Через дефіцит кадрів в Україні не вистачить фахівців для будівництва нової Каховської гідроелектростанції та облаштування водосховища.
Про це в ефірі телемарафону "Суспільне. Спротив" заявили президент конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко та виконавчий директор "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзин.Який обсяг робіт необхідно виконати
"Ми проаналізували обсяг робіт, які треба виконати. Площа водозбору — це як два з половиною Києва, це 2000 квадратних кілометрів. Берегова лінія складає десь 900 кілометрів і близько тисячі кілометрів зрошувальний канал", — говорить Мірошниченко.Коли порівняли кількість будівельників на ГЕС у Канаді, яка долучиться до відбудови Каховської ГЕС і студентів з прилеглих до зони розташування Каховської ГЕС областей, каже Мірошниченко, зрозуміли, що спеціалістів, яких би могли залучити до будівництва, катастрофічно не вистачає.
Які кадри та у якій кількості потрібні для відбудови Каховської ГЕС
За словами президента конфедерації роботодавців України, система професійної освіти України не закриє всі потреби, бо фахівців потрібно дуже багато. Також потрібний час на освоєння техніки та технологій."Вже треба готувати кадри. Якщо Україна робить якісь масштабні проєкти, то про перш за все ми повинні думати, чи вистачить нам фахівців, коли вони потрібні, та чи не варто подумати, щоб залучати іноземців. Ми повинні подивитися, яких людей залучати, подивитися на категорії людей на ринку праці, які не залучені, зокрема, люди з інвалідністю. Також у нас є великий ресурс за кордоном — це три з половиною мільйони людей. З них два з половиною — це люди працездатного віку", — каже Мірошниченко.
Він назвав професії, які потрібно буде залучити на будівництво: екскаваторники, монтажники залізобетонних конструкцій, електротехніки, кранівники. Також Мірошниченко заявив, що Україні, потрібно буде відбудовувати Каховську ГЕС разом з населеними пунктами та заводами. І додав, що система професійної освіти потребує більшої уваги з боку держави.
Хто потенційно може відбудувати Каховську ГЕС
Як зазначив виконавчий директор "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзин, ГЕС потребує відновлення, бо від води в Каховському водосховищі залежить дуже багато: і з точки зору аграрного сектору, і для водопостачання міст, і для промислового комплексу."Коли ми говоримо про трудовий потенціал для відновлення цієї території, треба розуміти, що ці люди мають відповідати певним кваліфікаційним вимогам. Тому важливою буде початкова професійна освіта, яка надасть можливість молоді влитися в цю трудову армію для забезпечення виконання важливих робіт. Хотілося, щоб ці потреби в робочій силі в першу чергу реалізували українці. Питання трудових мігрантів вирішується просто. Але треба розуміти, що в основному в Україну поїдуть ті мігранти, які у своїх країнах мають набагато гірші умови, ніж сьогодні може запропонувати Україна. Це Південно-Східна Азія та близький Схід", — говорить Пендзин.
Які збитки несе держава від руйнування ГЕС
Найбільші збитки від того, що не працює каховська ГЕС несе аграрний сектор, продовжив Пендзин. ГЕС забезпечувала водою ведення аграрного бізнесу на території трьох областей — Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької. Практично 90 відсотків поливних земель Херсонщини наразі не придатні для використання. Ще важлива тема — забезпечення водою міст, які знаходяться в тому регіоні. Зокрема, це Кривий ріг, Нікополь та Марганець."Збитки, які несе економіка України через втрату такого водосховища, надзвичайно великі. Ми з вами говоримо про те, що Крим повернеться в Україну. А це вимагатиме наповнення водою Північнокримського каналу. Треба розуміти, що водозабірники каналу знаходяться на рівні води Каховського водосховища. Якщо ми говоримо про повернення Криму, ми обов'язково повинні розв'язувати питання забезпечення його водою", — говорить Олег Пендзин.
suspilne.media