"Буває близько бахкає, буває далеко. А що робите коли бахкає? На підлогу падаємо, або тікаємо від вікна подалі", – каже Ліза.
Дівчинці 9 років і вона дуже лякається вибухів – розповідає її бабуся – пані Галина. Тож родина зважилася на евакуацію. З рідного села Білозерка пані Галина вивозить чотирьох онуків, вихованням яких займається. Їдуть до Чернівців. Там на них вже чекають небайдужі люди, які пообіцяли розмістити сім'ю в себе.
"Ліза реагує – дуже кричить, Тимур навпаки сміється, Ренатик – він ще й попав під обстріл. У нього на очах сестру поранило, у нього був шок, ми думали, що він і балакать не буде. І ось коли був приліт, то Діма теж вже накарачках ліз, сказав, бабуня, давай щось думати, будемо виїжджати. Ми навіть сьогодні всю ніч не спали. Сирена за сиреною, прильоти за прильотами і так близько, що і вікна, і двері – все аж відкривається. І ми вже з 5 ранку чекали з сумками поки нас приїдуть заберуть", – розповідає переселенка з Білозерки Галина Лях.
Подалі від обстрілів вивозить свого сина і Світлана. Каже, її 11–річний син Тимофій залишатися вдома більше не хотів. Бо друзів у Дар’ївці, звідки вони евакуюються, зовсім не залишилося. Через обстріли хлопчик вимушений сидіти вдома.
"Хтось виїхав, хтось в Польщі, хтось в інших країнах, кілька осіб на вулиці грає і все. – А ти хотів їхати чи залишитися? – Хотів, не хотів чути вибухи. – А що треба робити коли чуєш? – Бігти в під’їзд, або лягати на підлогу, прикривати руками голову і відкривати рота", – каже переселенець з Дар'ївки Тимофій.
Світлана забрала найдорожчих – сина та доньку і вирішила їхати до Польщі.
"Ми з Дар’ївки їдемо, спочатку в Львів, а звідти нас евакуюють в Польщу. От діти граються біля дому і тут же ж треба заскочити у під’їзд, бо дуже багато обстрілів, не дай Боже, може уламком і все інше. Та і біля під’їзду грають, діти не розвиваються, на річку не можна, туди не можна, от біля дому і все", – бідкається жінка.
Евакуаційні автобуси рушають з Херсону в різних напрямках. Вивозять людей щодня і безплатно. Волонтери кажуть, допомагають виїхати всім, хто того потребує – маломобільним людям та навіть господарям з тваринами. Заявки приймають на гарячу лінію.
"Сьогодні у нас їдуть 2 автобуси Херсон–Львів з подальшою евакуацією людей, деякі їдуть за кордон та автобус, який ходить кожного дня – Херсон–Одеса. У нас кожної середи відбувається евакуація до Львова, також у нас є раз на тиждень евакуація Кропивницький, Умань, Біла Церква, Київ", – зазначає координаторка з питань евакуації БФ "АДРА" Анастасія Єгорова.
Рішення про обов'язкову евакуацію родин з дітьми влада Херсонської області прийняла ще місяць тому. Йдеться про 34 населених пункти, по яким постійно гатять окупанти. Але, попри небезпеку, місцеві виїжджати не квапляться.
"234 дитини з їхніми родинами з цих громад вже евакуювалися, залишається 1300 дітей. В 12 населених пунктах жодної сім’ї з дітьми немає, і ще в Берегове та Львове там по одній дитині залишилося. Звичайно є люди які відмовляються повністю виїжджати і примусово за руки в машину тягнути ніхто не буде. Нам або позбавляти батьківських прав, або вмовлянням", – пояснює голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін.
За словами голови Херсонської ОВА Олександра Прокудіна, сім’ям, які евакуйовуються, влада надає фінансову, гуманітарну та, за потреби, психологічну допомогу.
"5 канал"