96% тендерів на відбудову України все ще неконкурентні – таку цифру оприлюднив Big Recovery Portal у листопаді 2024 року. І Херсонщина тут не виняток. Однак не тільки неконкурентність тендерних закупівель у сфері відбудови залишається фактором ризику.
Аналіз діяльності фірм-переможців тендерних закупівель на Херсонщині виявив чимало «червоних прапорців», на які замовникам робіт варто було б пильно придивитися. Однак попри постійну увагу преси до відбудови, мільйонні підряди від місцевої влади раз за разом отримують фірми з сумнівною репутацією та неоднозначним минулим
Без конкурентів
Аналізуючи в прямому ефірі «Вгору» прозорість тендерів на Херсонщині, менеджер Херсонського обласного благодійного фонду «Об’єднання» Володимир Пузирьов відзначив значну частку тендерів, які були оголошені, але не відбулися. За словами фахівця, це свідчить або про слабку підготовку тендерних пропозицій, або про недостатню конкурентність серед учасників, що могли б взяти участь у тендерах.
У звіті фонду «Об’єднання» за листопад оприлюднена цифра: 81,38% від усіх проведених на Херсонщині тендерів відбулися з одним учасником, він і ставав переможцем. Цей показник надзвичайно високий і значно підвищує ризики неефективного використання бюджетних коштів.
«Така практика – один із видів корупції, коли тендерна процедура формулюється так, що спрямовується на конкретного учасника», – каже Володимир Пузирьов.
Тривожна тенденція – результати моніторингу показують збільшення відсотка неконкурентних торгів з одним учасником: у жовтні він становив 52,1%, а за третій квартал – 48,8%. Зростання кількості торгів з одним учасником вказує на значне зниження конкурентності.
«Те, що загальна сума тендерів із двома або більше учасниками менша 50%, ніж у тендерах з одним учасником, може вказувати про можливу монополізацію, попередню змову, зв’язки з владою або недостатню зацікавленість конкурентів у тендерних процедурах», – йдеться у звіті.
Але є й інші фактори ризику в історії та діяльності фірм-переможців тендерів на Херсонщині, на які замовники мали б звернути увагу: як от реєстраційні зміни незадовго до участі в публічних закупівлях, відсутність досвіду у відповідній галузі, відсутність документів, що засвідчили б наявність фахівців, відповідної техніки та фінансової спроможності, кримінальні провадження, пов’язані з привласненням бюджетних коштів, негативні згадки в медіа. Тож пошукаємо такі «червоні прапорці» лише у невеличкої кількості тих компаній, які зараз займаються відбудовою на Херсонщині.
ТОВ «Глобал Білд Інжиніринг»
Тернопільська ТОВ «Глобал Білд Інжиніринг» увійшла на херсонський «тендерний ринок відновлення» наприкінці 2023 року, коли уклала контракт на капітальний ремонт адмінбудівлі Великоолександрівської селищної ради, і одразу ж у січні 2024-го – на капітальний ремонт школи у Високопіллі з будівництвом захисної споруди.
Фірма працює за тендерами не тільки в Херсонщині, але за останній рік отримала контракти в цьому регіоні на майже 340 млн грн. І не тільки на відбудову, а й замовлення на експлуатаційне утримання автомобільних доріг, будівництво (улаштування) системи невибухових загороджень на території Херсонської області.
Здавалося б, нічого підозрілого: 7 років на будівельному ринку, статутний капітал 10 мільйонів. Нехай фірма раніше займалася локальними підрядами, але тендерну історію має. Однак журналісти-розслідувачі Bihus.Info знайшли зв’язки цієї фірми з призначеним у 2023-му заступником голови Херсонської ОВА Антоном Самойленком, який відповідає саме за відновлення, а також «Великим будівництвом» і скандальним ексзаступником голови Національної поліції Дмитром Тишлеком. Виявилося, фірму придбала група бізнесменів, які спеціалізувалися на дорожніх роботах у східних областях.
Аналітичний сервіс YouControl також звертає увагу на такі фактори ризику відносно ТОВ «Глобал Білд Інжиніринг»:
- За останні 3 роки компанія виступає відповідачем у 4 судових справах, у тому числі про стягнення майже 600 тис. грн заборгованості (справу закрито борг сплачено, але в обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначав про неналежне виконання умов договору про надання послуг).
- Наявні кримінальні провадження щодо злочинів у сфері господарської діяльності – в судовій ухвалі згадується підозра щодо змови з метою привласнення бюджетних коштів на орієнтовну суму понад 4,6 млн грн шляхом завищення цін на товари при їх закупівлі – мова йде про відбудову на Херсонщині, справа стосується будівництва захисної споруди школи у Високопіллі.
- У 2018-му ТОВ «Глобал Білд Інжиніринг» була фігурантом журналістських розслідувань про тендерні закупівлі на Тернопільщині (щодо відсутності здорової конкуренції та «протягуванні» потрібних фірм, також журналісти виявили очевидну домовленість між замовником і ТОВкою з метою уникнути процедури відкритих торгів).
- Публічні кошти становлять 60% і більше в структурі доходу контрагента, тобто, основним джерелом доходів компанії є гроші, які виділяються з державного або місцевого бюджетів.
Графік YouControl показує не тільки значний фінансовий стрибок ТОВ «Глобал Білд Інжиніринг» у 2024 році, а й той факт, що державні закупівлі стали єдиним джерелом отриманням фірмою коштів
ТОВ «Будпостач-СТСВ»
«Улюбленій фірмі Херсонської МВА», яка під час тендерних закупівель на Херсонщині отримала замовлень на більше ніж 330 млн грн, «Вгору» присвятило окреме розслідування. Тут коротко нагадаємо основні фактори ризику, пов’язані з ТОВ «Будпостач-СТСВ»:
- реєстраційні зміни незадовго до участі в публічних закупівлях (за 10 днів до підписання контракту);
- ТОВ «Будпостач-СТСВ» фігурує у кримінальному провадженні щодо можливих розтрати та привласнення за попередньою змовою бюджетних коштів на поточному ремонті захисних споруд цивільного захисту Херсона;
- зафіксовані завищення цін та приховування виробників товарів, щоб не змогли порівняти ціни і, поки дозволяло законодавство, ціни на матеріали були приховані.
Графік YouControl показує що у 2024 році ТОВ «Будпостач-СТСВ» також отримувало кошти виключно з тендерних закупівель
ТОВ «Нові технології»
Найдорожчим тендером на ремонт будівель на Херсонщині у листопаді 224 року стало коригування замовлення капремонту дитячого садочку у Великій Олександрівці від ТОВ «Нові технології» на суму трохи більше ніж 51 млн грн (у грудні 2023 роботи з відновлення цього ж садочка планувались у сумі трохи за 37 млн грн). Другий об’єкт фірми на Херсонщині – будівництво амбулаторії у селі Давидів Брід, вартість його перевищує 25 млн грн.
Компанія не обмежується роботами у Херсонській області, також працює на відбудові об’єктів Київської та Запорізької областей. ТОВ «Нові технології» – маріупольська фірма з 8-річним досвідом, яка з липня 2022 року перереєстрована у Запоріжжі. Однак, за даними системи YouControl, керівник ТОВки Максим Лобинцев має частку у двох фірмах, які й досі зареєстровані в Маріуполі.
«Нові технології» мають репутаційні ризики та 20 судових справ, в тому числі й кримінальну щодо привласнення бюджетних коштів у великих об’ємах ще до повномасштабного вторгнення. Є і згадки у журналістських розслідуваннях про зловживання бюджетними коштами під час виконання робіт із відновлення в Гостомелі.
ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція»
Київська фірма з майже десятирічною історією (заснована у 2015 році) почала отримувати мільйонні контракти на тендерах з 2021 року. З листопада 2024-го ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція» увійшло і на «тендерний ринок» Херсонщини. У грудні 2024 року отримала замовлення на капремонт будівлі Великоолександрівської школи №2 на 74,6 млн грн, а у січні 2025-го – ще на будівництво захисної споруди цивільного захисту для цієї ж школи на 155,8 млн грн.
Той факт, що фірма фігурує в судовій справі про розкрадання бюджетних коштів (і не одній), не стала на заваді отриманню тендера. Як і те, що батько власника фірми, Давіда Кізіменка, працював заступником окупаційного міського голови Севастополя і має судимість за держзраду.
ТОВ «Тенсенс»
У списку переможців тендерів на відбудову ТОВ «Тенсенс» з’явилося зовсім нещодавно, отримавши наприкінці 2024 року два замовлення на будівництво захисних споруд цивільного захисту (протирадіаційного укриття) на території навчальних закладів міста Херсона. Закупівлі на загальну суму майже 170 млн грн відбулись 29 листопада та 24 грудня.
Аналіз діяльності ТОВ «Тенсенс» від Clarity Project
В обох випадках ТОВ «Тенсенс» було єдиним учасником закупівель, але це не єдиний фактор ризику.
Буквально за два дні до першого переможного тендеру товариство перейшло «в інші руки». Будівельна фірма зі статутним капіталом 100 (сто) гривень була заснована в Києві 5 травня 2023 року. Засновник Гайдукевич Сергій Олегович пов’язаний із багатьма іншими компаніями, які часто змінювали власників та місця реєстрації. Гайдукевич заснував близько двох сотень підприємств у різних регіонах зі статутним капіталом у сто гривень. Ці факти багатьох дослідників наводять на думку, що ТОВ «Тенсенс» було створено на продаж і для участі в схемах, пов’язаних із будівельними роботами.
27 листопада ТОВка змінила засновника, керівника та бенефіціарного власника – ним став Сердюк Максим Сергійович з села Копили на Полтавщині. Ця людина не має будівельного досвіду – він колишній таксист, принаймні з 2007 по 2014 рік Максим Сердюк мав ФОП, і його основним видом діяльності було «діяльність таксі».
Перша участь у публічних закупівлях фірми та її керівника мала неабиякий успіх – замовлення на більш ніж 82 мільйонів гривень. Однак документів, що засвідчують наявність у ТОВ «Тенсенс» працівників або будівельної техніки, у відкритих джерелах і у тендерних документах не знайшлося.
Кошторис підрядника має завищені ціни, що традиційно. МикВісті звертають увагу на значне завищення вартості піску та щебеню, Nikcenter нарахував можливу переплату лише за чотирма позиціями у більш ніж 1,5 мільйона гривень.
Аналітичний сервіс YouControl C також вказує на такі фактори ризику стосовно ТОВ «Тенсенс»:
- недостатній розмір статутного капіталу (100 грн для будівельної компанії, яка отримує мільйони);
- реєстраційні зміни незадовго до участі в публічних закупівлях (за два дні до підписання контракту);
- відсутність досвіду у сфері будівництва;
- відсутність документів, які б засвідчили наявність фахівців, відповідної техніки та фінансової спроможності;
- завищені ціни в кошторисі.
Такі «червоні прапорці» викликають підозри щодо конкуренції та доброчесності. Однак, як бачимо, угоди з фірмами з корупційними історіями укладаються систематично. Також викликають питання стрімкі тендерні успіхи новачків на ринку. Все це змушує сумніватися щодо добросовісності компаній та ефективного використання бюджетних коштів на таких проєктах.
Однак тендерні закупівлі на Херсонщині позначені не лише «червоними прапорцями». За даними аналітиків благодійного фонду «Об’єднання», «деякі постачальники демонструють високу репутацію та прозорість, мають високий рейтинг довіри за даними системи YouControl. Це свідчить про можливість ефективного проведення тендерів та дотримання належного контролю».
Лариса Жарких, Вгору
Матеріал підготовлено у співпраці з ресурсом "БезБрехні" в рамках проєкту "Контроль відновлення"