До 28 листопада у галереї Centro Brera у Мілані триватиме виставка Colori Spenti, присвячена творчості трьох українських мисткинь — Любові Панченко, Поліни Райко та Жанни Кадирової.
Про це Суспільне Культура повідомили в Українському інституті.
"Проєкт Colori Spenti ("Вицвілі кольори") розповідає історії художниць, чиї долі та творчість переплелися з трагічними подіями російської агресії в Україні — від окупації Бучі до підриву Каховської ГЕС", — зазначають в УІ.
Виставку організовують у співпраці з Linkiesta, за підтримки Посольства України в Республіці Італія.Авторка ідеї проєкту та керівниця комунікаційного відділу Ксенія Калина розповідає, що представлення робіт Панченко та Райко в Італії це не лише демонстрація українського мистецтва за кордоном, а можливість донести крізь яскраві кольори їхніх робіт трагедії, які в Україну принесла російська агресія.
Особливо важливо це зробити в Італії, де досі відчувають сентимент до так званої "великої російської культури"."Через роботи Любові Панченко, Поліни Райко та Жанни Кадирової, ми прагнули показати трагедію руйнувань, які десятиліттями завдає Росія. Colori Spenti говорить про вразливість природи та спадщини, запрошує до роздумів про їхнє збереження попри спроби знищення", — додають співкураторки виставки культурна менеджерка Ілона Демченко та історикиня мистецтва Оксана Семенік.
Експозицію супроводжує комунікаційна кампанія та публічна програма:
- 20 листопада відбудеться дискусія про культурні та екологічні втрати України від російської війни за участі журналіста Linkiesta Фабріціо Фазанелли та Ксенії Калини, модеруватиме перекладачка та журналістка Ярина Груша.
- 26 листопада — зустріч "Пізнати українське мистецтво" за участі мистецтвознавця Джанлуїджі Рікуператі.
Виставка триватиме до 28 листопада.
Партнери проєкту: Музей історії міста Києва, Музей шістдесятництва, Херсонський обласний благодійний фонд імені Поліни Райко, агенція Aimbulance.
Що відомо про мисткинь — Любов Панченко, Поліну Райко та Жанну Кадирову
Поліна Райко — живописиця наївного мистецтва, яка проживала в Олешках Херсонської області.Вона почала малювати, наче проводила медитацію. Художниця розмалювала своє помешкання, яке перетворила на інсталяцію наївного мистецтва.
Померла Поліна Райко у 2004 році в Олешках.
Її будинок опинився в російській окупації внаслідок російського вторгнення 2022 року, а у 2023 році внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС будинок було затоплено і пошкоджено та, найімовірніше, буде втрачено.Любов Панченко — художниця-модельєрка.Зараз роботи Панченко можна побачити у приватних колекціях її друзів, а також у "Музеї Шістдесятництва" у Києві. Любов Панченко була почесною громадянкою Бучі, лауреаткою премії ім. Василя Стуса та членкинею Союзу Українок.
За даними видання "Україна молода", під час російської окупації Бучі художниця була у своїй хаті й місяць голодувала. Свою мистецьку спадщину вона передала "Музею шістдесятництва", а сама вона після звільнення Бучі від росіян потрапила до лікарні у дуже поганому стані, де померла 30 квітня 2022 року.Жанна Кадирова — українська художниця і скульпторка.Учасниця групи "Р.Е.П." ("Революційний Експериментальний Простір"), яка виникла під час української Помаранчевої революції в Києві 2004 року.
Її роботи були представлені на виставках у Відні, Парижі, Монако, Будапешті, Сан-Паулу та Давосі, на художніх ярмарках у Нью-Йорку і Маямі. Авторка нагороджена премією імені Казимира Малевича та Національною премією PinchukArtCentre.
З 2017 до 2020 року Жанна працювала над відомим мистецьким проєктом Market, в межах якого створювала скульптури харчових продуктів із будівельних матеріалів: серію презентували на 58-й Венеційській бієнале.