Заповідний лід на Херсонщині рушив?

 

9

Лише засідання круглого столу, організованого обласною радою, посутньо наблизило до взаєморозуміння дирекцію наймолодшого на території краю національного парку "Нижньодніпровський"і обласну організацію Українського товариства мисливців і рибалок (УТМР).

Порочна практика приймати будь-яке рішення без обговорення підвела екс-голову облдержадміністрації Андрія Путілова і його команду під монастир.

Аби завчасно, хоча б два роки тому, з ідеєю створення національного природного парку «Нижньодніпров­ський» ознайомилися територіальні громади Бери­слав­ського, Білозерського, Голо­прис­тан­ського та Олешківського районів, міст Херсона та Нової Каховки, то не було б такого людського збурення, як маємо нині.

Одначе сталося те, що сталося: воза поставили попереду коня і відправили на Київ. На основі документального «багажу», знятого з того воза, указ про створення «Нижньодніпровського» під­писав Президент України. Підписав, як виявилося, передчасно.

Чиновників підвела самовпевненість: бажання вразити грандіозними проектами перетворилося на прожекти, звідси й поспішність в реалізації загалом хорошої ідеї, яка замість схвалення викликала обурення громадськості. Про це «Новий день» писав не раз. Згадаймо хоча б кореспонденцію «А плавні — горять!» («НД» за 16.03.2016 р.).

Другий рік йде з дня офі­ційного створення «Нижньо­дніпровського». Скажіть, будь ласка, щось змінилося за цей час? Може, плавні не горять чи браконьєри не перегороджують сітками Дніпро, рукави і озера великої ріки? Що, зрештою, дало надання величезній території статусу національного парку?

Обгрунтовані відповіді на ці та інші питання і хотіли почути учасники круглого столу в обл­раді, на якому розглядалося колективне звернення територіальних громад області та деяких районних організацій УТМР щодо створення «Нижньо­дніпровського». Хотіли почути. Та чи почули?..

Місію головного доповідача на зібранні директор національного природного парку «Нижньодніпровський» Олексій Чачібая та директор департаменту екології і природних ресурсів ОДА Юрій Попутько доручили заступникові директора з науково-дослідної роботи Альоні Пономарьовій.

Альона Анатоліївна нагадувала більше сумлінного екскурсовода, який водить чи то турків, чи то негрів по дніпровських «преріях», ніж уповноваженого взяти участь у непростій дискусії. До правди, не вона одна.

Не на екскурсію по червонокнижних болотах і не на рекламну промоцію націлював ведучий круглого столу, голова постійної депутатської комісії облради з питань земельних відносин і екології Сергій Рибалко:

— Це питання дуже болюче, і ми повинні знайти якщо не відповідь, то хоч би компроміс: як бути далі?

Сергій Вікторович звернув увагу на те, що:

— Обласна рада рішення про організацію і передачу земель парку «Нижньодніпров­ський» не приймала. Парк організований без рішення обласної ради...

Отакої!

Тим часом Альона Пономарьова, знай, все про своє:

— Національний парк — це наймолодший природно-охоронний комплекс в Україні... Парк є бюджетною, рекреаційною, науково-дослідною, освітньо-виховною установою.

Чимось незрозумілим знервований, подав голос і директор департаменту екології і природних ресурсів ОДА Юрій Попутько:

— Я ще раз наголошую на тому, що жодна територія селищної і сільської ради не ввійшла до національного природного парку «Нижньо­дніпровський». При створенні пройшли погодження з усіма власниками або первинними користувачами. УТМР (я заявляю!) не є ні первинним користувачем земельних ділянок, ні власником.

Власне, цей еколог-самоук, схоже, як писав поет, «сів не в той літак». А якби в той, то хоч би раз «приземлився» якщо не під вікнами обласної чи міської організації УТМР, то хоч би під дверима якої-небудь терито­ріальної громади і запитав: «Ви згодні, щоб такий парк був?..».

Відповідь була б ствердною. А так...

— Ви сказали, що всі питання відпрацьовані з місцевими радами, що все врегульовано, — зауважив секретар Новокаховської міської ради Олександр Лук'яненко. — Нічого не врегульовано! Немає ніякої співпраці з Новокаховською міськрадою. Ми ніколи не заявляли, що ми проти ідеї національного парку, але реалізація цієї ідеї відбулася у найгірших бюрократичних традиціях. Для людей його створюють, а у людей не питають! Надали Президенту пропозиції щодо указу. Президент, повіривши, що виконані всі необхідні процедури, указ підписав. І що тепер?..

— Безумовно, наші інтереси тут руйнуються, — відверто, від імені багатотисячного колективу УТМР, сказав голова Херсонської міської організації товариства Віктор Мельниченко. — Деякі чиновники розпускають плітки, що мисливці — це браконьєри і т. п. Що ж стосується нашої організації, то вона уже 96-й рік, як показали численні перевірки, займається правильною справою. На підтвердження — робота нашого дичерозплідника. Він один-єдиний в системі УТМР. Ми щорічно випускаємо у наші плавневі зони качок і фазанів. Так про що ми говоримо? Ми готові співпрацювати з науков­цями, допомагати охороняти природу. Але нас так і не почули...

Голова обласної ради Владислав Мангер зауважив:

— Аби ми більше створювали регіональних парків і регулювали їх діяльність на місцевому рівні, то було б набагато більше користі для області. Моя особиста думка: при створенні парку треба було врахувати рішення всіх громад, всіх людей, які живуть на даній території, які виживають з того, що рибу ловлять...

— Ви не спілкувалися з сільськими і міськими головами, у нас не було широкого обговорення, — зауважив Сергій Рибалко.

У нас є звернення від сільських голів, від УТМР, які користуються цими угіддями і охороняють їх. А хто його сьогодні буде охороняти? Логіка проста: сьогодні ми заборонимо полювати мисливцям, а завтра туди зайдуть браконьєри, як от у Скадовську. Вони будуть полювати!

— Давайте один одного чути! — закликав присутніх доктор біологічних наук професор Олександр Ходосовцев. — На території господарської зони, яка займає майже 94% національного парку, можна робити майже все, що робили люди тут до цього часу. Якщо вони там не будуть працювати, як працювали досі, то ми втратимо ті біотопи, які хочемо охороняти! Тут я бачу тільки єдину проблему: мисливство. До 2010 року, коли ми розробляли проекти парків «Нижньодніпровський» і «Олешківські піски», у Законі України «Про природно-заповідний фонд» не було положення про заборону полювання. Потім його внесли, і це підриває пріоритети заповідної справи. На мій погляд, треба відпрацювати порядок і механізм, які передбачають: традиційні методи господарювання на території принаймні господарської зони залишалися. Але це компетенція Верховної Ради України. А щодо національного парку «Нижньодніпровський», то давайте збиратися і обговорювати проблеми.

Завершуючи засідання круглого столу, Сергій Рибалко наголосив:

— Нам потрібно просити через наших депутатів внести поправки у закони про мисливство. Указ Президента ми навряд чи відмінимо. Але якщо ви будете продовжувати не обговорювати питання з міськими, сільськими і селищними радами, з населенням виникатимуть конфлікти. І якщо завтра на комісію винесуть питання про скасування мисливських господарств на існуючих територіях, повірте, комісія його не прийме. Думаю, що й сесія обл­ради його не прийме.

До того моменту, поки люди не зрозуміють, як буде йти зонування парку, як буде погоджене питання з мисливцями, чи дадуть місцеві ради погодження на створення територій, до тих пір триватимуть суперечки. Тому вихід із ситуації я бачу такий: почати плідну співпрацю дирекції заповідника з міськими і сільськими громадами. По собі знаю: де немає мисливця, там буде браконьєр, і ніяка охоронна служба парку не захистить природу так, як захищає мисливець.

Не погодитися не можна.

 

 

Василь ПІДДУБНЯК, "Новий День"

Похожие публикации

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

21:48
У Херсоні завершився «Тиждень сталої енергетики»
20:41
"Завдяки цій талановитій молоді Україна має великі перспективи", - Олександр Співаковський
20:29
Арабатскую стрелку снова сильно затопило
19:13
Выяснились подробности ДТП, в котором задействована маршрутка № 38
18:58
Последний звонок на Херсонщине закончился глобальной пьянкой
16:50
Владислав Мангер поздравил воспитанников ХВУФК с праздником Последнего звонка
16:37
На Херсонщине торжественно встретят военнослужащих 57 отдельной мотопехотной бригады
15:34
ДТП в центре города: сбили пьяную женщину
15:08
На Херсонщине "последний звонок" обошелся не без происшествий
14:22
Юрий Рожков: нам нужно использовать опыт развития Китая
12:25
На админгранице с Крымом задержали гражданку, которая находится в розыске
12:20
В Херсон доставили тела погибших моряков из Херсона
11:37
На Таврическом ДТП с участием маршрутки
11:30
Херсонцам о традициях празднования Троицы
10:58
Херсонская делегация изучает опыт Венгрии касаемо помощи людям, пострадавшим от домашнего насилия
10:49
В Херсоне появятся бюветы
10:33
Олександр Співаковський щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців
10:25
Криминальная хроника за сутки
10:20
За прошедшие сутки на Херсонщине произошло 2 лесных пожара
09:53
В Новой Каховке с электромеханического завода вынесли 100 кг металла
09:40
За прошедшие сутки в области зафиксировано 5 пожаров на открытых территориях
07:57
  В Херсоне мужчина в первый день свободы снова попал в тюрьму
07:53
Тела херсонских моряков прибыли в Одессу
22:19
Мэр Херсона не хочет, чтоб нарушители компенсировали убытки
документ
22:14
Удерживаемый в России украинский военный Шумков объявил голодовку
22:05
Сьогодні пролунав Останній дзвоник у херсонських школах
22:02
В Херсоне хозяин будки, где торгуют шаурмой, строит балаган вопреки предписаниям городских служб
21:15
Криминальный гастролер приехал на курорт Херсонщины
21:14
Из педагогов в наркоплантаторы подалась сельчанка на Херсонщине
20:58
Херсонские ученики получили свой первый документ, удостоверяющий гражданство
20:56
Херсонские активисты сегодня опять вызывали полицию в "АТБ" на Суворова
20:55
История херсонской команды «Кристалл» на колёсах
20:50
Под Херсоном ревнивый муж избил своего работодателя до комы
20:47
В центре Херсона сбили женщину
19:22
В Херсоне в парке горела танцплощадка
18:51
В центре Херсона мелкое ДТП привело к массовому нарушению правил дорожного движения
18:33
В облсовете готовы выделить деньги на проектирование и строительсво бюветов
документ
18:27
В Херсоне воруют с авто номера и предлагают их выкупить
17:46
Херсонец Алексей Урсуленко учредил Академию Полноценной Жизни
17:44
Министр культуры поблагодарил председателя Херсонского облсовета за поддержку театрального движения на Херсонщине
17:41
В Белозерском районе работники водной полиции пресекли незаконный вылов рыбы
17:38
В Херсоне благоустраивуют центральную улицу
17:36
Суд рассмотрит жалобу на арест Вышинского 29 мая
17:24
«Укргидропроект» отрицает работу над идеей отделения Крыма судоходным каналом
документ
17:03
В Черном море рыбоохранный патруль задержал браконьеров
17:00
В Новой Каховке создали инклюзивно-ресурсный центр
16:59
В Херсоне мужчина, выйдя из колонии, в этот же день попал в полицию
16:39
На херсонских улицах появится футбольный троллейбус
16:35
В Геническе перекроют движение транспорта
16:03
Патрульные остановили Mercedes-Benz Vito с безакцизным алкоголем
15:58
Ученики херсонской школы №13 сегодня получили паспорт гражданина Украины в форме карточки
15:53
На Херсонщине судили щедрого военнослужащего
15:32
Херсонская область заняла 18-е место в рейтинге социально-экономического развития
15:30
Управления патрульной полиции в Херсонской области приглашает на пресс-конференцию
15:16
"Наши двери всегда открыты для вас", - Владислав Мангер поздравил деятелей украинского театра
14:51
Неординарная реклама Арабатской Стрелки
14:37
В Херсоне на территории лицея связи похоронили кошку и поставили ей надгробие
14:35
В жилой многоэтажке Херсона распылили слезоточивый газ – пострадала целая семья
14:33
Команды Киселевки и Никольского нагрдили за участие в Кубке Путилова
14:30
Стала известна численность населения Херсонщины по состоянию на апрель
14:27
Команду школы № 54 наградили формой за участие в Кубке Путилова
14:12
Депутату Новотроицкого сельсовета вручили подозрение о совершении уголовного правонарушения
14:05
На Херсонщине расследуют работу очередного нечестного почтальона
13:58
На Херсонщине начался падеж ремонтников
13:44
В Херсоне ДТП: одно авто «догнало» другое
13:40
Кто и зачем вчера на Шуменском поджог автомобили
12:48
На Херсонщине растет популярность электромобилей
12:45
Херсонский депутат хочет, чтоб на улицах города висели флаги ОУН
12:43
На Херсонщине продают хлеб из будущего
12:40
В ОГА пройдет совещаение «Совершенствование законодательной базы деятельности современного украинского театра»
Все новости

Архив публикаций

«    Май 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Наверх