Чоловік Ксенії Миронової Денис був заступником командира роти 124-ої бригади територіальної оборони Херсона. Жінка розповідає, він потрапив у полон до російських військових у березні 2022 року, там – загинув. Зараз Ксенія намагається довести, що її чоловік був військовослужбовцем.
"Насамперед, це свідчення людей, які були з ним у полоні. Один з його підлеглих, який перебував разом із ним у полоні та вижив, надав свідчення мені та прокуратурі, яка почала розслідування з приводу розслідування незаконного затримання наших чоловіків армією РФ. Я зверталася у військову частину. Мені надали відповідь, що не знали, що у списках не значиться. А в мене є документ виданий російськими окупантами разом із тілом чоловіка, який отримала поліція. Називається посмертний епікриз, і там зазначено, що мій чоловік знаходився у казармі військовополонених", — говорить Ксенія.
Херсон, сліди боїв на дереві у Бузьковому сквері, 16 лютого 2023 р. Фото: Суспільне Херсон
Учасник боїв у Бузковому сквері Костянтин Козак говорить, рідні загиблих та ті, хто вижив, добиваються, щоб їм надали статус військовослужбовців. Список загиблих та поранених чоловік передав командуванню в березні 2022 року. 15 листопада, після звільнення Херсона, почав відновлювати документи.
"Дають відповіді, що такі люди не проходять по списках, або є у списках, проте речовий, грошовий, продовольчий атестати, накази на зарахування, на видачу зброї, на постановку на посади — все знищено. Так само знищений наказ на ведення бою і бойове розпорядження. Обласний територіальний центр, є цьому підтвердження, надав відповідь, що у Бузковому парку на цей момент ніхто як військовослужбовець не загинув", — каже чоловік.
Костянтин Козак звернувся до Одеського окружного суду і планує подати заяву до Державного бюро розслідувань. Як пояснює юрист Костянтин Капошилін, якщо людину мобілізували на військову службу, військкомат має видати відповідне розпорядження.
"Якщо військкомат повинен був зробити свого часу це мобілізаційне розпорядження і він не зробив, то потрібно звернутися до військкомату. Вони ці мобілізаційні розпорядження просто так видавати не будуть. Потрібно збирати докази. Якщо людина є військовополоненою або загибла в полоні, то українська поліція здійснює досудове розслідування. І в рамках цього розслідування вони збирають докази", — говорить Капошилін.
На кожному дереві, де знайшли тіла розстріляних росіянами тероборонівців пов"язали рушник, 1 березня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон
Зібрані документи необхідно подати до територіального центру комплектування. У разі відмови — звертатися до адміністративного суду, розказав юрист.
"Якщо брати ситуацію з Денисом Мироновим, він був заступником командира. Тут вже інша справа. Коли людина займала певну посаду і не враховувати це, не враховувати факт, що є навіть номер автомата, який був виданий, і є люди, яким він віддавав накази, то я думаю, що в його ситуації, якщо ми підемо по цьому шляху та можемо розраховувати на успіх", — говорить Костянтин Капошилін.
Відповідь від командування Сил територіальної оборони ЗСУ, 8 вересня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
Щодо ситуації з загиблим Денисом Мироновим, Суспільне подало запит до управління територіальної оборони. Отримали відповідь: запит, за дорученням Командування Сил територіальної оборони ЗСУ направлено до командування 124 бригади територіальної оборони для розгляду та надання відповіді.
Що відомо про Бузковий сквер у Херсоні
1 березня 2022 року у Херсоні тероборонівці отримали наказ сідати в автобуси та висуватись на позиції. Кілька десятків озброєних автоматами, гранатами Ф1 та двома "Мухами" стали у Бузковому сквері на вулиці Нафтовиків та на площі Білозерській.Тоді з двох боків на Херсон наступали російські штурмовики на танках і БМП. У нерівному бою загинули до 30 тероборонівців.
Після деокупації міста, слідчі та представники криміналістичної лабораторії разом із групою спеціалістів вибухотехнічної служби відвідали "Бузковий парк" по вулиці Нафтовиків. На місці огляду правоохоронці вилучили достатньо речових доказів, що підтверджують воєнний злочин російської армії.
У березні 2023 року у Бузковому сквері встановили пам'ятний знак на честь загиблих тероборонівців.