Нещодавно делегація у складі: декана факультету дошкільної та початкової освіти Херсонського державного університету, професора Петухової Л.Є., доцента кафедри педагогіки дошкільної та початкової освіти, координатора Освітнього центру Ф.Фребеля Анісімової О.Е., викладача кафедри німецької та романської філології факультету іноземної філології Діденко Н.В., начальника відділу дошкільної освіти управління освіти Херсонської міської ради Чурилової Т.І, директора Херсонського дитячого садочку № 33 ім. Ф. Фребеля Ковальчук А.А. відвідали м. Кассель (Німеччина). Метою візиту було формування стратегії подальшої міжнародної співпраці, яка триває більше 15 років.
Відбулися перемовини із керівництвом навчального закладу Фребельсемінар, представниками фонду фінансової підтримки «Антонівка», та благодійного фонду Елізабет Ферайн. Сторони засвідчили значення академічних та наукових відносин факультету дошкільної та початкової освіти та Фребельсемінару, висловлено бажання продовжувати подальшу співпрацю, визначити нові ефективні напрями та сфери діяльності.
Проведено круглий стіл із залученням зацікавлених сторін, під час якого відбулося детальне обговорення угоди про співзасновництво науково-методичного альманаху «Сучасна педагогіка. Будемо жити для наших дітей!» Досягнута домовленість щодо участі партнерів із Німеччини у видавництві альманаху.
Представникам української сторони було запропоновано відвідати дитячі заклади м.Касселя: приватний сімейний центр Фребельсемінару, муніципальний дитячий садок для соціальної підтримки сімей, дитячий садок Wiki нафтової кампанії Wintershall. Особливо вразило те, що у фребелівському садочку (дитячий центр) найважливішим є участь батьків у роботі установи, вони є постійними активними учасниками усіх подій, беруть участь в прийнятті рішень та обговоренні різних виховних та організаційних ситуацій. У другу половину дня люди пенсійного віку, представники Університету третього покоління мають можливість реалізувати свої захоплення та уподобання щодо занять йогою, малюванням, театралізованою діяльністю, політологією, філософією, виразним читанням казок. Деякі пропонують свій час для роботи з дітьми.
Ми побачили в діяльності німецьких колег багато різних форм роботи. Приклад однієї з них. Залишивши своє фото на інформаційній дошці вибору, повідомивши тим самим вихователів про місце свого знаходження, малюк може самостійно відвідати спортивний комплекс, бібліотеку, комп’ютерний клас, кабінет для ручної праці, дитячу міні-кухню. У кожній групі працюють по 5 вихователів, що дає можливість приділити увагу всім дітям.
У садочку діє парламент: представники від дитячих груп, батьків, вихователів, студентів спільно обговорюють та вирішують питання щодо оформлення кабінетів, облаштування майданчиків, змісту занять, екскурсій, програми концертів тощо. При цьому враховуються думки та пропозиції кожного. Такий формат довіри та самостійності формує життєво компетентнісну особистість. У Німеччині вже більше 80 років діє система інклюзивної освіти. Сімейний центр відвідують діти із особливими потребами. Для їх зручного пересування облаштовані спеціальні приміщення, меблі, працює ліфт.
Дещо інші враження викликає побачене у муніципальному дитячому садку для категорій громадян, які потребують підтримки місцевої влади. Його відвідують діти сімей емігрантів і тих, хто не в змозі самостійно сплачувати кошти за харчування. Приміщення та умови перебування не такі комфортні, як у приватному садочку.
Оскільки діти різних країн та національностей розмовляють у родинах різними мовами, розроблена та застосовується спеціальна методика спілкування, використання символів, фотографій та карток. Завершується будівництво нового корпусу дитячого закладу. В цій будівлі розміщено лабораторію для дослідження дітьми явищ та об’єктів навколишнього світу. Модель цього експериментального майданчику розробила керівник закладу, яка народилася у Казахстані і вже 20 років проживає у Німеччині.
Відомчий дитячий садок Wiki для дітей, батьки яких працюють у нафтовій кампанії Wintershall, є складовою комплексу із школою, де продовжують навчання його випускники. У школі вивчають три іноземні мови, найновітніше матеріальне забезпечення, створює умови для високої якості навчання. Цікаво було ознайомитись із облаштуванням приміщень, майданчиків, лабораторій, кабінетів для ручної праці. Наявні кабінети для проведення дидактичних ігор та навчальних занять. Підготовці дітей до навчання у школі тут приділяється велика увага, є зацікавленість відомчої установи у високому рівні освіченості дітей, які згодом можуть стати її працівниками. Намагання дитячого закладу не тільки розвивати, а й навчати дітей ми вперше констатували в німецьких садках.
Наступного дня представники Херсонщини мали змогу відвідати навчальні заняття Фребельсемінару. Від студентів та викладачів факультету було презентовано вітальний відеоролик «Вас вітає Україна!». Студенти задіяні в інтерактивних формах навчання, мають велику кількість практичних годин роботи з дітьми. Дві студентки виявили бажання проходити практику у дитячих садках м. Херсона, що передбачено Угодою про міжнародне співробітництво.
Фребельсемінар добре забезпечений наочністю, дидактичними посібниками, матеріалами для художньої праці. Проте в навчальній діяльності використовуються переважно методи проектів, не навчально-методичні посібники та підручники, а копійовані матеріали. Витрати на ці послуги закладено у вартість навчання.Шкода, що дипломи українських вищих навчальних закладів не визнаються в Німеччині, не підлягають нострифікації. А насправді наші випускники кращі. Їм, на жаль, доводиться перенавчатися. Про це шкодують і наші дипломовані випускники, і німецькі колеги, і ми – ті, що працюють у вищій школі.
Представники херсонської делегації презентували власний педагогічний досвід. Викладачі та студенти Фребельсемінару виявили зацікавленість виступами українських колег.Наш безупинний рух в європейський освітній простір не може відбуватися без компаративного аналізу реалізації в нашій педагогічній системі інноваційних ідей, та все ж неможливо не враховувати кращі наробки нашої традиційної системи, якими пишаємось ми, і які цінують наші європейські колеги.
Отримана за підсумками візиту інформація є джерелом для аналізу, роздумів щодо можливості та ефективності використання окремих ідей в українській системі освіти. Є сподівання, що ознайомлення із освітньою галуззю європейських країн позитивно вплине на євроінтеграційні процеси в Україні.