Під час вимірювання індексу публічності в Херсоні учасниками моніторингової команди ГМ ОПОРА було використано громадські інструменти для збору та обробки інформації, на підставі яких було виведено рейтинг прозорості, відкритості і підзвітності міського голови, виконавчих органів та депутатів міської ради. Протягом моніторингової кампанії було надіслано в письмовій формі до органів міської ради 49 інфозапитів, проаналізовано контент офіційних веб-сайтів, здебільшого сайт міської ради і Херсонського міського голови, проаналізовано нормативно-правові акти місцевого самоврядування, перевірено процедуру прийому міським головою громадян, процедуру отримання можливості бути присутнім на засіданнях органів міської ради та перевірено наявність умов для відвідування міської ради громадян з альтернативними можливостями. Варто зазначити, що в результаті було отримано 29 письмових та електронних відповідей на інфозапити, які містили розгорнуту інформацію з посиланнями на розділи сайту міської ради та додатками з публікацій в друкованих засобах масової інформації.
Сукупні показники рейтингу ґрунтуються на 210 оперативних питаннях, які охоплюють широкий спектр функцій та політик органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Кожна відповідь на питання нормалізувалася за п’ятиярусною шкалою (0, 25, 50, 75 або 100 балів) з діапазоном від 0 до 100 балів, де «100» означає високий ступінь відповідності стандарту публічності. Всі питання «зважувалися», тобто отримували ваговий коефіцієнт, з огляду на їх важливість для реалізації принципу максимальної публічності. Таким чином, було виведено відсоток індексу публічності міського голови, виконавчих органів, депутатів міської ради, а також їх спільний середній бал. В результаті було складено рейтинг муніципалітетів поміж всіх обласних центрів України (останніх два роки тимчасово не проводиться в Донецьку, Луганську та АР Крим).
Загальний рівень Індексу публічності органів місцевого самоврядування в місті Херсоні у 2016 році складає 56% і відповідно посідає 14 місце серед обласних центрів України. У порівнянні з минулим роком Індекс публічності майже не збільшився – зростання відбулось лише на 1%. Фактично після певного різкого підйому у 2015 році відразу на 14% та відповідно на 11 місць, 2016 рік лише зафіксував цей статус кво. У 2016 році лише комплексна оцінка Херсонського міського голови потрапила у розділ задовільного рівня (67%). Оцінка та рейтинг міських депутатів (56%) та виконавчих органів (47%) перебувають на рівні низького рівня публічності.
Важливо зазначити, що моніторинги всіх трьох років демонструють позитивну динаміку зростання. Вона не є лише херсонською особливістю – в переважній більшості обласні центри впродовж цього періоду також підвищували якість своєї роботи по ключовим критеріям. Частково це пов’язано з тим, що прогресують та розширюються вимоги законодавства – щодо оприлюднення інформації про діяльність місцевих посадовців і депутатів та реалізацію ними поточної політики. Але без політичної волі та організації роботи спеціалістів, навіть, добре прописані норми могли блокуватись.
Офіційний веб-сайт міської ради
Контактна інформація представлена доволі повно, більшість процедур прописані достатньо повно і комплексно з посиланнями на етапність та обґрунтованість у відповідних НПА. Водночас в різних розділах сайту міської ради надається різна інформація. Наприклад, на сторінці «Керівники міста» запис на прийом можливий або особисто, або телефоном через начальника відділу за зверненням громадян. А на сторінці доступ до публічної інформації вже можна записатись на прийом за допомогою системи iGov. Автобіографію міського голови ви знайдете у розділі кандидатів, фотографію та графік прийому у міському керівництві, а декларацію вже у розділі протидії корупції. Така фрагментарність, розпорошеність інформації та пошуку є однією з головних особливостей міського веб-сайту та одним з головних блокаторів пошуку необхідної інформації.
Водночас, за останній час міською владою розпочато ініціативу виведення комплексних питань – таких як комунальне майно, бюджет, цільові програми у окремі підсайти, які вже з використанням сучасних технологій оперативно зводять і візуалізують необхідну інформацію.
Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) має відкриту кабінетну систему, тобто прийом громадян відбувається у відкритих приміщеннях, а не за зачиненими дверима кабінетів. Громадяни мають можливість за чіткими і зрозумілими процедурами отримати всі наявні адміністративні послуги в одному приміщенні, пройшовши певну процедуру. Інформація про ЦНАП узагальнена в окремому сайті. Треба зазначити що на сайті відсутня інформація про сполучення громадського транспорту до ЦНАП, під’їзних шляхів та місць паркування.
На веб-сторінці ради досить детально викладено порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад. Оголошення про всі конкурси на заміщення вільних керівних посад (начальники відділів, управлінь, департаментів) у міру їх появи оприлюднює відділ міської ради з питань служби в органах місцевого самоврядування. Щоправда, розпорядження міського голови про призначення службовців на керівні посади, як правило, оприлюднюються у стрічці новин, а тому її важко відслідкувати. Попри те, що протоколи засідань конкурсних комісій про результати конкурсів на заміщення вакантних посад, із зазначенням кількості кандидатів, складу конкурсної комісії, можна отримати у відповідь на запит про інформацію, на сайті міської ради вони не публікуються.
Міський голова
Загалом вся необхідна інформація, що стосується міського голови, як головної посадової особи міста – доступна на веб-сайті. Фактично більшість необхідної інформації є можливість знайти, але лише якщо ви маєте певний час, знання та уяву. Частина інформації розпорошена по декільком тематичним блокам, і пошук її часто може бути доволі складним. Так само складно потрапити і на прийом до чинного міського голови. Попри графік прийому, який міський голова веде особисто наш монітор так і не зміг записатись та потрапити на прийом. Хоча інформації розміщено достатньо, щоб Херсонський міський голова був лідером по результатам моніторингу, але разом з тим, бракує таких основоположних даних, як опис повноважень міського голови. Фактично, на веб-сторінці ради не представлено переліку питань, які відносяться до відання посадової особи, що ускладнює розуміння функцій, що покладені на Володимира Миколаєнка, як головну посадову особу місцевого самоврядування. Міський голова проявляє особисту активність щодо проведення систематичних заходів для ЗМІ, регулярно відвідує резонансні події в житті територіальної громади. Достатньо ефективною виглядає діяльність виконавчих органів ради, до функцій яких належить інформування громади про діяльність міського голови.
Виконавчі комітети міської ради
Інформація про склад виконавчого комітету міської ради представлений на сайті не в повному обсязі. На веб-сторінці ради є інформація про персональний склад виконкому, але відсутні біографічні відомості членів виконавчого комітету. Виконавчий комітет впливає на роботу виконавчих органів, а тому вичерпна інформація про його членів має бути публічною і доступною, щоб громадяни знали як про функції, які виконує цей орган влади, так і якомога більше про осіб, відповідальних за прийняття рішень.
Також у відкритому доступі є інформація про місцезнаходження (місце засідань), номери засобів зв’язку керуючого виконавчим комітетом. На веб-сайті вчасно оприлюднюється актуальна інформація про місце та час засідань виконавчого комітету.
Виконавчі органи міської ради
Інформація про місцезнаходження, номери засобів зв’язку, розклад роботи виконавчих органів розміщено на офіційному сайті доволі детально, причому інформація є актуальною та доволі швидко оновлюється. Наявна інформація і про структуру та персональний склад виконавчих органів, проте її не можна назвати повною. Оприлюднені загальні відомості про керівників виконавчих органів, їх ключових працівників з графіками прийому, частковою контактною інформацією та деклараціями, але без зазначення процедур та компетенцій. Залишається незрозумілим їх повноваження, а також основні функції та напрямки роботи, які саме послуги можуть бути надані тим, або іншим структурним підрозділом та посадовою особою.
На веб-сторінці ради наявна обмежена і малокорисна інформація про підприємства, установи та організації, а також заклади соціальної сфери, що належать до сфери управління міської ради.
Гірший стан з підзвітністю виконавчих органів, так як не відбувається звітування про роботу безпосередньо перед територіальною громадою.
Депутати міської ради
Традиційно не публічними виявились - депутати Херсонської міської ради. На веб-сайті ради відсутня біографічна довідка депутатів, інформація стосовно судимості, зведена інформація щодо їх депутатської діяльності та виконання доручень виборців. Фактично всі відомості про депутатський склад Херсонської міської ради знаходяться у розділі «Міська рада» офіційного веб-порталу. Профілі депутатів містять частину необхідної інформації, але контакти, можливості зв’язку з депутатам відсутні. Водночас варто відзначити, що профайли депутатів розширені інформацією щодо їх звернень. На сторінці депутата розміщуються не тільки кількість звернень, але їх назви, та інколи самі документи. Тільки поодинокість їх викладу та вибірковість ставить питання про наявні критерії відбору.
На сайті відсутня інформація про права та обов’язки депутатів міської ради, зрозуміти сферу їх обов’язків та задач з якими можна звертатись до них доволі складно – для цього треба знайти та ознайомитись з текстом Статуту територіальної громади та Регламенту. Не урегульованість питання звітності депутатів призводить до дисбалансу в проведенні самих звітів. Наприклад, звіт депутата Яременко В.В. на чверть сторінки тексту про місце, час проведення звіту знаходиться разом з звітом на 4 сторінки дрібного тексту з переліком діяльності від депутата Чемериса М.В.
На веб-сайті оприлюднюються всі рішення, прийняті на пленарних засіданнях міської ради, підписаних розпоряджень міського голови та рішень виконкому. Вони оприлюднюються повно та вчасно з необхідними додатками.
Рекомендації
· розробити окрему процедуру прийому міським головою ініціативних груп громадян чи інших груп інтересів (громадських об’єднань, профспілок, релігійних організацій тощо) та розмістити інформацію про графік прийому та процедуру запису таких груп на веб-сайті та інформаційних стендах міської ради.
· розмістити на офіційній веб-сторінці вичерпну інформацію про процедуру запису на прийом до міського голови, такими чином, зменшивши для громадян час і зусилля, які вони витрачають для з’ясування процедури під час запису на прийом до голови міста.
· враховуючи слабке розуміння громадянами сфер відповідальності різних суб’єктів місцевого самоврядування, ми вбачаємо необхідність у ґрунтовнішому наповненні на офіційній веб-сторінці міста блоку про повноваження міського голови, виконкому та депутатів.
· запровадити деталізовану та зрозумілу процедуру звітності виконавчих органів, депутатів та міського голови.
· провести систематизацію інформації на сайті та його структурних блоків, без втрати розміщеної на ньому інформації .
· удосконалити пошукову спроможність ресурсу. Існуючу на сайті система пошуку не можна назвати зручною, незважаючи на додаткові можливості. Адже система не дозволяє здійснювати ефективний контекстний пошук за ключовими словами по усій текстовій інформації розміщеній на сайті.
· оприлюднити зведену інформацію про послуги, що надаються комунальними підприємствами, а також про пільги для різних категорій населення.