Росія може створити новий “федеральний округ” з окупованих територій України. Це не перша чутка — про створення округу в Москві марять давно, ще до повномасштабного вторгнення в Україну.
З 2014 року варіанти назви нового так званого “округу” варіюються залежно від стану справ російських окупантів на фронті. Так, коли Росія намагалася розхитати суспільно-політичну ситуацію в низці областей України у 2013-2014 роках, кремлівські політтехнологи розмірковували над “Новоросією”. Коли Росії вдалося захопити лише Кримський півострів і частину Донбасу, про проєкт забули, але подейкували про “Кримський федеральний округ”.
Тепер же, на третій рік повномасштабного вторгнення, з Кремля знову лунають ідеї, в центрі яких назва “Новоросія”.
Хто дістав запорошений проєкт “Новоросія” з кремлівської “шафи”?
Зараз у Росії є Центральний, Північно-Західний, Південний, Приволзький, Уральський, Сибірський, Далекосхідний, Північно-Кавказький федеральні округи.Росія після окупації Криму незаконно включила півострів до свого складу. А 2016 року Крим було включено до складу Південного федерального округу РФ. Зараз у ПФО, крім Криму, входять Республіка Адигея, Республіка Калмикія, Краснодарський край, Астраханська, Волгоградська і Ростовська області. Адміністративний центр ПФО — місто Ростов-на-Дону.
У 2022 році російські ЗМІ писали, що Крим може увійти до федерального округу під назвою “Кримський”. Але ідея так і не була реалізована. Тоді кремлівські політтехнологи пропонували керівництву Росії провести так звані “референдуми” на окупованих територіях Криму, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. Тільки ось прорахувалися, понадіявшись на легке, швидке захоплення областей цілком.
Про можливість створити незаконний “федеральний округ” у червні 2024 року заявив голова окупаційної адміністрації Запорізької області Євген Балицький.
“Буде створено федеральний округ, я думаю, це має бути найближчим часом. Я думаю, це будуть Донецьк, Луганськ, Запорізька, Херсонська області та Крим”, — заявив він. За його словами, питання зараз опрацьовується на федеральному рівні.
Новий “округ” може отримати назву “Новоросія”, припустив Балицький. Офіційного підтвердження від Кремля ще не було.
Варто зазначити, що Новоросією в XIX столітті називали сучасні території Одеської, Миколаївської, Дніпропетровської та Херсонської областей. За часів Катерини II і за князя Потьомкіна Таврійського, до Новоросії входили також частина території нинішньої Росії, а саме — Кубань, землі війська Донського і Ставропілля. Тож звертаючись до історії в Кремлі, м’яко кажучи, лукавлять — Крим, Донецьк і Луганськ (те, що раніше називали Слобожанщиною і Приазов’ям) не належать до “історичних земель” Новоросії. Тим більше до неї не належить територія сучасного Харкова.
Українські експерти підкреслюють, що проєкт “Новоросія” ніяк не стосується зручного адміністративного перепідпорядкування територій окупантам. Цей проєкт знову знадобився Москві для того, щоб захопити повністю території Запорізької та Херсонської і, можливо, Харківської областей.
Крім того, у разі реалізації “округ” потребував би чимало витрат, а хто керує територіями з Кремля, той і розпоряджається фінансовими потоками. За даними російських ЗМІ, до повномасштабного вторгнення РФ в Україну за контроль над окупованими територіями неформально боролися радник президента Росії Сергій Глазьєв і помічник російського президента Владислав Сурков. Після повномасштабного вторгнення всі захоплені території курує заступник керівника адміністрації президента РФ Сергій Кирієнко.
Коментарі експертів
Детально про те, хто в Кремлі мріє про “Новоросію” і наскільки реальний цей проєкт, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли речник Української добровольчої армії “Південь” Сергій Братчук і директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки, засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський.СЕРГІЙ БРАТЧУК: Путіну зараз не до “Новоросії”
— Сам проєкт “Новоросія” давно вже канув у Лету, тому що сьогодні на кону для Кремля стоять речі набагато важливіші — вижити у війні. Адже вікно можливостей на фронті для Кремля вже стало звужуватися. Якою б складною для України не була ситуація на лінії бойового зіткнення, вона вже зрушила з мертвої точки і не на користь Російської Федерації.
Коли знову виник на слуху проєкт “Новоросія”, я був трохи здивований. Спроба реанімувати його спрямована на підняття бойового духу росіян. Ясна річ, що не для українських громадян, які перебувають на тимчасово окупованих територій.
Кремль намагається реанімувати хоч якісь залишки так званих “патріотичних” почуттів серед російського населення. Я думаю, що це цілком може бути пов’язано з тим, що прийдешню мобілізацію в тому чи іншому вигляді в Росії необхідно наповнити якоюсь ідеологічною начинкою. Цілком імовірно, що намагаються сьогодні використовувати все забуте старе. Але не думаю, що вся ця витівка чимось обернеться.
З іншого боку, ми прекрасно розуміємо, що Балицький — не та людина, яка буде самостійно озвучувати такі речі.
Цілком імовірно, що хтось із його кураторів у Москві, цілком можливо, це той же Сурков, який втратив певний вплив на Путіна, спробує реанімувати свою участь у політичному житті РФ користуючись так званим “федеральним округом Новоросія”, цілком імовірно. Такі речі пов’язані, зокрема, і з фінансуванням. Адже під це дійсно можна отримати певні кошти, які можна дуже добре витратити.ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: “Новоросія” знадобиться Кремлю, щоб продовжувати війну проти України
— Плани зі створення такого “федерального округу” нам відомі з середини минулого року. Чиновники Російської Федерації, пропагандисти, так звані філософи активно вводять термін “Новоросія” в нашу повсякденну мову. Є певні методички, рекомендації чиновникам першого рівня, міністрам тощо, щоб вони частіше використовували термін “Новоросія”. Також вони почали називати підприємства з використанням цього слова — наприклад, “Залізниці Новоросії” або “Автомобільні дороги Новоросії”.
Це планувалося під вибори, щоб Путін міг заявити, що Російська Федерація обросла новим “федеральним округом”. Але, найімовірніше, плани змінилися. На фронті під вибори їм не вдалося реалізувати те, що вони хотіли, і тому відклали питання про “Новоросію”. І зараз вони цей трек збираються знову розкручувати.
З чуток, Кирієнко претендує на посаду глави “округу”, щоб поєднати дві посади — першого заступника глави адміністрації президента РФ і постійного президента на тимчасово окупованих територіях України. Це аналог, як Валерій Герасимов є начальником Генерального штабу і одночасно командує військовою агресією РФ проти України.
Так само хоче вчинити і Кирієнко, зокрема, щоб посилити свої позиції у внутрішньополітичній інтризі. Відповідно, всі призначення, всі фінанси проходитимуть через нього. Тобто й економічна складова тут також є.
Те, що в Кремлі називають “Новоросією” зараз відрізняється від того, що вони хотіли раніше. У їхньому уявленні раніше “Новоросія” складалася з майже всіх південно-східних регіонів України, це і Одеса, і Херсон, Миколаїв тощо. Але окупанти контролюють зараз тільки окремі частини Запорізької та Херсонської областей.
Якщо настане перемир’я або припинення вогню, термін “Новоросія” в Кремлі використовуватимуть як ідеологічний інструмент. Тут же вони згадуватимуть, що не всі землі так званої “Новоросії” входять до складу Російської Федерації. А отже, в ідеологічному плані це буде новий виток, що підштовхує до початку військової агресії проти України.
Одним із можливих керівників цього “федерального округу” розглядають Суркова. Точніше — його кандидатуру не стільки розглядають, скільки він хоче й активно шукає способи, як можна зачепитися за цю посаду і повернутися у велику російську політику.
Суркова лобіює політтехнолог Олексій Чеснаков. І щойно в медіа почалася історія з округом “Новоросія”, Сурков одразу ж виліз і дав інтерв’ю виданню “Актуальні коментарі”, яке, по-моєму, якраз належить Чеснакову. Він свого часу курував проєкти, які не відбулися. У 2015 році це були проєкти “Одеська народна республіка” і “Миколаївська народна республіка”. Благо, їх СБУ тоді розгромила.uatv.ua