Жителька селища Архангельське Ганна Шатман каже, в березні минулого року російські війська окупували селище.Ганна Шатман. Фото: Тернопільська ОВА
До серпня разом із чоловіком вона жила в рідній домівці, допоки росіяни не обстріляли їхній будинок. Після цього виїхали до Херсона.
"8 серпня в нас розбило будинок, 4 звільнили наше селище, 8 жовтня ми вже приїхали додому. Спочайтку жили в сарайчик. Страшно. Тут купа шиферу була, все потрощено, стеля поопадала, небо все видно в хаті, бо прямі прильоти були, дірки в хаті. А тоді ще йшли дощі, все позатікало".
Хата Ганни Шатман. Фото: Тернопільська ОВА
Свою напівзруйновану хату показала Галина Дармострук. У ній прожила майже 80 років. Жінка каже, хоча помешкання пошкоджене, всі речі залишилися на місцях.
Хата Галини Дармострук. Фото: Тернопільська ОВА
"Вони нічого не зробили, вони зайшли, побачили, що в мене там багато ікон і, напевно, злякалися, побоялися і абсолютно нічого не зачепило. Як воно стояло, так і залишилось".
Галина Дармострук. Фото: Тернопільська ОВА
В Архангельському майже 30 років живе й Тетяна Малюжонок. Після того, як вона з сім’єю евакуювалися з селища, до її будинку заселилися окупанти.
"У нас проживали в будинку. В нас таке помешкання, коли вийти на горо, повністю видно дорогу і ліс. Вони тут жили, вони вирили траншеї на городі, вирили біля колодязя. Спостерігали вони весь час. У будинку жили. Зруйнували в будинку все, що вони могли. Ми з чоловіком нарахували, що 8 снарядів розірвалося у нас в дворі. Окрім будинку, в нас зруйновані 2 гаражі, курник і літня кухня".
Тетяна Малюжонок. Фото: Тернопільська ОВА
Щоб відновити зруйновані домівки жителів Архангельського, на Херсонщину приїхали будівельники з Тернопільщини. Представники будівельної фірми та Тернопільської ОВА обстежили будинки в селищі, які планують відновити. Це мають зробити впродовж місяця.
Обстеження домівок. Фото: Тернопільська ОВА
Оглянули й помешкання Наталії.
Зруйноване житло Наталії. Фото: Тернопільська ОВА
Жінка розповідає, коли росіяни заїхали до селища, була вдома. Окупанти вигнали її з хати.
"Сказали п’ять днів сюди не приходити, забирайтеся і йдіть".
Всередині будинку. Фото: Тернопільська ОВА
Поки Наталія жила в сина, будинок жінки майже повністю зруйнували. Експерт з технічного обстеження будівель Василь Чубик каже, відновлювати хату потрібно як ззовні, так і всередині.
"80% будинку було зруйовано, але враховуючи ентузіазм місцевих жителів, вони своїми силами відновили частину. Покрівля, можна сказати, 100% зруйновано, потребує повністю заміни, перекриття повністю зруйновано, потребує заміни і, відповідно, зовнішні оздоблювальні роботи. І вся інженерія будинку зруйнована 100%. Відновлюватися першочергово будуть огороджуючі конструкції, покрівлю, вікна, щоби було сухо в приміщенні і можна було робити внутрішні роботи".
Василь Чубик. Фото: Тернопільська ОВА
Нині в Архангельському зруйновані 346 будинків, у яких живуть люди, 20 з них мають відновити будівельники з Тернопільщини, розповів спеціаліст Тернопільського обласного департаменту капітального будівництва Володимир Явний. За його словами, для відновлення одного будинку потрібно приблизно два тижні.
"Бачимо, що об’єкти зазнали значних пошкоджень. В деяких випадках будівлі не підлягають відновленню. Тому було вибрано частину об’єктів, де дійсно проживають і мешканці яких залишилися тут, для того, щоб їх першочергово було відновлено".
Володимир Явний. Фото: Тернопільська ОВА
Староста селища Архангельське Олена Компанець каже, відновлення будинків – це найбільша потреба жителів.
Олена Компанець. Фото: Тернопільська ОВА
За її словами, якщо продуктами та речами першої необхідності людей забезпечують волонтери, то з будматеріалами важче.
На день деокупації нас було 117 людей, а наразі до нас повернулося 960. Це вже 456 сімей. І люди хочуть повертатися. Але ж немає куди. Домівки зруйновані. Рятує те, що зараз літній період і люди можуть навіть перебувати в таких будівлях, де лише плівкою накрито. Наша громада буде дуже вдячна за відновлення будинків".
Зруйновані будівлі в селі Архангельське на Херсонщині. Фото: Тернопільська ОВА
Що відомо про проєкт "Пліч-о-пліч"
Проєкт “Пліч-о-пліч” обʼєднує людей, громади, органи місцевого самоврядування для відновлення населених пунктів, які зруйнували російські окупанти.Херсонська область стане пілотним регіоном, як один з найбільш постраждалих в Україні. Аби якнайшвидше повернути українців до рідних домівок, пріоритетними обʼєктами стануть житло, обʼєкти критичної інфраструктури, які підпадають під поточне відновлення. Це стосується заміни вікон, дверей, даху, покрівлі.
Наступний етап "Пліч-о-пліч" передбачає масштабування проєкту на інші області та капітальну відбудову.
На початку ініціативи уже 15 тилових регіонів взяли патронатство над 26 населеними пунктами Херсонщини і долучаються технікою, матеріалами, фахівцями відповідних спеціальностей. Начальники обласних військових адміністрацій наділені можливостями залучати місцевий приватний бізнес.
suspilne.media