
Особливістю Арабатської стрілки є те, що це тонка смужка піщаної суші шириною близько двох кілометрів, яка зі східного боку омивається Азовським морем, а з західної - Сивашом. Тільки Сиваш - це затока Азовського моря, а не як люблять говорити місцеві чиновники, озеро. Тому, вимоги про двокілометровій захисній смузі на Арабатську стрілку поширюються з двох сторін.
І ось зараз ми підходимо до найцікавішого.
Водний кодекс відносить територію прибережної захисної смуги моря до земель водного фонду, які не можуть перебувати у приватній власності. Але якщо є попит на землю, то чиновники знайдуть спосіб для його задоволення.

Таким чином було роздано під дачі близько 100 га земель.
Максимально в одні руки передати під дачу безкоштовно можна всього 10 соток, а апетит завжди приходить під час їжі. І ось тут дозріла схема - як на думку чиновників, можна обійти будь-які обмеження в зароблянні грошей на роздачі державної землі. Було вирішено розширити межі сіл, які знаходилися на березі Азовського моря. Для цього знадобилося всього по два рішення Стрілківський і Щасливцевська сільських рад, рішення Генічеського районного ради та розпорядження Генічеської РДА.
Тепер Генічеська гірка, Щасливцеве та Стрілкове збільшені на 4505,7 га. На даний момент загальна площа цих сіл займає майже 67 кв.км при чисельності населення трохи більше 3 тисяч жителів. Але так як найцінніша земля на березі, то пляжна зона встановлена в 73 метра в Щасливцевому і 55 метрів у Стрілковому. І це всупереч закону, який не дозволяє скоротити пляж менше ста метрів.
У нашому розпорядженні є лист, який направив 16.03.2018 року розробник генеральних планів Щасливцева і Генічеської Гірки директор ТОВ «Укргенплан» Антон Чачарській директору Департаменту екології та природних ресурсів Херсонської ОДА Ю.Попутько. У відповіді від 4 квітня 2018 року був зазначено, що на проектах відсутня прибережна захисна смуга Азовського моря і затоки Сиваш і проект був відправлений на доопрацювання, оскільки не забезпечував «природоохоронні вимоги». Більше в Департамент екології ніхто не звертався, але це не завадило депутатам Щасливцевцевої сільської ради 25 травня затвердити проект зміни меж сіл.

За словами директора Департаменту екології, яким у нас немає підстав не вірити, з генпланом Стрілецького взагалі не морочилися розробники і не надсилали його на розгляд.
У текстових матеріалах генеральних планів цих сіл зазначено, що підставою для розширення служить «великий попит на земельні ділянки під індивідуальне будівництво». Як цей попит задовольнявся - говорить недавнє затримання директора комунального підприємства «База відпочинку Арабатська стрілка» Г.Безручко, який звинувачується у вимаганні хабара 30 тисяч доларів США у змові з «невстановленими особами Щасливцевської сільської ради» за позитивне вирішення питання в виділення трьох ділянок по 10 соток. Матеріали цієї кримінальної справи дають приблизне уявлення про величину корупційної ренти, яка була отримана від незаконної передачі державних земель в приватні руки при «безкоштовній приватизації».
Ще одним вартим уваги фактом є те, що великі території передбачені для рекреації, тобто розміщення баз відпочинку. Однак, в затверджених проєктах прямо вказано, що централізована каналізація в селах Стрілки відсутня. Вже повним ходом йде будівництво вигрібних ям, що прямо заборонено законом. Піщані ґрунти Арабатської стрілки дозволяють стічним водам з вигрібних ям йти і в море, і в водоносні шари. Однак ні Азово-Чорноморська, ні Херсонська екологічні інспекції не реагують на пряме порушення закону. Так само і Державна архітектурно-будівельна інспекція дозволяє будувати там, де цього категорично робити не можна.
Може скластися враження, що не можна нічого вдіяти з тотальним порушенням законодавства на Арабатській стрілці. Так вже було в історії, коли в США діяв «сухий закон». Вся Америка пила, а поліція була корумпована мафією, яка заробляла величезні гроші на незаконній торгівлі алкоголем. Коли був скасований сухий закон через неможливість його дотримання, мафія не припинила своє існування, а перейшла до більш жорстоким видам заробітку, так і корупція в поліції не припинилася і зажадала надзусиль для її викорінення. Тому і наші контролюючі та правоохоронні органи вже не в змозі працювати просто за зарплату і виконувати свої функції, вони прямо задіяні в корупційних схемах. Ми вже неодноразово показували відповідальних працівників контролюючих служб, які отримали ділянки у власність на березі.

Після спілкування з новим губернатором Херсонщини Юрієм Гусєвим і його радником Михайлом Зайцевим у нас склалося враження, що у влади є величезне бажання навести порядок в земельних питаннях, які журналісти «Стопкора» висвітлюють вже три роки. Найближчим часом буде призначено нового голову Генічеської РДА, який зможе відновити права українського народу на розбазарені землі і координувати роботу щодо притягнення винних до відповідальності. Для цього потрібна лише політична воля, а механізми в Україні завжди існували.
Михайло Новосельцев, СтопКор