Ужгородський міськрайонний суд 19 жовтня виніс вирок 38-річному Євгену Соболєву, мешканцю Нової Каховки, колишньому начальнику херсонської «Північної виправної колонії №90». За перехід на бік ворога його заочно засуджено до 13 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна і позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 11 років.
Про це з посиланням на вирок суду повідомляє Центр журналістських розслідувань.
Суд встановив, що в травні-червні 2022 року російські окупанти на базі державної установи «Північна виправна колонія №90» створили незаконний орган з питань виконання покарань «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области» (далі – УСИН). Його начальником добровільно погодився стати Євген Соболєв, який на той час очолював колонію №90.
Слідчі довели, що Соболєв ще до свого призначення на окупаційну посаду схиляв інших працівників колонії до переходу на бік ворога.
В листопаді 2022 року, після звільнення Херсона російська окупаційна адміністрація змінила дислокацію УСИН на тимчасово непідконтрольну Україні територію. Туди ж переїхав і Євген Соболєв, продовживши виконувати свої обов’язки за межами обласного центру.
Суд повністю визнав вину Євгена Соболєва, а його відсутність на судовому засіданні розцінив як реалізацію ним права на свободу від самозвинувачення або самовикриття. Сам Соболєв досі перебуває у розшуку і залишається на тимчасово окупованій території.
Суд призначив Соболєву покарання: 13 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 11 років, з конфіскацію всього майна. Строк відбування основного покарання рахуватиметься з моменту фактичного затримання Євгена Соболєва після набрання вироком суду законної сили.
Як повідомляв ЦЖР, Національна поліція України 4 липня повідомила Євгену Соболєву ще одну підозру в порушенні законів та звичаїв війни за депортацію до Росії понад 1700 в’язнів, які були засуджені українськими судами.