На відкритті науково-практичного семінару «Інтеграція сучасних освітніх систем Європи та світу в контексті впровадження педагогічних ідей Ф.Фребеля» я перебував не як обраний ректор чи народний депутат, а як один з тих, хто розпочинав цей великий проект ще з 2000-го року. Інтеграція не пишеться в текстах законів, вона йде від спілкування людей. Коли вперше до нас приїхали колеги з Касселя, коли вони відкрили проект «Антонівка», який змінив нашу свідомість в тому плані, що діти – наші партнери, ми точно не знаходимось в системі аксіом, де є начальники і піддані.
Ми проходили цей складний шлях наших відносин, відкривали для себе філософію Фребеля, як людини, яка 200 років тому вперше запропонувала концепцію розвитку дитячих садочків. Навіть сама назва «Kindergarten» говорить про те, що це місце, де виховується майбутня Людина, майбутня особистість. Чому для нашого університету важливі дошкільна і початкова ланки освіти? Ми всі чітко розуміємо, що саме в цей період розвитку дитини формується фундамент особистості. Як ви його сформуєте, так і буде надалі. Вихователі та вчителі закладають основи грамотності, вербальності, можливості розрахунків. Тобто це дає змогу сформувати ту людину, яку чекають батьки і суспільство.
ХДУ – відкрита система. Ми маємо свою концепцію бачення і знаємо, що якщо система закривається (тобто університет живе сам по собі), з’являється стагнація. Відкриття ж відбувається через те, що наші студенти стажуються в багатьох країнах світу (в тому числі й в місті Кассель), колеги зі Сполучених Штатів, Європи приїжджають до нас, дають майстер-класи, беруть участь в різних заходах. Ця відкритість дає шанс нашим студентам капіталізуватися. З одного боку, світ дуже великий, а з іншого (в умовах інтернету) – дуже маленький. Тому в будь-який час ми можемо дізнатися, що відбувається в іншому куточку Землі. Так, технології змінюються, але ми повинні забезпечити традиції єднання поколінь та поваги один до одного. Руйнування світу йде від ненависті і від неповаги.
Те, що ми разом робимо останні 19 років для всіх нас є надзвичайно важливим. Ми не можемо це втратити. Мені дуже хочеться, аби ті листи, які я направляв прем’єр-міністру В. Гройсману щодо збалансування заробітної плати вихователів та вчителів, які працюють в сфері загальної середньої освіти, здійснили реальний вплив на ситуацію. Щаслива дитина не може бути без щасливого вихователя та вчителя.
Олександр Співаковський, народний депутат України