Про це попереджає пресслужба поліції Херсонської області.
Використовують для цього, зокрема, й протипіхотні міни типу «пелюстка». Окупанти можуть дистанційно «засівати» ними території з артилерії, РСЗВ, літаків та навіть БпЛА.
Міна-«пелюстка», або, як їх ще називають, міна-«метелик» — це протипіхотна фугасна міна радянського періоду. Зовні вона нагадує певну запчастину чи лист із дерева, має невеликий розмір. Такі міни можуть бути зеленого або коричневого кольору, тому в траві, у листі або на ґрунті стають дуже малопомітними. А шорстка поверхня їх корпусу вже за кілька годин збирає на себе пил, дрібне сміття і в результаті небезпечний боєприпас зливається з навколишньою ділянкою. Також ворог вживає інших методів, аби ще більш унеможливити виявлення цих пасток: фарбують, обробляють їх клеєм тощо.
Принцип дії міни – натискний. Щоб вона спрацювала, на неї достатньо наступити або наїхати. «Пелюстка» людину не вб'є, але суттєво зашкодить кінцівки. Також її спрацювання може пошкодити автомобіль або навіть вивести його з ладу.
Ці міни не мають механізму самоліквідації й можуть лежати роками, поки на них не наступлять або не наїдуть. Проте вони мають здатність самовільно спрацьовувати внаслідок перепаду тиску або температури. Тому ця зброя вкрай небезпечна для місцевих, адже дуже непомітна у навколишньому середовищі.
Тож поліція Херсонщини закликає громадян уникати місць мінувань, бути обережними, не торкатися незнайомих предметів та неодмінно розповідати дітям про вибухові пристрої та небезпеку, яку вони становлять.
Головні правила, як убезпечити себе та близьких:
- не підходьте близько до підозрілих предметів і не чіпайте їх руками;
- утримайтеся від відвідування річок, лісів, полів, лісосмуг та парків, де багато різної рослинності, та які розташовані у прибережних районах міста;
- ходіть лише знайомими та перевіреними маршрутами;
- якщо помітили міну чи будь-який інший боєприпас, негайно зупиніться і відійдіть на безпечну відстань. Пам’ятайте, що поруч можуть бути інші вибухові пристрої. Потім одразу повідомте про знахідку на 102 чи 101;
- за можливості позначте виявлену небезпечну ділянку та прослідкуйте, щоб до прибуття фахівців ніхто до неї не наближався;
- категорично забороняється торкатися або самостійно розміновувати боєприпаси! Залиште цю справу вибухотехнікам.