Саме з таким поданням звернулися до Конституційного Суду представники аграрного комітету Верховної Ради, ініціатором серед яких є народний депутат від Херсонщини Сергій Хлань.
Поштовхом до суду стало продовження мораторію ще на рік у 2016, що на думку ініціаторів є гальмом для розвитку аграрного сектору та загалом держави. Тому від суду очікують отримати вичерпну законодавчу відповідь відносно прийнятого рішення. Крім того, розгляд справи в суді змусить звернути на земельну проблему більше уваги, що дасть поштовх до конкретних дій.
На думку народного депутата Сергія Хлань, подання - це другий рішучий крок для встановлення справедливості за останні 15 років, першим було створення законопроекту "Про обіг земель сільськогосподарського призначення”.
"Я хочу провести одну з найважливіших реформ - відкрити ринок землі. Тому став одним з авторів законопроекту "Про обіг сільгоспземель", був одним з ініціаторів звернення до Конституційного Суду. Хтось повинен взяти на себе відповідальність.
Це великий міф, що великі агрохолдинги лобіюють ринок землі. Все навпаки. Вони його боятися. Мораторій для них - джерело надприбутків, тому що в середньому по країні оренда становить 1300 грн/га, тому що земля недооцінена.
Якщо ринок буде відкритий, розмір оренди зросте в десятки разів, це вкрай невигідно великому бізнесу. Їх можна зрозуміти, вони не хочуть платити більше власникам землі. У чому вигода власників в мораторію? Держава не може вирішити це питання 15 років, відбирає у людини право приймати рішення ”, - відмітив Сергій Хлань.
За задумом С. Хланя реформу варто проводити в два етапи.
Пілотний проект - продаж землі, яка знаходиться в держвласності. Її в обіг можна вводити в будь-який момент, оскільки за словами директору Держгеокадастру Олександра Краснолуцького мораторій щодо такої землі не розповсюджується.
Сергій Халнь: "В Україні 470 аграрних державних підприємств, сукупно володіють 15 млн гектар землі. Приблизно. Ніхто не робив інвентаризацію і мало хто знає, що конкретно ці держпідприємства роблять.
На 8 млн га взагалі немає кадастрових номерів, тобто земля взагалі не існує, а значить і прибуток від її використання взагалі ніде не враховується. Це величезний корупційний ресурс, який працює повністю в "тіні" і стримує розвиток нашого аграрного потенціалу".
Лише після пілотного проекту, який дасть змогу скоригувати помилки можна відкривати ринок землі і для приватних осіб.
За приблизними оцінками зняття мораторію введе в економічний оборот актив загальною вартістю понад сто мільярдів доларів, податковий ефект складе до 90 млрд дол щорічно. При децентралізації велика частина цих надходжень залишиться в місцевих громадах.
Зняття мораторію може стати імпульсом для розвитку не тільки аграрного сектора, але і інших галузей економіки - розвиток харчової промисловості, переробки, зберігання, біотехнології, що в сукупності може привести до створення до двох мільйонів робочих місць.
Для довідки: подання до КСУ ґрунтується на порушенні восьми статей Конституції України - право власності, обмеження прав та свобод громадян, право людини на гідне життя тощо - всі ці права обмежує мораторій, пояснюючи, що українці мають актив, але не можуть ним користуватися.