Дванадцятирічна Ганна не бачила свого тата чотири місяці. Батьки дівчинки у жовтні наважилися відправити її на два тижні до табору в окупований Крим. Тоді рішення здавалося дорослим правильним, бо інші херсонські діти їздили та поверталися. Тож і Ганну вирішили відпустити якомога далі від окупованого рашистами Херсона. Та за два тижні росіяни в Криму на материк нікого не відпустили, назвавши це евакуацією українських дітей.
"Вона захотіла, перед цим її однокласники їздили і верталися назад. Виходить, що я її відвіз на два тижні, а не було 4 місяці", – бідкається херсонець Віктор.
Дівчинка була на зв'язку з батьками весь час. Батько розповідає: переживала та плакала, та забрати її з півострова не могли. Звернулися по допомогу до фонду Save Ukraine, і так вдалося повернути доньку. Нині Ганна спілкується неохоче, та стримано посміхається. А ще розповідає, про яку мамину страву мріяла увесь цей час.У Фонді Save Ukraine розповідають: визволити насильно утримуваних росією дітей ще важче, ніж військових. Бо діти – це цивільні особи, і їх рашисти просто не випускають за межі країни. Маніпулюють і тим, що більшість батьків ані на зв'язок вийти не можуть, ані приїхати по дитину.
"Вони кажуть: приїдьте і заберіть, а якщо мама із далекого села і немає коштів, зв'язку. Фактично у цивільному тримають у полоні. Щоразу це виклик – віддадуть не віддадуть", – зауважує керівниця юридичного відділу фонду Save Ukraine Мирослава Харченко.
До повернення дітей долучаються як іноземні партнери, так і громадяни України. Українці на свій страх і ризик їдуть до росії та Криму аби визволити дітей. Після повернення фонд Save Ukraine пропонує підтримку сім'ям із дітьми. Допомагають отримати тимчасове житло, забезпечити харчуванням та долучити дітей до освітнього процесу.
"Будуємо шелтери, сім'ям, яка втратила житло може жити і рік і більше може жити, надалі маємо програму відновлення житла. Є 14 центрів денних по Україні, де кожного дня діти можуть приходити отримувати харчування, навчання – можуть дистанційно навчатися", – зазначає засновник фонду Save Ukraine, уповноважений президента з прав дитини (2014-2021) Микола Кулеба.
Волонтери застерігають: не вірити обіцянкам окупантів та не довіряти їм своїх дітей. Якщо ж батьки припустилися такої помилки – у фонді Save Ukraine готові допомогти повернути дитину до України.
5 канал