- Запорізька область готується до зими, зважаючи на спроби Росії зруйнувати енергетичну систему України, повідомив голова військової адміністрації області Іван Федоров. За його словами, в регіоні вже підготували до роботи 420 пунктів незламності. Також забезпечили генераторами соціальні установи та адмінбудівлі.
- Лікарні у Запорізькій області готують до можливості функціонувати без світла протягом кількох днів. Крім того, важливими завданнями є забезпечення теплопостачання у багатоповерхівках, здебільшого у Запоріжжі, а також водопостачання, особливо у громадах Запорізької області.
- Федоров додав, що військова адміністрація проводить переговори з міжнародними партнерами про закупівлю когенераційних установок. Найближчими днями «Міські теплові мережі» будуть публікувати тендер на обладнання, яке профінансують міжнародні донори, зазначив голова області.
«Альтернативні джерела генерації»
Речник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Коваленко розповів «Новинам Приазов'я», що підготовка до опалювального сезону є зараз одним із пріоритетних напрямків діяльності. В області підрахували, скільки потрібно електроенергії для безпроблемного подолання зими.«Нам потрібно додатково мінімум 100 МВт електроенергії. Це надзвичайно великі обсяги електроенергії. За рахунок чого ми можемо їх отримати? Звичайно, сподіваємося на поступове відновлення енергосистеми України. Запевняє в цьому і уряд, і Міністерство енергетики, але разом з тим ми готуємося тут безпосередньо на місці самостійно. Ми повинні забезпечити альтернативні джерела генерації.
Тобто це генератори, когенераційні установки і тому вже зараз є певний план дій, зокрема ми за рахунок бюджету обласного плануємо 30% цієї генерації компенсувати шляхом придбання необхідного устаткування», – пояснив речник.
Він зазначив, що також влада розраховує на підтримку міжнародних партнерів, на малий та великий бізнес, яким варто підготуватися до різних сценаріїв розвитку подій взимку.
«Плюс ми розраховуємо, в тому числі, на населення, маю на увазі ОСББ, які також спробують придбати та встановити альтернативні джерела постачання електроенергії», – каже Коваленко.
«Готовність на 30%»
За словами речника, наразі Запорізька область готова до опалювального сезону на 30%. В регіоні – понад 200 котелень, понад 3,5 тисячі багатоповерхових житлових будинків, понад 400 об'єктів соціальної сфери, понад 90 закладів охорони здоров'я, понад 170 закладів освіти.«І на цей час проводиться відповідна робота щодо придбання обладнання, щодо перевірки стану мереж. Але головним питанням залишається електроенергія. І тому зараз вже за рахунок міжнародних фінансових донорів невдовзі мають придбати 15 когенераційних станцій для концерну МТМ (міські теплові мережі – ред.), який забезпечує теплопостачання житлового фонду Запоріжжя. Я хочу наголосити, що Запоріжжя – одне з небагатьох міст України, де існує централізована система опалення. Важливо, щоб ця система працювала цілісно, щоб не було якихось збоїв її роботи», – зазначив Коваленко.
Він додав, що понад 400 пунктів незламності готові до розгортання. На прифронтових територіях вони вже працюють. Речник зазначив, що надалі буде здійснюватися надання допомоги, в тому числі жителям населених пунктів, віддалених від лінії фронту, з придбанням твердого палива.
«Це дрова, щоб вони могли в теплі пережити цей період. І в тому числі буде виділятися грошова допомога, щоб люди могли їх придбати. Паралельно на рівні області, міста, крім роботи щодо придбання генераційних установок, генераторів, когенераційних станцій, також створюється запас палива, необхідного, щоб можна було надати допомогу найбільш нужденним у будь-який час», – сказав представник ОВА.
«Головна проблема – обстріли»
Заступник голови Херсонської обласної військової адміністрації Антон Самойленко розповів про підготовку до опалювального сезону у цьому регіоні. Він зазначив, що головною проблемою залишаються постійні обстріли правобережної Херсонщини.«На зараз у нас іде повним ходом підготовка до зимового періоду. На централізованому опаленні перебуває Херсон, де 46 котелень, з яких 5 повністю підготовлені, це близько 11%. Роботи ідуть і набирають обертів, кожен день все на контролі. Також іде робота по підготовці трубопроводів, розподілення тепла. Я думаю, що в строки, визначені державою, по запуску тепла у нас буде все в порядку. Також повним ходом іде робота по захисту наших всіх інфраструктурних об’єктів і найголовніше – зі встановлення когенераційних установок, яких вже за програмою ЮСЕЙД надано вісім. Ми їх встановлюємо, також будемо проводити додатковий їхній захист з метою того, щоб наші котельні були заживлені від альтернативних джерел», – каже він.
Як працює донорська допомога?
За словами Коваленка, наразі Херсонщина забезпечена генераторами, якими обладнують насосні станції, водоканали, вежі мобільного звʼязку. Також там створюють запаси палива.На правобережній частині Херсонщини є 10 населених пунктів, які неможливо забезпечити електропостачанням через російські обстріли, додав заступник голови ОВА.
«Дійсно, ми там нічого не можемо під’єднати, бо там постійно обстріли, там постійно летять КАБи, і вже немає можливості там ремонтувати. Минулого року ми запустили програму з кластером, вона працює по всій Україні. Бюджетних коштів ми не витрачали, і в цьому році плануємо зробити те саме. Минулого року завдяки нашим донорам через кластер забезпечено 22 тисячі домогосподарств (засобами опалення). Я думаю, що за місяць у нас буде рішення, який донор буде закривати який населений пункт. Це також будуть дрова, або брикети, або кошти як минулого року. Люди на Херсонщині не дуже задоволені виплатою коштів, тому що дрова не можуть купити. Через це ми всіх наших партнерів, донорів, просимо, щоб це було вугілля, брикети чи дрова», – розповів чиновник.
Планується, що цього року таким шляхом забезпечать паливним матеріалом до зими 38 тисяч домогосподарств.
«Буржуйки та генератори у підвалах»
Голова ОСББ «Світанок» у Херсоні Надія Голуб розповіла, що частину питань, пов'язаних із підготовкою до опалювального сезону, вирішують самотужки. Зокрема ремонтують систему опалення будинку – міняють труби. Жінка зізнається, що коштів на все не вистачає, й тому, коли є гостра потреба, звертаються до влади.«Наш будинок дуже постраждав при прильоті ракети ще в січні 2022 року. У нас дах зірвало з двох під’їздів, вікна повибивало і дуже багато чого наробили. Обстріли не припиняються і через це дуже важко щось робити, але ми готуємось кожен рік до зими. Дах у нас покритий тільки тентом, нам його видавав райвиконком. Кожен сезон цей дах ремонтують», – розповіла голова ОСББ, зазначивши, що капітальному ремонту даху заважають постійні російські обстріли.
Вона також запевнила, що до блекаутів будинок готовий, адже отримано від районного виконкому генератор, облаштоване в будинку укриття, де вбудована буржуйка, підготовлений запас дров.
Прогнози на зиму
Виконавча директорка Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Оксана Іщук розповіла «Новинам Приазов’я», що прогнозувати перебіг зимового періоду на півдні дуже складно, оскільки інфраструктура цього регіону під постійними обстрілами.«Ситуація гірша. Єдине, що можна сказати, що «Укренерго» вдається до сценаріїв, за якими планових відключень в цих регіонах не передбачається – у прифронтових регіонах. Тому що ці регіони вони і так з поганою гуманітарною ситуацією, з постійними відключеннями через обстріли, через проблеми в енергосистемі», – зауважила вона.
Що стосується всієї України – за оптимістичного сценарію взимку будуть проводити відключення електроенергії у таких самих обсягах, як зараз у липні, каже експертка.
«Дефіцит в енергосистемі склав 9 ГВт. Це приблизно 30% від загальної потужності української енергосистеми. Ситуацію, яка зараз в липні з максимальним відключенням, ми можемо приблизно екстраполювати на зимові місяці і сказати, що, якщо не буде нових масованих атак по енергосистемі, то взимку відключення буду такі ж самі, як і зараз у липні», – сказала вона.
За словами Іщук, на початку серпня ситуація має трошки покращитися в енергосистемі України, тому що будуть виведені з ремонту напівблоки атомних станцій – нові генераційні потужності будуть виробляти більшу кількість електроенергії.
У зимові місяці, коли потрібно буде опалювати приміщення, Україна знову може повернутися до планових відключень, таких як зараз, якщо ситуацію не погіршать нові масовані обстріли. За умови відсутності обстрілів на відновлення української енергосистеми потрібен не один рік, додала Іщук.
«Міжнародний валютний фонд нещодавно видав меморандум, в якому наводиться оцінка, що якщо не буде обстрілів, то відновити енергосистему можна буде на початку 2026 року. Тобто відновити до того стану, який був – до березня 2024 року. Було виведено велику кількість генерації, великі потужності й наростити їх так швидко – за 1-2 роки – неможливо. Для цього зараз починають запроваджуватися програми децентралізації. Мається на увазі, що замість одного об'єкта, наприклад, замість однієї великої ТЕС, яка виробляє електроенергію, будуть побудовані кілька маленьких. Повністю захистити об'єкти енергосистеми неможливо, тому що вони займають великий простір. Наприклад, якщо взяти всі докупи об'єкти енергосистеми «Укренерго», то це приблизно, як дві наші «Троєщини» (житловий мікрорайон Києва – ред.)», – зазначила експертка.
- Українські енергетичні обʼєкти упродовж останніх місяців регулярно зазнавали ударів російських ракет і дронів. За даними «Укренерго», вимушені відключення електроенергії — наслідок шести комбінованих цілеспрямованих атак РФ на українську енергосистему. Електроенергії значно не вистачає для покриття потреб усіх споживачів.
- Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що внаслідок масованих ракетних атак РФ у березні знищено 80% теплової генерації. У Міненерго повідомляли, що через масштабні обстріли енергетичної інфраструктури після 22 березня 2024 року Україна втратила близько 9 ГВт потужностей. Зокрема, дуже постраждали теплові електростанції державної компанії «Центренерго» і гідроелектростанції «Укргідроенерго».
- Країни-партнери «Групи семи» (G7+) анонсували додаткову допомогу енергетичному сектору України на суму понад 1 мільярд американських доларів після останніх атак РФ.
Олена Бадюк, Юлія Щетина