Ібрагім у перші дні окупації Криму у 2014-му допоміг десяткам переселенців облаштуватись на материковій частині України. Він із гіркого досвіду власної сім’ї знає про геноцид, на який здатна росія, тому останні 10 років посвятивши відродженню традицій корінного населення Криму. Для цього чоловік заснував на Херсонщині культурний центр “Куреш” роботу центру й уже готує унікальний календар Пам’ятних дат кримськотатарського народу.
Історія Ібрагіма
Ібрагім Сумейманов – голова першого Меджлісу в Херсоні. На Херсонщині його батьки оселилися в 1968 році. Після 24 років поневірянь у засланні повернулися на півострів кримським татарам не дозволила радянська рада до 1989 року.
Під час захоплення Криму в 2014 році Ібрагім зрозумів: треба діяти, бо росіяни можуть повторити геноцид.
“Майже половина населення кримських татар загинула саме от під час переселення й у тих умовах, у яких вони жили. Наша сімʼя – не виняток. Наприклад, у батька з сімʼї у 8 осіб залишилися лише двоє. 2014 для мене особисто був таким поштовхом. З Криму багато людей просто їхали в паніці. Знаходила кримських татар саме наше громада в Херсоні, і багато хто звертався по допомогу”, – каже Ібрагім.
У Херсоні Ібрагім спершу допомагав переселенцям з житлом як волонтер. А потім, щоб зберегти культурну народу, заснував кримськотатарський центр “Куреш”, де разом з однодумцями проводив освітньо-культурні та памʼятні заходи.
Пізніше там організовували курси з вивчення кримськотатарської мови та започаткував роботу радіо. Ібрагім був натхненником створення алеї памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу та першого на материковій частині України памʼятного знаку жертвам геноциду.
Його гордість – робота над документальним фільмами “Крим, 25 років боротьби за Україну”. Але всі плани зруйнувала окупація Херсона у 2022 році. Культурний центр розграбували росіяни, а члени команди розʼїхалися Україною. Ібрагім тимчасово переїхав до Києва, де почав відновлювати роботу організації.
Відродити культурний осередок вдалося завдяки грантовій підтримці Європейського Союзу. Торік Ібрагім взявся створювати унікальний календар памʼятних дат кримськотатарського народу. Його надрукують двома мовами та передадуть бабліотекам і вишам. Видання охопить період від першої згадки про кримських татар в історії та донині.
“Відправною точкою календаря ми вирішили, що буде створення першого розмовника чи словника на території Криму – це Кодекс Куманікус. Вважається, що це перший писемний памʼятник кримських татар”, – каже Гульнара Абдулаєва, історикиня.
Водночас Ібрагім з колегами відроджує роботу радіо “Куреш”.
“Росіяни, на жаль, розграбували майже всю нашу студію. Майже всі з нашої команди пройшли через окупацію. Це було дуже важко. Відновитися після окупації нам допоміг Європейський фонд за демократі”, – ділиться Ібрагім.
Радіо “Куреш” мовить цілодобово в онлайн-режимі.
Ібрагім вірить, що після звільнення півоствора таки відвідає землю своїх предків. А кримські татари більше ніколи не виборюватимуть право на існування на власній землі.
“Усе, що ми робимо, ми робимо для того, щоб зберегти свою власну культуру та протистояти тим діям росії, варварським діям росії, які націлені на знищення нашої культури, нашої ідентичності”, – підкреслює Ібрагім.