Сьогодні, 23 квітня, у Херсоні відбулося таке важливе для нашого регіону виїзне засідання бюджетного комітету Верховної Ради. До речі, перше за всю історію і Комітету, і Херсонщини.
Протягом майже чотирьох годин парламентарі і представники місцевої влади обговорювали як загальноукраїнські, так і суто місцеві проблеми, які потребують державного фінансування і уваги з боку центральної влади, та дискутували щодо шляхів їх вирішення.
Як перший заступник голови Комітету ВР з питань освіти та науки особисто я у своєму виступі вкотре привернув увагу до нагальних проблем освіти. Зокрема, наголосив на неприпустимості недофінансування галузі, тому що, вважаю, освіта та наука становлять фундамент національної безпеки. Коли через недолугий менеджмент колишнього керівництва МОН в українських вишах скорочується 50 тисяч бюджетних місць, коли під загрозою знищення опинилася система профтехосвіти, це не може бути лише проблемою освітян. Як не може бути проблемою лише батьків забезпечення учнів підручниками чи підвіз сільських дітей до школи… Це все питання, які мають знаходитися в зоні відповідальності держави.
Наприклад, вже зрозуміло, що за новим законодавством 613 шкіл по всій Україні не отримають фінансування через освітні субвенції, бо в них навчається менше 25 учнів. Але скажіть, хтось прорахував, як бути з цими дітьми, чи хтось забезпечив їх шкільними автобусами, щоб дістатися до іншої школи? Або інший приклад – Херсонщині сьогодні на фінансування ПТНЗ не вистачає понад 42 млн. гривень, зрозуміло, що в місцевих бюджетах таких коштів немає, що в цьому випадку робити?
На моє переконання, ці питання не можна повністю перекладати на плечі місцевих громад, навіть – в умовах децентралізації. У вирішенні таких проблем потрібно знаходити розумний баланс між державними інтересами і можливостями місцевих громад. Сподіваюся, колеги мене почули.
Загалом на засіданні сьогодні було розглянуто та обговорено більше десятка питань. Зрозуміло, що не всі проекти і програми, які були презентовані, знайшли підтримку. Але дуже важливо, що колеги з бюджетного комітету хоча б почули, чим і як живе Херсонщина.
Проте найважливіші для регіону проекти все ж таки будуть підтримані, і це — надзвичайно важливий результат нашої спільної роботи. Вітаю з цим усіх нас!
Та є ще один висновок, який, думаю, зробив для себе кожен після сьогоднішньої наради — нам усім потрібно ще навчитися господарювати на своїх територіях, вмінню визначати пріоритети. Щоб не розпорошувати кошти по депутатських фондах на "лампочки та лавочки”, як це зробили у Херсоні, а зосереджуватися на вирішенні якихось нагальних проблем громади.
А ще сьогодні мене дуже прикро вразив один наведений кимось з гостей факт. Виявляється, Херсонщина чи не єдина з областей, яка минулого року повернула невикористаними майже 41 (!!!) мільйони гривень, що надійшли з фонду регіонального розвитку. Що, ці кошти були для нашої області зайвими?
Олександр Співаковський, народний депутат України