ЦЖР відстежив, куди росіяни з колаборантами вивозять українську пшеницю та насіння соняшника. Покажемо увесь маршрут, який пролягає суходолом, по морю, а також, верифікуємо причетних до воєнного злочину Російської федерації на окупованому півдні України.
41-річний підприємець Сєргєй Авдєєв з Краснодару регулярно виконує рейси на окупований південь України і є по суті, одним із виконавців воєнних злочинів Російської Федерації.
Відстежені ЦЖР маршрути російського зерновозу у липні та жовтні з ТОТ Херсонської обл. до Краснодарського краю (РФ). Колаж: investigator.org.ua
Далекобійник Авдєєв веде канал з назвою «Иваньіч» в Ютубі та викладає відео на своїй сторінці у ВКонтактє. Тож ми маємо ним же зафіксовані докази вивезення зерна з окупованої території України.
Судячи з цього та інших відео, він працює в автопідприємстві і їздить за кермом автомобіля MAN TGX. В його зерновоз вміщується від 20 до 25 тонн вантажу, ще стільки ж – у причеп.
Працюючи з цим відео, а також із мапою Google і супутниковими знімками, нам вдалося верифікувати господарство у Херсонській області, звідки росіяни вивозили зерно цьогорічного врожаю – цен зерновий тік у селищі Азовське, що знаходиться менш ніж за 10 кілометрів на схід від Генічеська.
Тік на околиці с. Азовське фермерського господарства «Днипро». Фото: соцмережі. Колаж: investigator.org.ua
Тік із зерносушаркою належить товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпро». Це знаменита своїми садами аграрна компанія, засновниками якої на момент окупації були відомий аграрій і депутат Олександр Кістечок та Тетяна Анастасова – мати рейдера Віктора Анастасова, більше відомого як «Стас Макєєвский». Частку в успішному бізнесі земляки тодішнього президента Януковича банально віджали у 2012-му, однак Олександр Кістечок втратив його остаточно у квітні минулого року. Тоді в російському реєстрі з’явилась компанія-клон «Дніпра», записана на вже знайому нам Тетяну Анастасову та Оганеса Хачатряна, який раніше тримав ресторан і випікав хліб в окупованій Ялті.
Зерновоз росіянина Сергєя Агєєва та супутникові знімки зерна на території току в с.Азовське, Генічеського р-ну. Фото: соцмережі, browser.dataspace.copernicus.eu. Колаж: investigator.org.ua
Завантаживши повний кузов пшеницею з віджатого господарства, російський зерновоз рушив з Азовського у бік Чонгару і далі через Джанкой вже на схід Кримського півострова, в чергу на поромну переправу через Керченську протоку.
На виїзді з порому в порту «Кавказ» можна помітити військову техніку, яка, вочевидь, попрямувала у зворотному шляху в Крим і далі – на південний фронт. Таке ж призначення, напевне, і цих тентованих вантажівок поруч із цивільним автотранспортом на тому ж поромі. Саме тому Сили оборони України і завдають ударів по поромах по обидва береги Керченської протоки.
Техніка ЗС РФ на паромі та в порту «Кавказ» у липні та в жовтні 2024 р. Фото: соцмережі. Колаж: investigator.org.ua
Повертаємося на наш маршрут. З порту «Кавказ» по косі Чушка зерновоз Авдєєва дістається пункту призначення, де і вивантажує вкрадене в Україні зерно. Як то кажуть, пункт «Б» – Публічне акціонерне товариство «Новороссийский комбинат хлебопродуктов»(ПАО НКХП), що належить банку «ВТБ», який контролює уряд Російської федерації.
Цей портовий перевалочний комплекс із двома елеваторами може зберігати одночасно до 300 тисяч тонн збіжжя. Тут крадене українське зерно фасують, перемішуюючи із вирощеним у Росії, і відвантажують на суднА, які транспортують його на експорт як російську продукцію у країни Близького Сходу та Південно-східної Азії.
«Причому продукцію цю вивозять, як міжнародні перевізники, так, звісно, і офіційні російські перевізники», – розповідав у вересні в ефірі телемарафону Дмитро Плетенчук – речник Військово-морських сил ЗС України
Зернові елеватори ПАО НКХП поблизу порту Новоросійська (РФ) та процес вивантаження краденого зерна з України. Фото: соцмережі.Колаж: investigator.org.ua
Трохи статистики. Відомо, що 2022 року окупанти вивезли з півдня України 6 млн. тонн збіжжя, 2023 року цей показник сягнув 5 млн. тонн. Сумарний врожай з тимчасово окупованих земель Запоріжжя та Херсонщини цього року склав близько 3 мільйонів тонн тільки однієї пшениці, яку часто вивозили в Росію практично одразу з полів.
«Перші два роки вони вивозили награбоване те, що було зібране ще до повномасштабного вторгнення. Це, звісно, був так само і український метал, і в принципі все, що вони вважають цінним – пояснив зменшення кількості вивезеного окупантами за останні три роки Дмитро Плетенчук.
Не зерном єдиним. Все той же Сєргєй Авдєєв наприкінці жовтня 2024-го знову на тимчасово окупованій Херсонщині, прямує у селище Новопокровка Генічеського району. Там у фермерському господарстві його фуру завантажили насінням соняшнику цьогорічного врожаю. Хто замовник – наразі не встановили.
Зерновоз громадянина РФ Авдєєва завантажується насінням соняшника в с.Новопокровка на ТОТ Херсонської обл. Фото: соцмережі.Колаж: investigator.org.ua
Український соняшник Авдєєв привіз на територію компанії ООО «Заречье» в Краснодарському краї. Її бенефіціарний власник – Татьяна Очкаласова – депутатка Законодавчих зборів Краснодарського краю від «Єдіной Росії» та донька вже покійного голови Кавказького району Віталія Очкаласова. За життя він не соромився показувати розкішне життя. На Новий рік на двох приватних вертольотах родина літала на сочинський курорт Красная Поляна, де є постійними гостями і відвідувачами казино.
Аби російські чиновники та депутати і надалі могли жирувати, в тому числі – і за рахунок вкраденого в Україні, окупанти та їхні посіпаки-колаборанти вже готуються до врожаю 2025 року.
Збитки внаслідок привласнення українського зерна вже склали понад 30 млрд.грн, проте така цифра є не остаточною. Ясна річ, левова частка цих грошей опинилася в руках російських еліт, якась частина осіла в кишенях гауляйтерів та інших манкуртів.
Свої крихти отримали і такі ось «Авдєєви», чиїми руками окупанти і вчиняють воєнний злочин. Саме тому ЦЖР і надалі виявлятиме співучасників пограбування України – і тих, хто ухвалює злочинні рішення, і безпосередніх виконавців.