
Наразі у Херсонському обласному закладі з надання психіатричної допомоги працюють чотири відділення, лікування проходять 187 пацієнтів, розповів директор закладу Павло Паламарчук.
"У нас є ціла низка пацієнтів з лівого берега. Чи залишились у них там батьки або хтось із родичів — інформації немає. Але тут їх просто виписати. А з них є певна кількість пацієнтів, які становлять соціальну небезпеку. Куди виписувати тих старих людей, які у нас лежать на паліативному пакеті, які потребують сторонньої допомоги?" — каже він.

Лікарню неодноразово обстрілювали російські військові. Одна з атак відбулась восени-взимку 2023 року.
"Тоді у нас не залишилося жодного вікна. Зараз потрошку тут все ремонтується. Стіна була повністю зруйнована. Не було ані вікон, ані дверей. Частина будівлі потребувала капітального ремонту, який був зроблений", — каже директор лікарні.

За словами Павла Паламарчука, у 2025 році Національна служба здоров’я припинила фінансування по 57 пакету: "Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться, бойові дії". На заробітну плату персоналу щомісяця потрібно близько чотирьох мільйонів гривень. Після повномасштабного вторгнення частина працівників лікарні виїхали. Ті, хто залишився, працювали на півтори ставки.
"У нас зараз працює 12 лікарів-психіатрів, а з тими людьми, які у нас на пів ставки працюють з інших лікарень, — 23 людини. Понад 60 медичних сестер, 103 санітари. Вийшло так, що наше фінансування різко зменшилось зі 120 мільйонів до 30, наприклад. І звичайно, це впливає і на якість надання психіатричної допомоги взагалі, і на виплату заробітної платні. От на сьогодні у нас люди отримали заробітну платню за лютий по п'ять тисяч гривень", — сказав Паламарчук.

Стосовно питання фінансування Херсонського обласного закладу з надання психіатричної допомоги керівництво обласної військової адміністрації зверталося до міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка та голови Національної служби здоров’я Наталі Гусак, говорить директорка обласного департаменту здоров’я Тетяна Карчевич. За її словами, Національна служба здоров’я не припиняла фінансування психіатричної лікарні. Питання щодо закриття медзакладу, призупинення або скасування його фінансування не розглядають.
"Для підтримки та підсилення даного закладу охорони здоров'я начальником обласної військової адміністрації було прийнято рішення також вжити заходів щодо фінансування у розмірі 1,8 мільйона гривень. Уже даний заклад профінансований, виключно на виплату заробітної плати, яка була сформована за лютий місяць. З обласного бюджету повністю покрили оплату за енергоносії. І на сьогодні із місцевого бюджету виділені кошти для виплати соціальних пенсій для працівників. І частково підтримана виплата заробітної плати шляхом виділення коштів із місцевого бюджету", — сказала посадовиця.

11 квітня 2025 року Кабінет міністрів України прийняв рішення про внесення змін до постанови № 1503, яка дозволяє психіатричним лікарням у зоні активних бойових дій підписувати контракт і працювати за спеціальним пакетом, розказала Карчевич.
"Коли дана постанова вступить у дію, Національною службою здоров’я України буде відкрите окреме контрактування. До нашого закладу через те, що постійна зона активних бойових дій, звертаються менше, ніж це було у мирний час. Тому і відсоток фінансування у Херсонській області був знижений. Але фінансування буде продовжене і буде відкрите контрактування даного закладу в найближчий період часу", — додала вона.
Суспільне Херсон