Переговорів з Україною не буде до «повного розгрому ворога», заявив минулого тижня заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв. Він вважає, що останнім часом Росія могла потрапити у «переговорну пастку». Самі перемовини щодо миру він назвав «ранніми, непотрібними, з незрозумілими перспективами та наслідками». Водночас Медведєв додав, що після початку військової операції ЗСУ в Курській області жодних переговорів не буде до повної поразки противника.
Схожу заяву раніше зробив і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. За його словами, президент Росії Володимир Путін сказав, що «ні про які переговори з Києвом після вторгнення в Курську область не може бути мови».
Президент України Володимир Зеленський нещодавно висловив готовність до дипломатичного врегулювання війни. Про це він зокрема сказав в інтерв’ю індійським ЗМІ. Однак президент наголосив, що це не повинно відбуватися ціною територіальних поступок і шкоди для населення. Також Зеленський зазначив, що операція ЗСУ в Курській області є частиною великої військово-дипломатичної операції. Все робиться для того, щоб примусити Росію бути готовою до справедливого миру, додав президент України.
Херсонщина: військових РФ поменшало?
Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов, який вивчає ситуацію на Херсонщині, розповів «Новинам Приазов'я», що відчутним наслідком операції у Курській області стало зменшення кількості російських військових на окупованій частині Херсонської області.«Розповідають місцеві мені, що магазини стоять порожні. Зрадники, які з ними мали справу, ходять невеселі, тому що зникли покупці, зникли люди, які в них щось купували. Добре видно, що на Курщину перекинули резерви, зокрема або в першу чергу саме з Херсонщини. Той самий 810-й батальйон морської піхоти, який перед цим воював на Кринках і взагалі на дніпровських островах, його зараз вивели на Курщину. Так само й інші тилові підрозділи ті, хто перебував на відновлені після важких боїв в різних регіонах, на різних ділянках фронту, які квартирувались у Генічеську, Скадовську, Чаплинці, і в цих районах», – зазначив він.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Тепер без примусу до перемовин»
Від успіху курської військової операції цілком може залежати доля окупованих територій півдня України, вважає експерт. Втім, він вказує і на ризик цієї операції.«Вона може бути як суперуспішною, так і гранично небезпечною. В разі, якщо вона буде суперуспішна, це напряму вплине на ситуацію і на долю окупованих територій на півдні в Херсонській та Запорізькій областях. Бо це буде точно один з пунктів, по якому будуть говорити, коли прийде час і коли ми будемо говорити про лінію боєзіткнення», – зауважив Данилов.
Крім того, курська операція припинила спроби змусити Україну до переговорів із Росією, додав він.
«Результатом цих перемовин було б перемир’я, наприклад, з фіксацією поточної лінії фронту. А для окупованих територій на півдні, на Херсонщині, це шанс, що вони будуть звільнені і ми не йдемо на перемир’я без звільнення Херсонщини. Вони ж думають, що вони роблять нам послугу, йдучи на якісь перемовини. Зрозуміло, що ніякого миру не буде. Навіть якщо будуть перемовини, буде припинення вогню або перемир'я, одна з двох цих опцій, це означає, що ми не погоджуємося з нинішньою лінією фронту. Якщо будуть відповідні умови, Херсонщина буде звільнена вся», – переконаний експерт.
«Позитивний сигнал»
Кандидат соціологічних наук, доцент кафедри філософії та соціології Маріупольського державного університету Олександр Зубченко розповів «Новинам Приазов'я», що дії ЗСУ у Курській області стали потужним сигналом для жителів усіх окупованих регіонів.«Великий позитивний сигнал десяткам, сотням, тисячам наших співгромадян на окупованих територіях – як на тих територіях, які були захоплені з 2014 року, так і на землях, які захопили російські агресори після 24 лютого 2022 року. Сигнал про те, що Україна є, Україна сильна, Україна веде боротьбу і перемагає, а також те, що Україна про них не забула. Тобто це потужний дуже емоційний посил. Це потужний сигнал і для десятків тисяч наших колишніх співгромадян, які зрадили Україну, це такий дзвіночок для колаборантів. Те, що раз вже Росії не потрібні її співгромадяни, яких місцева влада кинула у прикордонних населених пунктах Курщини, то ці зрадники їм не потрібні тим більше», – звернув увагу він.
Події на Курщині вивели війну на новий рівень, вважає експерт. Втім, на його думку, Росія до останнього буде намагатися закріпити окупаційний режим на захоплених територіях.
«Вони запускають такі середні довгострокові проєкти формування оцієї колаборантської культури серед молоді. Тобто вже навіть там є цілі родини колаборантів – батько так званий голова сільради, мати – директор клубу, син – лідер, всієї російської молодіжки у школі. Тобто вони намагаються грати вдовгу, в тому числі прямо змінивши структуру населення. Особливо активний цей процес ми спостерігаємо у Маріуполі. Зміни складу населення є, вони реалізовуються, і сьогодні, на жаль, все частіше ми чуємо від людей, що у Бердянську, на набережній або в центрі Мелітополя, лишається дуже мало знайомих місцевих облич. Переважають, люди незнайомі, чужі», – зауважив він.
- Українська армія увійшла на територію Курської області Росії 6 серпня. З того дня у регіоні тривають бої. ЗСУ заявляють про контроль над понад 90 населеними пунктами, серед них – районний центр Суджа. У МЗС заявили, що Україна не зацікавлена в тому, щоб забирати територію у цьому регіоні, а хоче убезпечитися від російських ударів.
«Військово-політична операція»
Керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук зазначив, що українська операція у Курській області має як військові, так і політичні цілі. Перша складова – спроба українського командування відтягнути резерви противника з Донецького напрямку і послабити таким чином дії окупанті на напрямку головного удару, каже експерт.«Поки що цієї мети за великим рахунком ми не досягли. Друга складова – це теж дії у відповідь на путінську буферну, чи санітарну зону. Це був випереджальний удар, от спроба створити таку зону безпеки, але вже не на нашій території, а на території ворога. Ну і тут розрахунок цілком правильний. Будь-яка воєнна операція має і політичні, і інформаційні цілі. До того ж президент України назвав операцію на Курщині не військовою, а військово-політичною, це говорить про те, що військово-політичні цілі, які ставить наша держава перед собою в цій операції значно більшу мають важливість, ніж суто військові результати», – пояснив він.
Президент РФ Володимир Путін у березні 2024 року заявив, що «на території України можуть створити так звану санітарну зону, яку буде складно подолати українським військовим навіть за допомогою засобів ураження іноземного виробництва».
«Атаки на півдні не припиняться»
Росія не припинятиме спроб атакувати на різних ділянках фронту, в тому числі і на півдні, вважає Лакійчук.«Це такий доволі примарний спокій, тому що буквально днями почалося на Оріхівському напрямку загострення – російське командування вимагає від всіх командирів наступальних дій. Залежно від напрямку і наявних ресурсів вони вимушені таким чином діяти. Тож спроби атак, штурмів, незалежно від впевненості росіян у досягненні їхнього результату, вони будуть тривати. Звісно, там, де ресурсів у них менше, цей потенціал у них буде меншим. На півдні трошки тихіше у порівнянні зі сходом. На сході теж різні ділянки, різний ступінь напруженості. Харківщину, Луганщину теж окупанти намагаються атакувати, проте Сили оборони України місцями не просто завдають шкоди ворогу в ресурсах, у живій силі», сказав він.
«Путіна не цікавить мир»
Російський соціолог та публіцист із Німеччини Ігор Ейдман зазначив, що Путіну не потрібен мир, тому в реальних переговорах він не зацікавлений. Інформацію про мирні перемовини між Україною та РФ він назвав «вкидом» Кремля.«Це було зроблено для того, щоб підірвати внутрішню єдність України у протистоянні російській агресії. Річ у тому, що знайшлися спікери, блогери та безліч людей, які почали серйозно це все обговорювати, почали розгойдувати тему необхідності чи неминучості територіальних поступок. З іншого боку, безлічі людей в Україні, українським патріотам, у тому числі тим, які борються на фронті проти російської агресії, це все категорично не сподобалося. Ідея путінської інформаційної диверсії з псевдомирними переговорами полягала в тому, щоб внести розкол усередині країни, щоб потім забрати всю Україну, але вже, як кажуть, без величезних зусиль. Цей план був, і здавалося, що він розвивається, але насправді Україна, мабуть, зрозуміла цю загрозу і, можливо, навіть імітувала якусь віру в те, що можлива мирна угода, але в цей час готувала наступ на територію Курської області», – припустив він.
Ейдман вважає «позитивним моментом» наступ України у Курській області та зрив спецоперації Кремля щодо імітації мирного врегулювання війни. За теперішніх обставин, коли українська армія присутня на російській території, для Путіна навіть імітація мирних перемовин є принизливою, каже експерт.
«Путін все одно зрештою спробує забрати всю Україну, йому не потрібні якісь напівзаходи. Так от, всі ці розмови закінчилися. Є, напевно, люди в Україні, які вважають, що, можливо, й надалі реально буде якісь вести переговори з сильніших позицій, але з Путіним неможливо ні зі слабких позицій, ні з сильних вести переговори», – наголошує він.
«Програє війну, як Гітлер»
Путін не віддасть окуповані регіони, впевнений Ейдман. Надалі російська армія буде намагатися продовжувати наступ на українських територіях, а також відвоювати Курщину.«Території, які вони захопили, вони вже внесли у свою Конституцію як частину Росії. Путін відступати не вміє. Я не можу уявити, що він вийде і скаже перед Радою Федерації, а ми тут передумали, Росія не навіки з Донбасом чи з Херсоном. Не буде цього. Поки живий Путін, буде війна. Буде війна, абсолютно точно. Тому сподіватись на якісь договори безглуздо. Він наступатиме на всіх фронтах, поки не програє війну, як Гітлер. Ось він намагається одночасно наступати на Донбасі, одночасно намагається відбивати свою Курську область. Це ситуація така сама, як була із Гітлером», – зазначив експерт.
- Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року.
- В Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.