Аналітики проєкту Tochnyi оприлюднили розслідування про те, як російські війська здійснюють постійні атаки безпілотниками проти цивільного населення. Texty.org.ua публікують ключові фрагменти звіту.
71 жертва була зареєстрована в період з 1 по 20 вересня, в результаті чого загальна кількість постраждалих від дронів цивільних з 21 червня 2024 року склала 266 осіб станом на 22 вересня.
"Відстеження почалося наприкінці червня, і тоді серед жертв був перекіс у бік людей похилого віку (більшість були старше 50 років), але в серпні намітилася тенденція до збільшення кількості людей середнього віку.
З 71 жертви атак безпілотників, що сталися в період з 1 по 20 вересня, 37 жертв належать до демографічної групи 41-60 років. До них додалося 18 жертв, старших за 60 років, і ще 13 жертв віком до 40 років. Про трьох жертв вік не повідомляється. На щастя, більшість жертв виживають після цих нападів, рівень їхнього виживання коливається на рівні 94%", — йдеться у звіті.
Кількість ударів з безпілотників зросла до майже рекордного рівня — 34 атаки протягом другого тижня вересня, попри те, що російські війська були перекинуті з лівого берега на Курський фронт.
Херсонська влада довгий час шукала рішення протидії атакам російських дронів на цивільних. 17 вересня голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін провів нараду, присвячену цій темі.
«Сьогодні передали бойовим підрозділам, які працюють на Херсонщині, засоби детекції дронів. Кілька таких систем отримала бригада 124-ї територіальної оборони морської піхоти. Тож очікуємо, що вони підвищать ефективність підрозділів, які протидіють ворожим БпЛА», — розповів він.
Джерело Tochnyi в Херсоні, «Сигнал», описав ситуацію з протиповітряною обороною безпілотників як жахливу: це, по суті, «хлопці з автоматичними рушницями та детекторами безпілотників». Є «приголомшливий брак засобів РЕБ», щоб навіть почати ефективно боротися з проблемою російських дронів, звідси і їхня поширеність.
Аналітик Tochnyi Ендрю Перпетуа в інтерв'ю ATP Geopolitics висловив переконання, що протидія РЕБ — це шлях уперед. Якщо не буде надана важлива фінансова допомога на закупівлю РЕБ, жертвами російського терору стане більше мирних жителів Херсона.
Як зазначив Перпетуа, ситуацію можна було б покращити за допомогою відносно невеликої фінансової допомоги (близько 1 000 000 доларів США) через цивільний характер безпілотників, які використовуються на цій ділянці фронту, здебільшого це DJI Mavic-3.
Російські ресурси публікують повідомлення про те, що пілоти дронів отримують партію свіжих дронів DJI Mavic-3 від представника російського окупаційного режиму в Херсонській області Володимира Сальдо.
Справа про тероризм
"Питання про те, чи є ці дії воєнним злочином або тероризмом, порушувалося часто. Використовуючи їхні власні слова і відеозаписи, можна стверджувати, що поведінка цих російських пілотів безпілотників є щонайменше стохастичним тероризмом, якщо не маніакальним навмисним вбивством, як стверджує Джонатан Пірс з ATP Geopolitics", — йдеться у розслідуванні.
Аналітики проєкту пишуть, що наприкінці серпня російські пілоти безпілотників атакували заправки та автобуси, а 2 та 5 вересня росіяни тричі атакували похоронне бюро.
"Такі об'єкти, як похоронне бюро, є легкою мішенню, як і інші поширені цілі в серпні та вересні, такі як автобуси, автобусні зупинки та заправки. Наміри російських пілотів безпілотників стають зрозумілими, коли вони використовують ці об'єкти для приваблення цілей", — зазначають аналітики проєкту, пояснюючи, що російські пілоти націлюються на місця скупчення людей для створення події масової катастрофи.
Проєкт Tochnyi цитує російські телеграм-канали, де демонструється нігілістична зневага до цивільних осіб. "Цивільні з обох боків ні в чому не винні, крім того, що опинилися не в той час і не в тому місці", — пише один з російських пропагандистських тг-каналів.
"Як це може бути «не в той час і не в тому місці», коли відбувається очевидне переслідування та стеження? Як це може бути «не в тому місці в невідповідний час», коли, за загальним визнанням, співробітники та інформатори надають об’єктивну інформацію про цілі?", — пишуть аналітики проєкту.
Проаналізувавши низку дописів російських "воєнкорів", аналітики Tochnyi наголошують, що російські оператори дронів добре знають, що місто переважно населене цивільними, а не військовими.
"Жодна з 266 жертв за останні три місяці не сталася навіть у радіусі двох кілометрів від "червоної зони". Лише невеликі групи, що працюють проти безпілотників, розташовані в межах міста. Отже, з огляду на це, будь-які згадки про легітимні цілі в «червоній зоні» слід розглядати як потенційні злочини. Докази є досить переконливими, враховуючи суперечності у визнанні дислокації українських підрозділів та існування «зони ураження» саме в тій зоні, яка, як відомо, є цивільною", — йдеться у розслідуванні.
Аналітики додають, що згідно з їхніми власними заявами, росіяни вважають, що будь-який рух цивільних, особливо поблизу інфраструктури, є підставою для дронової атаки.
"Демонструючи їхній геноцидний намір вбити цих українських цивільних осіб, тг-канал Осведомитель Алекс поділився 19 вересня цією фотографією того, що позначено як «укриття». Спираючись на свої звичні расові образи та стереотипи як відправну точку, він занурюється в повномасштабну геноцидну імперіалістичну риторику, пропонуючи «експерименти» над населенням за допомогою безпілотників та іншої зброї.
У розмовах на російському тг-каналі «Від Маріуполя до Карпат» простежується колективне бажання російської аудиторії придушити українську мову в Херсоні. Осведомитель Алекс поділився іншим контентом, що містить риторику мовного та культурного геноциду, а також визнав наявність колаборантів у Херсоні, які є співучасниками цього.
Окрім геноцидних намірів, викликає занепокоєння той факт, що мілблогер стверджує, що ланцюжок вбивств є настільки ефективним, що час між сигналом і ударом становить лише 10 хвилин. По-перше, це вказує на очевидні проблеми з розгортанням засобів РЕБ, які не здатні сповільнити або вивести з ладу дрони, що наближаються. По-друге, це вказує на свободу, з якою працюють колаборанти у місті. По-третє, це свідчить про те, що цивільні особи, поранені і вбиті в результаті цих ударів, є цілеспрямованими цілями деяких з цих колаборантів, які переховуються серед населення Херсона", — зазначається в розслідуванні.
Аналітики Tochnyi пишуть, що за час існування Telegram-акаунту "Осведомитель Алекс", два основних джерела його відеозаписів з безпілотників були отримані з двох частин, підпорядкованих Південному військовому округу. Одна з них, 205-та окрема мотострілецька козацька бригада, вже була ідентифікована Deutsche Welle як така, що брала участь у завданні ударів безпілотниками по цивільному населенню Бериславського району, де зараз відбувається найбільша концентрація атак.
На південь від Херсона діє 8-й окремий гвардійський артилерійський полк Сухопутних військ Росії. У складі 22-го армійського корпусу полк базується в Перевальному Сімферопольського району окупованого Криму. Він воював в рамках російських операцій у Херсонській області з початку російського вторгнення в Україну у 2022 році. А зовсім недавно, у липні 2023 року Володимир Путін надав їм статус «гвардійців».
"У некролозі, опублікованому на його власному акаунті від 24 квітня 2024 року, було розкрито особу одного з перших пілотів безпілотників терористів, які здійснювали атаки в Херсоні, як Дмитра Рагуліна (позивний «Срібний», він же «СВОбодный Художник»).
Хоча його вже не було серед живих цього літа і він не брав участі в останній хвилі атак безпілотників, Рагулін був важливою фігурою, оскільки його контент почав нормалізувати вбивства цивільних осіб або націлювання на цивільні об'єкти на каналі Osvedomitell Alex, який має значну аудиторію — майже 45 000 підписників", — йдеться у розслідуванні.
Зазначається, що акаунт у Telegram, прив’язаний до 8-го окремого гвардійського артилерійського полку ЗС РФ, почав заміщати порожнечу, яка утворилася через регулярність публікацій «СВОбодного Художника» на каналі Осведомителя Алекса «Від Маріуполя до Карпат». Відтоді «Свет в конце тоннеля» стало основним джерелом ударів безпілотників по цивільних у Херсонській області на каналі milblogger.
Висновки
"На цьому фронті ще багато чого треба зробити, війна має фінансуватися урядами країн-союзників, щоб гарантувати захист цивільного населення Херсона.
Крім того, необхідно провести більше досліджень щодо ідентифікації осіб ймовірних воєнних злочинців, таких як Дмитро Рагулін.
Змінити ситуацію можна також шляхом серйозного підриву логістики російської армії та окупаційних режимів, дозволивши Україні завдати удару у відповідь по російській території.
Позитивні зрушення можуть відбутися, якщо херсонська поліція та Національна поліція зможуть зловити більше колаборантів і перервати російський ланцюг вбивств", — підсумовують аналітики.
Докладно з розслідуванням можна ознайомитися за посиланням.