Безліч судових засідань і майже 15 місяців знадобилось жителю Зеленого Поду Каховського району Станіславу Ольшевському, щоб одержати статус реабілітованого. Відповідне рішення 28 лютого було прийнято на сесії Каховської райради. Йому передувала постанова П’ятого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року, якою визнано “неправомірною бездіяльність Каховської райради щодо ненадання Станіславу Ольшевському статусу реабілітованого” відповідно до чинного законодавства.
Попри те, що з часів великого терору в СРСР минуло більше 80 років нелюдяна спадщина радянської системи досі нагадує про себе. За оцінками знаного історика Станіслава Кульчицього, демографічні втрати України від радянських репресій, депортацій і примусової колективізації в першій половині ХХ століття склали приблизно 15 мільйонів осіб. Однію з жертв комуністів став і батько Станіслава Ольшевського.
Головним “злочином” народженого у 1892 році у Вінницькій області Романа Ольшевського виявилось те, що він був поляком за національністю. Тільки через це у 1935 році його сім’я на підставі відповідної постанови Центрального комітету Компартії Української Соціалістичної Радянської Республіки була позбавлена майна і примусово переселена з постійного місця проживання поляків на хутір Пахра Ново-Айдарського району Донецької області. Це рішення радянська влада пояснювала необхідністю “боротьби з так званими бандпосібниками”. На той час сину Романа Ольшевського Станіславу було лише два роки.
Однак то був лише початок. 18 листопада 1937 року батька арештували. За кілька днів Особлива нарада НКВС СРСР засудила його до розстрілу за “контрреволюційну агітацію”. Зволікати з виконанням вироку радянська влада не стала. А після розстрілу Романа Ольшевського комуністи відібрали у його родини все майно — “будинок, двох коней, бричку, корову та свиню”.
Реабілітували вбитого лише десятиліття потому, Указом президії Верховної ради СРСР від 16 січня 1989 року. Ніякої компенсації за втрату годувальника родині репресованого радянська влада виплачувати не стала.
З метою отримання статусу реабілітованого і надання грошової компенсації за вилучене у 1935 і 1937 роках майно Станіслав Ольшевський звернувся до Херсонської обласної ради наприкінці 2017 року. Остання перенаправила його до Каховської райради. Але та відмовила через відсутність у її структури комісії з питань реабілітації.
Херсонський окружний адміністративний і П’ятий апеляційний адміністративний суди, куди звернувся за захистом своїх прав Станіслав Ольшевський, задовольнили його позовні вимоги частково. Суди встановили, що право на поновлення усіх громадянських прав за українським законодавством поширене й на членів сімей реабілітованих. Тож вони зобов’язали Каховську райраду розглянути питання щодо встановлення чоловіку статусу реабілітованого.
Як пояснив голова Каховської райдержадміністрації, депутат Каховської райради Валерій Салтиков, Станіславу Ольшевському довелося судитися з райрадою через те, що він надто пізно звернувся з проханням про отримання цього статусу: відповідний закон вийшов ще на початку 1990-х років. “Всі визначені діючим законодавством терміни були пропущені. Тому, на жаль, йому довелось пройти через суди. Іншого шляху не було”, — прокоментував він.
Водночас суд відмовив позивачу у виплаті компенсації та поверненні вилученого в 1935 і 1937 роках майна. “Заяви про компенсацію подаються не пізніше 3 років з моменту набуття чинності Закону “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років” або з дня одержання громадянином довідки про реабілітацію. Тому у райради нема повноважень щодо здійснення розрахунку та сплати грошової компенсації в даному випадку”, — вказав у своїй постанові П’ятий апеляційний адміністративний суд. Тож питання компенсацій Станіславу Ольшевському поки залишається відкритим.
Олег БАТУРІН, Новый день