12 ноября Общественный совет при мэре Херсона заключил с городским головой Владимиром Миколаенко Соглашение о сотрудничестве и политической ответственности.
Как говорится в Соглашении, Владимир Миколаенко после победы на выборах обязуется придерживаться определенных принципов и правил при управлении городом. Так, они касаются кадровой политики, городского хозяйства, социальной помощи, создания эффективного механизма ответственности власти, содействия принципам самоорганизации населения, патриотического воспитания.
В свою очередь, Общественный совет после избрания Владимира Миколаенко городским головой и соблюдения указанных выше принципов и правил обязуется поддерживать деятельность Миколаенко. Среди методов поддержки – регулярный мониторинг городской политики, общественная экспертиза проектов решений горсовета, целевых программ, внесение в них своих предложений, распространение информации о деятельности городского головы.
Текст сообщения ( на языке оригинала)
УГОДА ПРО СПІВПРАЦЮ ТА ПОЛІТИЧНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Вступ
Громадська рада при Херсонському міському голові діє з червня минулого року. За цей час вона пройшла складний період становлення, формування власних форм та методів роботи, розбудови відносин з владою міста та з громадськістю. Було чимало зроблено: члени ради здійснювали регулярний аналіз проектів рішень міської ради, бюджету міста, цільових програм, вносили до них свої пропозиції. Нерідко пропонували зняти окремі питання з розгляду. Пропонували міському голові та депутатам власні проекти для розгляду.
Відверто кажучи, влада не завжди нас чула, враховувала далеко не всі наші пропозиції. Але в цьому полягають реалії сьогоднішнього політичного життя. Немає легкого шляху в досягненні консенсусу та партнерства між вла-дою та громадою. Цей процес складний та тернистий, він складається з домовленостей та компромісів, повинен будуватись на взаємній повазі і обов’язковому виконанні взятих на себе зобов’язань.
Тому ми, члени громадської ради, усвідомлюючи свою відповідальність за долю міста, розуміючи, що можемо суттєво впливати на соціально-економічні, політико-правові та гуманітарні процеси в місті, пропонуємо перейти до побудови відносин із владою на основі певних договірних обов’язків, виконання яких всіма сторонами будуть сприяти покращенню загальної ситуації в місті.
Ми готові сьогодні підтримати діючого міського голову, представників міської влади, її органи, політичні сили, представлені в раді, в разі, якщо вони зобов’язуються здійснювати свою діяльність в інтересах громади, враховуючи ті вимоги, які сьогодні висуває громадськість, шляхом укладання угод. Ми готові підтримати, але зобов’язуємось контролювати дотримання взятих владою на себе зобов’язань, виступати з критикою, в разі порушень умов домовленостей, вимагати дотримання свого слова шляхом існуючих правових механізмів демократії впливу.
Виходячи з вищезазначеного, Громадська рада пропонує укласти угоду про підтримку та співпрацю з міським головою Володимиром Васильовичем Миколаєнко.
I. Сторони угоди:
Дана угода укладається між Херсонським міським головою Володимиром Миколаєнко та Громадською радою при Херсонському міському голові про наступне:
II. Предмет угоди:
Херсонський міський голова Володимир Миколаєнко, післяперемоги на виборах, зобов’язується, зі свого боку, дотримуватись наступних принципів та правил при здійсненні управління містом:
1. Кадрова політика в місті є однією з найбільших проблем останніх років.
Вона повинна бути прозорою та ефективною, всі кадрові призначення в місті повинні проводитись на підставі відкритих конкурсів, із широким інформуванням громади про претендентів. Кадрова політика повинна будуватись не на підставі кулуарних політичних або корпоративних домовленостей, а на підставі професіоналізму та високий моральних якостей претендентів.
Всі ключові кадрові призначення в місті (заступники міського голови, начальники департаментів та управлінь міськвиконкому, керівники комунальних підприємств) повинні бути попередньо розглянуті на відкритихзасіданнях комітетів громадської ради за обов’язкової присутності претендентів, які проінформують громадськість про своє бачення роботи на посаді.
Поступово переходити до наступної практики: депутати Херсонської міської ради не можуть бути керівниками чи заступниками керівників управлінь, департаментів міськвиконкому, комунальних підприємств.
Необхідність постійно вдосконалювати структуру міської влади з метою підвищення ефективності управління міським господарством викликана потребою більш ефективного вирішення нагальних соціальних та гуманітарних проблем мешканців міста.
2. Міське господарство повинно стати більш ефективним.
Ресурси міста повинні працювати на людей, в інтересах громади, а не окремих груп. Для цього потрібно робити наступне:
• Виділяти земельні ділянки (крім забудованих, та тих, що передаються пільговим категоріям громадян) на принципах конкуренції; земельні ділянки, які передаються під здійснення комерційної діяльності на підставі аукціону, під будівництво соціальних об’єктів на підставі конкурсу; предметом ставок на аукціоні при цьому має виступати сума внеску учасника в бюджет розвитку;
• Об’єкти комунальної власності повинні розподілятись на чесних та прозорих конкурсах;
• Бюджет міста повинен прийматись після широкого громадського обговорення, та врахування думки громадян. Вся інформація про бюджет та його виконання повинна бути розміщена на сайті міста.
• З метою збільшення доходів міського бюджету без додаткового навантаження на реально працюючий бізнес, ініціювати перед радою при прийнятті ставки податку на нерухомість на 2017 рік і надалі у максимально можливому розмірі 2% МЗП/кв.м, із одночасним наданням відповідно до п.28. ч.1ст.26 Закону «Про місцеве самоврядування» безособової пільги розміром до 1,5% МЗП-платникам на суму фактично сплаченого ними ж до міського бюджету м.Херсон як податковими агентами податку на доходи фізичних осіб в розрахунковий період.
• Всі рішення щодо розподілу ресурсів громади мають виноситись на сесію тільки за наявності юридичного обґрунтування та доцільності прийняття таких рішень, повинна припинитися практика внесення таких питань на розгляд «з голосу» без попереднього розгляду та пояснень;
• Міські цільові програми повинні розроблятись та прийматись прозоро. Після обов’язкового публічного обговорення. Громадська рада буде попередньо розглядати проекти цільових програм, залучати громадськість та надавати свої рекомендації. Коши, передбачені бюджетом та програмами, які передаються небюджетним організаціям, повинні виділятись виключно за конкурсом. Це стосується неурядових, благодійних організацій, які отримують кошти за цільовими програмами;
• Забезпечити прозорість та відкритість у формуванні титульних списків капітальних ремонтів житлових будинків, соціальних об’єктів та своєчасне оприлюднення даної інформації на сайті Херсонської міської ради;
• Незадовільний стан роботи міського громадського транспорту, постійні скарги з боку пасажирів спонукають до активних дій щодо наведення порядку на транспорті, а саме: а) щорічно, починаючи з 2016 року, проводити по всім дійсним маршрутам моніторинг перевезення пасажирів в громадському транспорті; б) запровадити КП «Диспетчерський центр»;
• Відповідні підрозділи міськвиконкому повинні не рідше одного разу рік складати та оприлюднювати звіти про виконання програм із обов’язковим зазначенням досягнення очікуваних від виконання програм результатів;
• Будуть проводитись регулярні перевірки міських комунальних підпри-ємств, до яких можуть залучатись представники громадськості;
• Конкурси держаних закупівель повинні проводитись прозоро, всім учасникам конкурсів повинні надаватись рівні конкурентні умови. Ніхто не може бути поставлений у привілейоване становище.
3. Соціальна допомога повинна надаватись тільки тим, хто її потребує, з обов’язковим застосуванням принципів відкритості та справедливості:
• Земельні ділянки, які передаються представникам соціально незахищених та пільгових груп, повинні виділятись прозоро, за чергою, із чітко визначеними та справедливими критеріями;
• Це ж стосується і пільгової черги на житло, всі списки повинні бути розміщені у вільному доступі на сайті міста.
4. Громада матиме реальний вплив на владу, члени громади ма-тимуть реальні механізми безпосередньої участі в управлінні громадою, в прийнятті владних рішень. Для цього будуть внесені зміни до Статуту громади міста Херсона, а саме:
• Будуть вдосконалені процедури проведення громадських слухань, загальних зборів громадян, внесення місцевих ініціатив;
• Будуть розширені повноваження інститутів громадянського суспільства (громадські організації, органи самоорганізації населення, ОСББ), їхніхоб’єднань (громадські ради) щодо їхньої безпосередньої участі в розробці, обговоренні та прийнятті рішень на рівні міста;
• Вільна присутність городян на сесіях та засіданнях комісій буде прописана в Статуті міста;
• Депутати будуть позбавлені права проводити закриті пленарні засідання.
5. Для створення ефективного механізму відповідальної влади:
• протягом першого кварталу роботи нових місцевих рад сприяти узго-дженню передвиборчих програм і обіцянок та створенню єдиної депутатської програми по взаємодії із виборцями, з визначенням термінів їхнього виконання, відповідальних та термінів звітів.
• Сприяти закріпленню депутатів за територіями у зв’язку із ліквідацією одномандатних депутатських виборчих округів в місті.
• Ввести практику збору наказів виборців на регулярних зустрічах депутатів із виборцями та їх внесення до комплексної програми депутатської діяльності із фіксацією дати виконання та звітування.
• Забезпечити оприлюднення на сайті Херсонської міської ради автобіог-рафій депутатів, а також інформацію про їхню діяльність – депутатські ініціативи, звернення, запити, внесення проектів рішень міської ради, звіти про їхню діяльність.
6. Проблеми екології, чистоти міста, розвитку зелених зон є клю-човим пріоритетом як для влади, так і для громадян.
• Переходимо до практичної реалізації Концепції Розвитку парків та скверів міста, яка була прийнята міською радою в 2013 році за ініціативи громадських організації.
• Треба провести інвентаризацію парків та скверів, чітко визначити їхні межі, скласти детальний реєстр і покінчити з практикою передачі земе-льних паркових ділянок під виглядом земель запасу.
7. Сприяти реалізації принципу безбар’єрності для мало мобіль-них груп населення, сприяти розробці та прийняттю програми «БЕЗБАР'ЄРНА УКРАЇНА».
8. Сприяти розвитку самоорганізації населення в місті шляхом вдосконалення місцевої нормативної бази, підтримки, в тому числі і фінансової, місцевих ініціатив ОСН, підтримувати прагнення ОСН до координації, створення об’єднань, асоціацій.
9. Сприяти наданню якісної первинної правової допомоги вразливим верствам населення.
10. Розробити комплексну програму патріотичного виховання через відновлення невідомих сторінок історії Херсону, встановлення меморіальних дошок, прискоренню декомунізації у назвах вулиць, площ, скверів, парків, випуску путівників та проведенню тематичних заходів тощо із залученням громадськості тощо.
Громадська рада при Херсонському міському голові після обрання ВолодимираВасильовича Миколаєнко міським головою та дотриманням ним викладених вище принципів та правил, зобов’язується підтримувати діяльність міського голови наступними методами:
1. Робити регулярний моніторинг міської політики, здійснювати громадську експертизу проектіврішень міської ради, цільових програм, вносити до них свої пропозиції;
2. Поширювати інформацію про діяльність міського голови, успішні історії про дії влади через засоби масової інформації та власні інформаційні ресурси;
3. Підтримувати міського голову шляхом прийняття заяв, звернень, публічних виступів, в тому числі виступів на сесії Херсонської міської ради.
III. Термін дії угоди
Угода вступає в силу після її підписання і діятиме протягом часу, на який буде обрано міського голову. Угода може бути розірвана в однією із сторін в разі невиконання її умов.
IV. Відповідальність сторін
В разі порушення сторонами умов даної угоди, наступає політична відповідальність. Між іншим, громадська рада може заявити про саморозпуск, а міський голова прийняти рішення про довчасне припинення повноважень громадської ради.