16 вересня 2024 року завершився 26-й театральний фестиваль “Мельпомена Таврії”, який до 2022-го традиційно проходив у Херсоні. Цього року з огляду на безпекову ситуацію його вистави відбувались здебільшого в Києві та Миколаєві, тому дійство назвали “символічно херсонським”. Однак кошти на проведення символічної “Мельпомени” були витрачені реальні. Замовником був Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М. Куліша.
Як повідомив в інтерв’ю Суспільному гендиректор театру і президент фестивалю Олександр Книга, “Мельпомену Таврії” фінансово підтримало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Послуги з організації фестивалю надавали п’ять фізосіб-підприємців. Серед них – Вʼячеслав Вандрашек, колишній адміністратор Херсонського театру, який після окупації виїхав з Херсонщини і деякий час очолював театр у Кропивницькому.
“ІРС-Південь” відслідкував закупівлі, дані про які були оприлюднені на платформі Прозорро без проведення торгів.
ФОП Вандрашек Вʼячеслав Павлович отримав підряд на 20 тисяч гривень за послуги в організації фестивалю. В минулому цей підприємець був головним адміністратором Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Куліша і пробував себе в політиці – у 2012 році невдало балотувався в депутати ВРУ по 183 округу від проросійської партії “Союз”.
Після окупації Херсона В’ячеслав Вандрашек виїхав на вільну територію і в грудні 2022 року отримав посаду директора театру імені Марка Кропивницького. У вересні 023-го Вандрашека звільнили, з чим він не погодився й досі намагається повернутися на керівну посаду через суд. Тож, звісно, цього підприємця можна назвати “своєю людиною” в Херсонському театрі імені М. Куліша. Закупівлю проводили без застосування тендерної процедури, тож херсонські театрали просто вирішили, що отримати гроші за організацію “символічного фестивалю” має їхній колишній адміністратор.
Вʼячеслав Вандрашек. Фото: відкриті джерела.
Ще 20 тисяч гривень за послуги з організації “Мельпомени Таврії” отримала ФОП Флекман Катерина Олегівна з Києва. За персональними даними, це може бути психологиня і письменниця Катерина Флекман, авторка книги «Ти вивезеш. Інструкція з любові до себе». Які саме послуги вона надала театру ім. Куліша для організації фестивалю, не відомо – закупівля велась без використання електронної системи, тож ніяких документів немає. Зазначимо також, що ця закупівля була першою в тендерній історії ФОП Флекман.Митинська Наталія Василівна із Херсона як фізособа-підприємець отримала 15 тисяч гривень за комунікацію з учасниками та партнерами фестивалю, а також своєчасне інформування учасників фестивалю про можливі зміни програми. Випадок цікавий: за даними аналітичної системи YouControl, ФОП Митинська, яка має індивідуальний податковий номер 2889901948, вказаний в даних закупівлі на платформі Прозорро, припинила свою підприємницьку діяльність понад 10 років тому! Нам вдалося зв’язатись з пані Митинською і вона визнала, що отримала гроші за участь в організації фейстивалю, щоправда, не на свій ФОП. На питання, як саме з нею розрахувався театр Куліша, жінка відповісти відмовилась, відправивши нас на самих театралів.
Задля отримання додаткової інформації, наші кореспонденти зателефонували за контактним номером замовника, вказаним у закупівлі, але він виявився недійсним.
ФОП МИТИНСЬКА НАТАЛІЯ ВАСИЛІВНА було закрито ще у 2024 році.
Пономарьова Валентина Василівна зареєстрована як фізособа-підприємець у селищі Антонівка, що поблизу Херсона, з основним видом КВЕД “індивідуальна мистецька діяльність”, а серед інших – інформаційні послуги, реклама, фотографія, кіновиробництво, розслідування, виставки тощо. Попри це, вона отримала від театру імені М. Куліша 15 тисяч гривень за послуги з логістики та технічного забезпечення, організації транспортування, монтажу та демонтажу обладнання. За е-адресою Пономарьової [email protected], вказаній в реєстраційних даних ФОП, вдалося ідентифікувати підприємицю – Валентина Пономарьова є журналісткою медіаплатформи “Вгору”. На її сторінці вказано, що вона стажувалась на Суспільному.Херсон, а в команді “Вгору” працює з 2023 року. То який же зв’язок журналістки з логістично-технічним забезпеченням фестивалю?
Як виявилось, чоловік Валентини Пономарьової, Олексій Пономарьов є керівником музичної частини Херсонського театру імені М. Куліша. Тобто, гроші на послуги з технічного забезпечення “Мельпомени” отримала дружина одного з ключових співробітників цієї ж установи. Фотофіксацію заходів фестивалю та контроль якості знімків, згідно з даними закупівлі, мав здійснювати ФОП Плотніков Дмитро Сергійович. Людина з такими даними відома в Херсоні як письменник та поет. Але яка прикрість: за вказаним замовником податковим кодом переможця закупівлі – 3396412795 – в держреєстрі ніхто не знаходиться. І херсонський Плотніков не зареєстрований як фізособа-підприємець, а його повні тезки мешкають у Києві та окупованому Криму.
Тож, як бачимо, навіть “символічний” фестиваль насправді коштує реальних грошей, в тому числі – донорських. На нашу думку, описана історія закупівель з організації фестивалю потребує перевірки компетентних органів, оскільки щонайменше три випадки викликають підозру у доброчесності замовника.