Вже скоро, 1 червня, світ відзначатиме Міжнародний день захисту дітей. В той же час найголовніші та базові права українських дітей (на безпеку та на життя) щоденно порушуються. Сусідня російська держава-агресорка розв’язала найкривавішу в Європі з часів Другої світової війну і цинічно вбиває українських цивільних, в тому числі і найбеззахисніших – наших дітей.
З 24 лютого 2022 року (з моменту повномасштабного вторгнення рф в Україну) внаслідок російської військової агресії в Херсонській області загинуло 34 дитини. Ще 111 неповнолітніх жителів області отримали поранення.
Про це «Гривні» розповів начальник відділу ювенальної превенції поліції Херсонської області Віталій Сайфутдінов.
Через російських терористів українські діти, і малеча Херсонщини зокрема, вже, мабуть, почали забувати, як це – просто ходити в школу, зустрічатися з однолітками, бігати на вулиці. Тепер перебування дітей на відкритому просторі максимально скорочено. А якщо і виходять на подвір’я, то мусять пам’ятати про правила мінної безпеки.
За словами Віталія Сайфутдінова, з метою збереження життя дітей поліцейські проводять постійну роз’яснювальну роботу щодо мінімізації перебування дітей на вулиці та необхідності евакуації. Крім, того, організована постійна робота з мінної безпеки з використанням макетів вибухонебезпечних предметів.
Зауважимо, що згідно з даними звіту ООН щодо дітей у збройних конфліктах, Україна увійшла до переліку з восьми країн світу, де у 2022 році зафіксували найбільшу кількість злочинів проти дітей, передає «Голос Америки».
ІНКОЛИ ДІТИ САМІ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ДО ПОЛІЦІЇ І ПРОСЯТЬ ЇХ ЕВАКУЮВАТИ
Щоб убезпечити життя та здоров’я дітей батьки нерідко приймають рішення виїхати з Херсонської області до більш безпечних регіонів України. Як вже було сказано вище, правоохоронці також проводять роз’яснювальну роботу серед населення стосовно необхідності евакуації родин з дітьми.Як повідомив начальник відділу ювенальної превенції поліції Херсонської області Віталій Сайфутдінов, на Херсонщині визначено 42 населені пункти, які перебувають під постійними обстрілами та потребують евакуації. Так, за останній рік (з квітня 2023 року і по теперішній час) з цих територій органами поліції, військової адміністрації та волонтерами евакуйовано 2440 дітей.
«Евакуація триває на постійній основі. В основному дітей Херсонщини евакуюють до Хмельницької, Івано-Франківської, Київської та Одеської областей, однак цей перелік не є вичерпним», - зауважив Віталій Сайфутдінов.
Він також додав, що станом на 21 травня, згідно даних Херсонської ОВА на території населених пунктів, які підпадають під евакуацію залишається проживати та потребують евакуації ще 342 дитини.
З батьками цих дітей регулярно проводять бесіди аби переконати їх виїхати з дітьми до більш безпечних областей. Однак не всі вони згодні полишити свої домівки, навіть попри обстріли. Та чи є законні методи впливу на батьків, які не хочуть виїжджати? Про це «Гривна» запитала у Віталія Сайфутдінова.
«На постійній основі з батьками проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота щодо необхідності евакуації. Перебування в зоні бойових дій дітей унеможливлює їх навчання, розвиток, несе пряму загрозу їх життю та здоров’ю. Відносно батьків, які не забезпечують розвиток дитини, її навчання складаються адміністративні протоколи за ч.ч.1.2. ст. 184 КУпАП (невиконання батьківських обов’язків), по яким судом приймаються рішення. Законодавством передбачено звернення на адресу суду щодо примусового вилучення дітей без позбавлення батьківських прав у разі системного невиконання їх батьками обов’язків по вихованню дітей», - відповів правоохоронець.
За його словами, на Херсонщині правоохоронці фіксували випадки, коли діти самостійно звертались до поліції з проханням евакуювати їх.
Так, в одному з населених пунктів області, який визначено зоною бойових дій, дитина звернулась до поліцейських з проханням про евакуацію, мати дитини є маломобільною та відмовлялась виїжджати. Однак поліцейським все ж вдалось пояснити жінці необхідність прийняття такого рішення і вона погодилась на евакуацію.
Фото ілюстративне, Dimitar Dilkoff/AFP/Getty Images.