10 березня пройшли обшуки в приміщеннях Стрілківської і Щасливцевської сільських рад, Генічеської районної державної адміністрації, Держгеокадастрі та у сертифікованих інженерів-землевпорядників. Кримінальна справа розслідується за частиною 2 статті 364 КК «зловживання службовим становищем, що заподіяло тяжкі наслідки». Земельні ділянки передавалися з земель водного фонду під житлову забудову й шли під «безкоштовну» приватизацію. Але це – лише невелика частина афери, що квітне на кримських землях.
У ході судового засідання у справі 540/2641/20, в якій я вимагаю скасувати незаконне рішення Генічеської районної ради, яке зменшило ширину захисної смуги Азовського моря з 2000 метрів до 100, надійшло клопотання від ТОВ «Фортуна-Д» про участь в процесі на боці відповідача. У клопотанні ТОВ “Фортуна-Д” звертає увагу, що 13.10.2020 року між ним та Стрілківською сільською радою Херсонської області було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки загальною площею 4,4314 га, пунктом 1.2. якого передбачено, що земельна ділянка розташована за адресою: Херсонська область, Генічеський район, село Стрілкове, вулиця Берегова, земельна ділянка 19/4.
Але на інформаційний запит сільрада відповіла, що договір продажу ділянки відсутній.
Мене зацікавили особи, яким вдалось викупити без аукціону за два з половиною мільйони гривень ділянку узбережжя (кадастровий номер 6522185200:02:001:1112).Засновниками ТОВ «Фортуна –Д» виявились Нікіта Касьянов, Вадим Пісчанський та Ігор Коваленко. Двоє останніх є бенефіціарами ТОВ «Ласунка», усім відомого виробника морозива. Нікіта Касьянов – син одного з найбагатших людей України і найбільш молодий депутат Дніпропетровської обласної ради від «Слуги народу». Він 12 березня передав управління фірмою «Фортуна-Д» і лишився лише представником. Не дивно, що вони знайшли вагомі аргументи переконати сільську раду продати їм ділянку. А сподобалася їм не одна.
У 2019 році вони на своє ПП «РЕГ-БУД» оформили 7 га в оренду (ділянка 6522185200:11:016:0140). Незрозуміло, навіщо їм закортіло стати власниками. Але для цього вони розділили ділянку площею 5 га на дві. Одну викупили, а пляж (кадастровий номер 6522185200:02:001:1111), так само без аукціону, взяли в оренду.
Як мені пояснили у Стрілківській сільській раді, у покупців було зареєстроване на цій землі «нерухоме майно».
І ось у цьому місці на допомогу сільським корупціонерам прийшла магія. Супутникові знімки показують, що на ділянці немає будівель.Але, можливо, американська техніка дала збій?
Приїхав, особисто подивився і сфотографував ділянку. Порожньо!
Але отримую інформаційну довідку з державного реєстру майнових прав, а там – дані про складові частини трьох об’єктів нерухомого майна.
«Складова частина об’єкту нерухомого майна:Адміністративна будівля А1, 1-коридор; 2-кабінет; 3-кімната охорони; 4-побутове приміщення; 5-санвузол; усього: 39,9.
Будинок відпочинку Б1, 1-кухня; 2-санвузол; 3-кімната відпочинку; 4-кімната відпочинку; 5-санвузол; 6-кухня; всього: 132,4.
Будинок відпочинку В1, 1-кухня; 2-санвузол; 3-кімната відпочинку; 4-кімната відпочинку; 5-санвузел; 6-кухня; всього: 132,4.»
І дата реєстрації є: 10.06.2020 16:55:31. І навіть ім’я чарівниці вказано: державний реєстратор Пеша Тетяна Миколаївна, Управління з питань оборонної роботи, цивільного захисту, надання адміністративних послуг і державної реєстрації Іванівської державної адміністрації Херсонської області. А підґрунтям для реєстрації було рішення 56 від 04.09.2009 року все тієї ж Стрілківської сільської ради.
Але хочу одразу уточнити. Я не звинувачую в злочині підприємців. Вони оптимізують свої витрати, тому в їхніх діях я не бачу складу будь-якого злочину. Покаранням їм буде те, що операцію з придбання ними земельних ділянок визнають нікчемною, тому що земельні ділянки в прибережній захисній смузі не можуть бути у приватній власності. Наслідки таких угод передбачено ст. 228 ЦК України «правові наслідки вчинення правочину, який порушує публічний порядок, вчинений з метою, суперечною інтересам держави і суспільства». Угода, укладена з метою незаконного заволодіння майном держави, визнається такою, що порушує публічний порядок, а при наявності умислу у обох сторін – в разі виконання угоди обома сторонами – в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою.
Тому і гроші повинні бути стягнуті з рахунків місцевої ради, а не повернуті покупцеві.
Але це не стосується сільського голови Стрілкового О. Пономарьова, який підписав договір продажу ділянки. Про обсяг порушень можна тільки здогадуватися, адже тисячі гектарів перейшли за договорами оренди і продажу відповідно до рішень сільради найбільшого села в Україні без жодного аукціону.Друга частина 364 статті КК у Олександра Пономарьова жирними літерами на лобі написана. У цій статті описано місце скоєння злочину, особа, яка скоїла, і сам механізм його здійснення. Тому правоохоронці повинні внести відомості про цей злочин у ЄРДР і почати розслідування.
Це всього лише один приклад розкрадання державної землі на узбережжі. Законодавство дозволяє вкрадене повернути у власність держави. Але чи буде бажання це зробити у наших правоохоронних органів?