Колишній міський голова Херсона, а нині окупаційний губернатор захопленої росіянами частини Херсонщини Володимир Сальдо, і раніше був добре відомий своїми проросійськими поглядами. Однак це не заважало йому розмовляти не тільки російською, а й українською мовами та позиціонувати себе начебто патріотом України.
Фото: фейсбук Володимира Сальда, 2020 рік
Так, у 2014 році, народний депутат Сальдо під час Революції гідності голосував за Диктаторські закони, а коли сталася російська анексія Криму та почалися бойові дії на Донбасі, брав участь у російських телевізійних ток-шоу, де лунала антиукраїнська пропаганда. Але це не завадило йому вже у жовтні того ж 2014 року на виборах до Верховної Ради голосувати «за єдину Україну»:
«Свій голос на виборах народних депутатів я віддав. За мир, за єдину Україну та за Херсон – мирне, оптимістичне та впевнене у завтрашньому дні місто», – пише Сальдо у фейсбуці.
Звісно, кадри, де Сальдо на фоні українських прапорів, до фільму не потрапили. Як і багато інших світлин та відео. В тому числі і його привітання в фейсбуці з українськими державними святами, зокрема, таке показово жовто-блакитне — з Днем Незалежності. І як пафосно вітає з державними святами!
У 2020 році Сальдо змагався за крісло мера Херсона. У програмі “Виборчий округ. Місцеві” Суспільного у 2020 році майбутній колаборант наголошує, що він за «єдину Україну» та повернення окупованих територій:
«Як і всі українці, хочу жити в незалежній державі, в єдиній державі, не розділеній на південь, схід, захід, центр. Тобто, Україна — це єдина держава… Я буду стояти горою за те, щоб Україна стала повністю цілісною, щоб і Крим повернувся, і Донбас повернувся».
І за півтори хвилини продовжує:
«Давайте ставитися до цих питань так, як ставляться всі українці: ми любимо свою державу, ми любимо своє рідне місто. І ми ніколи… Я ніколи не зроблю того, що їй нашкодить з боку... з іншого боку, з іншої держави».
У цьому фрагменті «любов’ю до Росії» навіть не пахне, хоча слова Сальда виявилися банальною брехнею. Бо ж зараз він «спалахує почуттями» до країни-агресорки та звинувачує Україну в усіх смертних гріхах, розповсюджує фейки — просто за пропагандистською методичкою.
Називаючи підхід Сальда до Росії суто утилітарним («якщо вигідно – потрібне співробітництво, коли ні – тоді не потрібне»), політолог Володимир Молчанов так характеризує дії головного зрадника Херсонщини у 2022 році:
«Спочатку він хотів зайняти позицію «і вашим і нашим»: для українців демонструвати свій патріотизм, для окупантів — лояльність. Але не вийшло».
Саме цим можна пояснити дії Сальда на початку повномасштабного вторгнення. Він навіть відхрещувався від окупантів, підкреслював свій патріотизм, і наголошував, що «Херсон — це Україна». Та й свою участь у проросійському мітингу 13 березня 2022 року намагався подати як вияв патріотизму, написавши наступного дня у фейсбуці:
«Ми залишилися і жорстко попередили, виступивши перед присутніми, що ми не дозволимо навіть мови вести про створення якихось там хнр».
І на мітинг той він прийшов, за його словами, щоб «зірвати» його. Але чомусь не зірвав...
Все це до фільму не увійшло, бо не вписувалось у «світлий образ» російського «державного діяча». Але не допомогло зраднику і уникнути покарання.
Сальдо заочно визнаний винним у державній зраді, колабораціонізмі та виправданні збройної агресії Росії проти України. Український суд призначив максимальне покарання, передбачене законом — 15 років позбавлення волі, від довічного його врятував лише вік.
Докладніше про шлях Сальда від прогресивного мера до злочинця-колаборанта можна прочитати у досьє зрадників, присвяченому його персоні.Лариса Жарких, Вгору
На головному фото зверху: фейсбук Володимира Сальда, 2019 рік. Пост до Дня Державного прапора України