Хлопчика звати Микита Біланчук, йому 9 років. У нього є мама, тато і бабуся. У 2022 році Микита був вихованцем Олешківського інтернату для дітей з інвалідністю. Там він проходив оздоровлення перед тим, як піти у школу. У березні 2022 року хлопчика мав забрати додому батько, але не встиг — дитячий будинок опинився під окупацією.
У перші місяці окупації росіяни не дали вивезти дітей з Олешків. Директорка інтернату Тетяна Княгницька відмовилася співпрацювати з окупантами. Вона трималася 8 місяців, але потім окупанти вигнали її з інтернату. Дітей вивезли спершу в окупований Крим, а потім у росію.
Журналісти hromadske встановили, що частину вихованців закладу зрештою перевезли з росії в окупований Скадовськ. Там же росіяни зареєстрували Олешківський інтернат для дітей з інвалідністю як заклад, що підпорядковується законам рф. Новим «директором інтернату» вже в окупованому Скадовську росіяни призначили колишнього директора херсонської автошколи «Світлофор» і колаборанта Віталія Сука.
У червні 2023 року журналісти hromadske разом з волонтерами фонду Save Ukraine знайшли бабусю депортованого з України Микити Біланчука — Поліну Кіндру. Жінка поїхала до Скадовська, щоб забрати дитину. Увесь час вона була на зв'язку з журналістами hromadske.
Уже на окупованій території Поліна розповіла журналістам hromadske, що не може забрати Микиту, бо його взяв під опіку Віталій Сук.
«На яких підставах ви собі взяли, кажу, я — бабуся... І директор: "Зараз вас звідси вижену, ви на моїй території"», — розповіла Поліна.
Згодом так званий директор закладу Віталій Сук змусив Поліну Кіндру пройти ДНК-експертизу, аби довести, що вона є бабусею дитини.
Після того, як результати експертизи підтвердили її статус, так званий директор закладу Віталій Сук разом з окупаційними органами опіки схиляли жінку до того, щоб вона взяла російський паспорт.
«Мені директор сказав — зателефонуй до "опікунської ради", я туди їм зателефонувала. Вона мені: ви маєте взяти російський паспорт і все. Я кажу: не братиму я російський паспорт», — розповіла Поліна Кіндра.
Загалом жінка провела на окупованих територіях 76 днів. Чим завершилася ця історія — дивіться у розслідуванні hromadske «Путівник пеклом».
hromadske.ua