Про це Суспільному розповів начальник управління протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Херсонської обласної прокуратури Андрій Коваленко.
"Правоохоронні органи Херсонської області з початку широкомасштабного вторгнення реєструють чисельні воєнні злочини, які вчиняють представники збройних формувань Росії та окупаційної влади. На цей час вже зареєстровані понад 20 тисяч 300 кримінальних правопорушень, вчинених російськими військовими", — розповів Коваленко.
Скільки військових РФ ідентифікували та скільки підозр оголосили
За словами Коваленка, наразі є рішення про повідомлення про підозру 64 військовослужбовцям та представникам окупаційної влади РФ. Стосовно 52 осіб обвинувальні акти вже спрямували до суду." Ідентифікація військовослужбовців продовжується, правоохоронці розслідують різні категорії злочинів — умисні вбивства, катування, напади на цивільних осіб, обстріли, розкрадення майна, тому роботу проводять постійно", — каже Коваленко.
Правоохоронці на місці злочину військових РФ Фото: Херсонська обласна прокуратура
Під підозру у злочинах потрапляють різні ланки військовослужбовців та представників окупаційної влади, говорить прокурор, зокрема, повідомили про підозру командувачам угрупування військ Дніпро, армійського корпусу, бригади російської гвардії, командирам полків та іншим військовим РФ.
"Ми не визначаємо осіб за категоріями. Зрозуміло, що нам в першу чергу необхідно потягнути до кримінальної відповідальності тих, хто віддає накази, але ми будемо проводити роботу з кожним військовослужбовцем, який вчиняв злочинні дії на території України", — говорить він.
Руйнування в одному з населених пунктів Херсонщини після російських атак, грудень 2023 року. Фото: Поліція Херсонської області/Telegram
Скільки людей загинули через обстріли РФ після деокупації
Станом на 19 грудня зареєстровані 904 смерті. Загалом від російської агресії на території області загинуло 37 дітей, 127 отримали поранення і щодня їх кількість зростає."Армія РФ обстрілює цивільні об'єкти — житлові будинки, лікувальні заклади різного типу. Причому і на деокупованій, і на окупованій території Херсонщини. Всі ці дії направлені в першу чергу, щоб чинити масовий терор відносно цивільного населення", — каже Коваленко.
Як притягують до відповідальності російських військових
Четверо російських військовослужбовців, які вчиняли злочини на території Херсонщини, вже засуджені. З них три людини — заочно, один — реально, це військовополонений, розповів прокурор."Але слід звернути увагу, чому важливо притягувати до відповідальності осіб, які вчиняють злочини, навіть у заочному порядку. Ми дотримуємось правил кримінального судочинства, на відміну від РФ, але після доведення вини вказаних осіб, засудження і набуття чинності цим вироком, він буде діяти безстроково. І де б ці особи не перебували, скільки б часу не пройшло, воєнні злочини не мають строків давності. Вони будуть затримані, арештовані й відбуватимуть законне покарання", — пояснив Коваленко.
Одна з російських катівень на Херсонщині. Фото надала Олена Тарасенко
Що відомо про організацію російських катівень на Херсонщині та відповідальність за злочини
На території Херсонщини щонайменше 1700 людей постраждали внаслідок незаконного ув'язнення та катування. Найбільші чотири катівні на деокупованій території були у Херсоні."Правоохоронці ідентифікували представників незаконного збройного формування, які облаштували катівню в одному з бізнес-центрів. Обвинувальний акт стосовно них передали до суду. Також повідомили про підозру так званому гауляйтеру Херсонської області, який організував цю катівню", — розповів прокурор.
Одна з катівень у Херсоні, яку облаштували військові РФ. Фото: СБУ/Telegram
За його словами, наразі правоохоронці проводять спеціальне досудове розслідування відносно цієї особи і найближчим часом планують передати обвинувальний акт до суду.
"Також встановили вину коменданта окупаційних військ Херсонської області, який облаштував у військовій комендатурі Херсона катівню, де були умисні вбивства людей. Повідомили про підозру представникам Росгвардії, які катували жителів Херсона та області в захопленому ізоляторі тимчасового тримання. Також ідентифікували двох людей, яким повідомили про підозру за фактом утримання і катування людей в захопленому приміщенні головного управління Нацполіції", — розповів Коваленко.
Херсонщина. Пошкоджений внаслідок підриву на міні трактор поблизу села Ольгине, 7 травня 2023 року Фото: Прокуратура Херсонщини/Facebook
Також він попросив громадян, які стали жертвами воєнних злочинів або стали свідками цих злочинів, звертатися до правоохоронців. І додав, що, у разі необхідності, передбачені заходи безпеки як потерпілих, так і свідків.
"Такі заходи передбачені чинним законодавством. Для нас важливо встановити обставини вчинення воєнних злочинів, притягнути до кримінальної відповідальності воєнних злочинців. Тому звертайтесь на гарячі лінії, електронні адреси, які розміщені на сайтах правоохоронних органів. Ми відреагуємо на кожну заяву та звернення громадянина України", — каже Коваленко.
Що відомо про російські катівні на Херсонщині
Під час окупації Херсона у місті "працювали" близько 20 катівень, куди забирали та піддавали тортурам українських активістів. Скільки людей утримували в них остаточно не відома, але близько 400 — вважають безвісти зниклими.За даними поліції станом на 14 січня 2023 року російські окупанти облаштували дві катівні в одному з сіл тимчасово окупованого Скадовського району.
3 січня 2023 року у Херсоні в підвальному приміщенні будівлі головного управління поліції Херсонської області спеціалізована слідчо-оперативна група виявила катівню, яку облаштували російські окупанти.
Раніше перший заступник голови облради Соболевський повідомив, що на тимчасово окупованому лівобережжі Херсонської області останні тижні російські військові глушать мобільний звʼязок під час проведення перевірок місцевого населення.
За даними активістів "Жовтої Стрічки", незаконно затриманих людей утримують у вищому професійному училищі №17 та відмовляють їм у можливості найняти адвоката.
Суспільне Херсон