Курортна Херсонщина: цього літа – без іноземців
Середина літа — розпал курортного сезону в Україні. Цього року перед туристичним бізнесом постали серйозні виклики, пов’язані з анексією Криму та війною на сході країни. У травні «День» писав про відкриття туристичного сезону на Херсонщині. Керівники області озвучували оптимістичні плани — прийняти 800 тисяч відпочивальників. Для цього, говорилось тоді, є всі умови: 200 кілометрів пляжів на узбережжях Азовського і Чорного морів, сотні пансіонатів і приватних готелів, національні природні парки і заповідники, бази «зеленого» туризму, врешті — невисокі ціни.
Сьогодні ж офіційні дані з облдержадміністрації свідчать, що складна ситуація в країні все таки вдарила по туристичній галузі краю. «З початку сезону Херсонщину відвідало 180 тисяч туристів з різних областей України та зарубіжжя... У червні понад 42 тисячі осіб розмістилися в закладах відпочинку та оздоровлення. Близько 80 тисяч людей відпочило в індивідуальних засобах розміщення, наметових містечках, садибах сільського зеленого туризму, відвідали біосферні заповідники та національні природні парки, стали учасниками різних фестивалів, проведених в області. Крім того, майже 58 тисяч дітей побували в дитячих закладах відпочинку. Збільшення потоку туристів планується протягом липня-серпня. Це зумовлено пожвавленням відпускної кампанії, збільшенням кількості сонячних днів та сприятливими погодними умовами», — зазначають в Херсонській ОДА.
Нещодавно кореспондент «Дня» побував у кількох популярних курортних містечках. Побачене там свідчить про кілька ключових моментів. По-перше, на море приїздять переважно українці. Росіян і білорусів, які раніше масово їхали на недорогі українські курорти, — обмаль. Місцеві мешканці кажуть, що їх злякала антиукраїнська пропаганда, картинки з військовою технікою і уявними «звірствами бандерівців». По-друге, через невелику завантаженість, ціни на товари й послуги в курортних містечках майже не зросли. А по-третє, власники готелів, розважальних закладів та місцева влада могли б докласти більших зусиль, розвинути інфраструктуру так, щоб вигідно показати свої переваги і «заманити» нових туристів. Щоправда, свою роль відіграла й не дуже тепла погода, що трималася в Україні протягом червня.
Утім, умови як для бюджетної, так і максимально комфортної відпустки на Херсонщині є. На пляжах Арабатської стрілки людей потроху більшає. Військовий блокпост у Стрілковому Генічеського району гостей вже не лякає. Та й жодних бойових дій тут не відбувається, лише укріплення адміністративного кордону з Кримом. На косі — дуже тепле море і доволі чистий пісок, чималий вибір розваг для дітей і дорослих. У Генічеську нещодавно відкрили дельфінарій, який уже встигли полюбити відпочивальники. Багато пляжів обладнано спортивними майданчиками, атракціонами, закладами швидкого і комплексного харчування. Є місця і для любителів «дикого» відпочинку. Тільки от готівкою краще запасатися заздалегідь, адже в селищах на косі погано розвинена мережа банкоматів.
«У нас все спокійно і затишно. Поки відпочивальників менше відсотків на 30%, порівняно з минулим роком. На жаль, негативна реклама робить свою справу, людей лякають війною. А наше телебачення не веде контрпропаганду. Я, наприклад, жодного разу не бачив роликів по українських каналах про привабливість наших курортів. Але я впевнено можу сказати, що ми працюємо стабільно і всім гарантуємо головні переваги нашого закладу — чистоту, комфортні недорогі номери поруч із морем і приязне ставлення до кожного гостя, — коментує «Дню» співвласник приватного готелю в селі Генічеська Гірка на Арабатській Стрілці Іван ГАПОНОВ. — Потихеньку розвивається й інша інфраструктура, хоча не так активно, як хотілося б. Думаю, що держава повинна звертати більшу увагу на цей сектор. Якщо в країні буде мир і прозорі правила ведення бізнесу, інвестори доберуться сюди швидше. А це — плюс для всіх. Я сподіваюся, що підписання Угоди з ЄС та прийняття безвізового режиму сприятимуть більшому напливу туристів і з Європи. Але треба розуміти, що конкуренція там висока, тому якщо будемо пасти задніх в плані комунікацій, умов відпочинку, наші чудові кліматичні умови й далі будуть непізнані світом».
На узбережжях Чорного моря теж помітний спад відпочивальників, якщо орієнтуватись на минулий сезон. Але і тут, кажуть місцеві, є позитивна динаміка порівняно з червнем. У Скадовську, Залізному Порту, Лазурному відкриваються нові готелі, доступні чимало номерів у приватних оселях. У місті-курорті державного значення Скадовську традиційно багато дитячих оздоровчих закладів. Сюди приїздять переважно сім’ями. Тут також працює дельфінарій, аквапарк, організовують подорожі на острів Джарилгач і екскурсії по області.
«Цього року дуже мало іноземців. Ми взимку виграли тендер на оздоровлення групи осіб з Білорусі, а потім нам сказали, що в Україну людей не пускають, в них є такий наказ. Постійні відвідувачі з Москви і Санкт-Петербургу теж не приїхали. Навіть знайомі поляки вагаються, — розповідає директор ДП «Санаторій для дітей з батьками «Скадовськ» Марія ПЕРЕЦЬ. — Наразі у нас відпочивають українці з усіх регіонів. Ті, хто побував, розвінчують для себе страшилки про загрозу життю на півдні України і дякують за відпочинок. Є люди з Донецька і Луганська. З допомогою благодійного фонду ми прийняли 94 сім’ї, які евакуювали з Краматорська. Організовуємо для них екскурсії, повний комплекс оздоровчих процедур. Таких близько сотні. Це лікування органів дихання, нервової системи, опорно-рухового апарату, водна терапія, грязелікування... Тим, хто вагається, чи їхати на Херсонщину, на Чорне море, скажу одне: не хвилюйтеся і не вірте поганим чуткам. Краще самі приїздіть переконатися в користі нашого клімату і гостинності людей».
Іван АНТИПЕНКО, «День»