Херсонський державний аграрно-економічний університет заплатив за рекламу в телеграм-каналах «Труха Херсон» та «Труха Кропивницький». При цьому, редакція «Антикорупційного виміру» не знайшли повідомлень в жодному з каналів, які б рекламували університет. До того ж університет днями влаштував масові дводенні святкування дня відкритих дверей у Кропивницькому. Що з усім цим не так, дослідив «Антикорупційний вимір».
Що не так із телеграм-каналами «Труха»
Оплата за рекламні послуги у телеграм-каналах «Труха Херсон» та «Труха Кропивницький» за державні кошти здійснена відповідно до даних порталу https://spending.gov.ua/ 26 квітня 2024 року на суму 14 400 грн. Договір уклали 8 квітня 2024 року, акт виконаних робіт отримали 25 квітня.При цьому, в обидвох «Трухах» всі повідомлення щодо херсонського аграрного університету — 2023 року (для пошуку спробували різні запити). І лише «Труха Кропивницький» розмістила 4 травня 2024-го у дайджесті посилання про день відкритих дверей у ХДАЕУ із посиланням на видання «Український Південь».
Виданню «Український Південь» аграрний університет також заплатив за публікацію – гроші отримала ФОП Григор’єва Лідія Миколаївна.
Загалом за рекламні послуги університет платив ще кілька разів: два рази на ФОП Зайченко Марія Іванівна (аудіореклама в медіа), двічі по 5 967 грн і ще один раз — за розміщення реклами в газеті «Нова газета», 4 000 грн. Всі оплати здійснили в період березень – квітень 2024 року.
Таким чином, загальні витрати на піар університету у 2024 році склали 36 334 гривень. Але головне в цьому — піар у телеграм-каналі. Мова про «Труху».
Ініціатива «Як не стати овочем» зробила комплексне дослідження, чому «Труху» не варто читати. Експертка Оксана Мороз дослідила, які наративи несе «Труха» та її регіональні канали і за рахунок чого досягають такого рівня підписників: понад 100 тисяч у регіональних каналах та понад 2 мільйони – у загальному.
Розслідування «NGL Media» також ґрунтовно пояснює, чому «Труха» — це телеграм-канал, який не заслуговує уваги та несе іноді відверто ворожі наративи. Читачі мережі «Труха» отримують недостовірну інформацію, за яку ніхто не відповідає. Публікації часто переписуються чи й взагалі видаляють, дослідили журналісти.
Так, в рамках розслідування журналісти легко домовились за 4 000 доларів про публікацію на основному каналі мережі «Труха Украина» відвертого наклепу на одного з помітних політиків. Купити анонімну публікацію довільного змісту і формату у «Трухи» може будь-хто, хто може дозволити собі за це заплатити. Все, що вони публікують – це фактично крадіжка і передрук інформації з інших джерел, яка розбавляється відвертими вигадками, купівля хайпової інформації та публікація замовних матеріалів. Практично уся інформація на «Трусі» публікується анонімно і без посилань на першоджерела. Жодного фактчекінгу, головне – це хайп, підсумовують журналісти.
«Антикорупційний вимір» також спробував дізнатись, скільки саме коштує реклама в регіональних «Трухах» Херсона і Кропивницького. Нам відповіли доволі швидко: якщо реклама в загальній «Трусі» – це дійсно доволі дорого, то в регіонах – доступно. Пост в «Труха Херсон» коштує 3 000 гривень, у «Труха Кропивницький» — 4 200 гривень.
За сумою у 14 400 гривень виходить, що Херсонський державний аграрно-економічний університет оплатив, скоріш за все, два розміщення у телеграм-каналі «Труха Кропивницький» (8 400 грн) та два — в «Труха Херсон» (6 000 грн). Але нагадаємо: жодних свіжих публікацій там немає.
Оплата за рекламу в каналі, як видно зі скріншоту транзакції вище, здійснювалась на ФОП Черпаков Сергій Ігорович. Це підприємець з міста Дніпро, який працює зокрема у сфері реклами.
До речі, розміщенням реклами в Телеграм-каналі «Труха» користується не лише херсонський університет: журналісти «Антикорупційного виміру» віднайшли також закупівлю реклами у «Трухи Дніпро» Дніпропетровського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості за 8 000 гривень. Розцінки співпали з тим, що написали у відповідь на запит редакції.
Але ФОП, якому сплатили у Дніпрі, інший: Далекорей Максим Володимирович. Це ФОП з села Тишів на Закарпатті. На відміну від херсонського вишу, Дніпропетровський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості виклав цю закупівлю у Прозорро.
Втім, не звітувати про закупівлю до 50 тисяч гривень університет має право: на порталі Прозоро є відповідне роз’яснення.В п.3.8 Розділі Х Прикінцевих перехідних положень закону «Про публічні закупівлі», йдеться про закупівлі вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень. Тобто якщо закупівлі здійснюються на суму 50+ тис. грн – в такому разі звітується у 10-денний термін, а якщо закупівлі є меншими, ніж 50 тисяч грн – в такому разі звітувати не потрібно.
В постанові 1178 п.11 говорить про те, що якщо здійснюються закупівлі на суму менше 100 тис.грн без використання системи – звітувати треба, однак це не стосується порогу до 50 тис.грн. Це стосується обмежень, встановлених законом, тобто, якщо ви здійснюєте таку закупівлю, без використання системи, в проміжку від 50 тис. до порогових значень (100, 200, 1,5 млн грн). Якщо говорити про суми до 50 тис. грн, то на сьогодні такі суми не звітують.
Тому формально у ХДАЕУ є підстави не викладати закупівлі з піару у Прозорро
Російські сліди у херсонському виші: що там робив Мураєв
У 2021 році до Херсонського державного аграрно-економічного університету завітав проросійський політик Євген Мураєв, якому вже оголосили підозру у вчиненні державної зради. На початку жовтня 2021 року Мураєв завітав із пропагандистським туром «Тут наша земля» в декілька херсонських установ, які після низки критики видалили повідомлення про це, зокрема до Херсонського обласного художнього музею імені Шовкуненка та до Херсонського державного аграрно-економічного університету.Відео видаляють з платформ, однак, його можна знайти. Це хол університету.
Зрештою СБУ повідомила Мураєву про підозру і зазначила, що «Мураєв використовував підконтрольний йому телеканал «Наш» для «масового поширення кремлівських наративів» в інформаційному просторі України».
Ректор – «слуга народу», який оскандалився з відеороликом до виборів
Раніше «Антикорупційний вимір» писав, що ректором ХДАЕУ є Юрій Кирилов – депутат Херсонської міської ради від «Слуги народу». В попередньому скликанні також був депутатом, але від «БПП».Балотувався він також і в народні депутати у 2019-му: мажоритарником від партії «Європейська солідарність». Посів третє місце, набравши 9,20% голосів виборців. В мери Херсона у 2020-му він вже йшов від «Слуг народу» і набрав 10,50%, що забезпечило йому четверте місце.
Саме під час виборчої кампанії 2019 року Юрій Кирилов використав пісню гурту «Антитіла» у своєму агітаційному ролику без дозволу гурту.
Доктор наук, який має авторські патенти на винаходи й мав би знати особливості застосування авторського права, мотивував це тим, що ролик – подарунок студентів. До суду справа не дійшла, ролик швидко видалили з усіх соцмереж.
Навіщо ректору вишу піар в телеграм-каналі невідомо, адже є контракт на висвітлення в херсонському медіа та в друкованому виданні.
В аспірантурі ХДАЕУ навчається редактор одного з херсонських сайтів Сергій Нікітенко, а його дружина працює на одній із кафедр університету. Тобто ресурс для просування інформації у ректора – «слуги народу» є, але він використав мережу телеграм-каналів.
Раніше «Антикорупційний вимір» писав про те, як аграрно-економічний університет платить своїй викладачці за правові послуги та про купівлю авто без тендера.
Євгенія Вірлич