Напомним, что пару дней назад А.Пышный и пресс-служба ХОО "ВО "Батькивщина" опубликовали открытое письмо к губернатору относительно перипетий медицинской реформы в отдельно взятой Херсонской области. В своем письме нардеп подчеркивал пагубность указанной реформы и требовал от Костяка сказать людям всю правду о происходящем в сельской медицине.
Текст документа нашему изданию предоставили в пресс-службе Херсонской ОГА. Также в ОГА отметили, что данный документ будет выслан А.Пышному. Будет ли он подписан губернатором - не уточнили.
Публикуем ответ нардепу без сокращений на языке оригинала.
Відповідь на відкритий лист народного депутата України Андрія Пишного голові Херсонської облдержадміністрації Миколі Костяку
Шановний Андрію Григоровичу!
Шановний Андрію Григоровичу!
Охорона здоров'я сьогодні є ключовою, стратегічною галуззю області, яка і надалі залишатиметься в центрі уваги державної політики. Основні зусилля Департаменту та закладів охорони здоров’я області зосереджуються на реалізацію положень Конституції України, у якій найвищою соціальною цінністю визначено людину, її життя, здоров’я і безпеку, виконання законів України, Програми економічних реформ Президента України на 2010 – 2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», Указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України.
Протягом останніх років у галузі відбулося ряд позитивних змін:
- завершується другий етап реформування закладів охорони здоров'я, продовжується створення системи екстреної медичної допомоги,
- з метою зниження рівня інвалідності та смертності населення від серцево-судинних, судинно-мозкових захворювань у 2012 році на базі КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С.Лучанського» відкрито міський центр серця. Відкриття центру відбулося за участі Президента України В.Ф.Януковича та Міністра охорони здоров’я України Богатирьової Р.В. Зазначений соціальний проект об'єднав зусилля декількох рівнів:
- за зверненням голови обласної державної адміністрації М.М.Костяка до Президента України В.Ф.Януковича, розпорядженням Кабінету Міністрів України області виділено 11 млн.грн. на придбання сучасного ангіографа, який закуплений і встановлений;
- міська влада виділила 2,1 млн.грн. для підготовки рентген-операційного блоку, ремонту приміщень і закупівлі слідкуючої апаратури в блоки інтенсивної терапії;
- Херсонський суднобудівний завод винайшов можливість придбання додаткового обладнання для ангіографічного комплексу на суму 730тис.грн.
Функціонування «Міського центру серця» дозволить своєчасно надавати медичну допомогу хворим на серцево-судинні захворювання, зменшити показник захворюваності на серцево-судинні і судинно-мозкові хвороби, інвалідності – з 8,4 на 10 тис. населення до 8,0 на 10 тис. населення та смертності від їх ускладнень - з 59% до 56%; знизити рівень смертності на догоспітальному етапі на 25%. За 9 місяців 2013 року проведено 104 коронаровентрикулографії, 32 стентування, 3 ангіопластики.
- введено в експлуатацію поліклініку Херсонського обласного онкологічного диспансеру на 300 відвідувань у зміну, загальна вартість 27,3 млн грн;
Що дало змогу покращити якісь надання медичної допомоги хворим онкологічного профілю та підвищити охоплення спеціалізованим лікуванням до 75%.
- продовжується робота по створенню обласного перинатального центру, загальна вартість проекту становить близько 84 млн. грн.
- на базі КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» м. Херсона відкрито «Центру лазерної офтальмології».
- здійснено будівництво переходу між головним корпусом і корпусом недоношених дітей в дитячій обласні клінічній лікарні (вартістю 2050,0 тис.грн та співфінансування з місцевого бюджету - 394,04 тис.грн);
- добудовано інфекційне відділення Горностаївської центральної районної лікарні (державні кошти у сумі 1100 тис.грн та місцеві - 58 тис.грн);
- у Бериславській центральній районній лікарні відкрито хірургічний корпус та розпочато роботи по будівництву блоку Б, що дасть змогу ввести в дію акушерсько-гінекологічний корпус на 25 ліжок, загальної вартістю 6,8 млн грн;
- у Скадовській центральній районній лікарні відбулося відкриття амбулаторії сімейної медицини.
- реконструкція Посад-Покровської лікарської амбулаторії Білозерського району – 0,4 млн грн.
- на базі Скадовської центральної районної лікарні реалізується пілотний проект «Конкурентоспроможна Скадовщина» в рамках проекту «Конкурентоспроможна Херсонщина», яка передбачає оптимізацію надання медико-соціальних послуг.
- відкрито Каховську філію відділення гемодіалізу для поліпшення якості та своєчасного надання спеціалізованої медичної допомоги хворим нефрологічного профілю методом замісної ниркової терапії на п'ять діалізних машин, які отримано від фірми «Гамбро» як гуманітарну допомогу.
- проведено капітальний ремонт гуртожитку Бериславського медичного училища на 90 місць.
- у комунальній установі «Херсонський обласний центр служби крові» Херсонської обласної ради проведено реконструкцію газової котельні на загальну суму 1100 тис.грн.
- у комунальному закладі «Новокаховський дитячий протитуберкульозний санаторій «Джерельце» Херсонської обласної ради» виконані капітальні ремонти на загальну суму 508,0 тис.грн.
- у Бериславському медичному училищі проведено ремонт покрівлі учбового корпусу №2 , приміщень та покрівлі спортивного залу на суму – 277,1 тис.грн.
- за рахунок коштів спеціального фонду бюджету розвитку Новокаховською центральною міською лікарнею придбано 2 автомобіля на суму 299,2 тис. грн та за рахунок гуманітарної допомоги – 1 автомобіль за 7,8 тис. грн (всього 3 автомобіля на суму 307,0 тис. грн).
- за кошти державного бюджету придбано автомобілі швидкої медичної допомоги для потреб Цюрупинської ЦРЛ на загальну суму 1577 тис.грн.
З метою заохочення видатних працівників галузі охорони здоров’я в області запроваджена обласна програма. Відповідно до якої щороку 20 кращих медичних працівників нагороджуються стипендіями.
Однією з важливих складових розвитку галузі охорони здоров’я є кадрова політика. За якісним складом галузь охорони здоров’я область має потужний кадровий потенціал. В закладах охорони здоров'я налічується 4361,5 лікарських посад, на яких працюють 3150 фізичних осіб. Серед лікарів 24 кандидата медичних наук, 21 лікар мають звання заслужених, 27 нагороджені орденами і медалями України. Головному лікарю обласної дитячої клінічної лікарні Лятецькій Л.В. присвоєно звання Героя України.
Галузь охорони здоров'я Херсонщини постійно розвивається, впроваджуються сучасні методики лікування.
Також на території Херсонської області реалізується Національний проект «InterMedicalEcoCity» - створення еко-міста в Генічеському районі Херсонської області, який є складовою Національного проекту «Місто майбутнього». Зазначений реабілітаційний комплекс зможе приймати на лікування, реабілітацію та оздоровлення до 1000 пацієнтів щодня.
За період проведення реформ галузі охорони здоров'я не скорочено жодного закладу. Жодну з дільничних лікарень не закрито. Заклади перипрофільвано у лікарські амбулаторії та підрозділи терапевтичних відділень центральних районних лікарень. Од же функції закладів не змінено. Щодо Архангельської дільничної лікарні повторно повідомляємо, що стаціонарну допомогу мешканці с.Архангельське можуть отримувати у терапевтичному відділенні № 2 Високопільської ЦРЛ (раніше Архангельська дільнична лікарня). Окрім того повідомляємо, що жодного ліжка у закладі не скорочено. Відмов у стаціонарному лікуванні мешканцям не зареєстровано.
Протягом останніх років видатки на утримання установ охорони здоров'я по всіх регіонах України, у тому числі і по Херсонській області, розраховуються Міністерством фінансів України не за потребою закладів і на діючу мережу, а за єдиною Формулою розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів між державним та місцевими бюджетами, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 08 грудня 2010 року № 1149 „Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів", виходячи з фінансового ресурсу держави, залежно від чисельності наявного населення на відповідній території та фінансового нормативу бюджетної забезпеченості в розрахунку на одного мешканця, що є причиною обмеженого фінансування закладів та установ охорони здоров'я.
Сума кошторисних призначень зазначена Вами у листі на утримання Архангельської дільничної лікарні 670 тис.грн – відповідає піврічному плану асигнувань.
Щодо інформації наведеної у відкритому листі стосовно того що сільська медицина області втратила 40 лікарів та 71 особу середнього медичного персоналу було відправлено на пенсію не відповідає дійсності.
Так як, відповідно до Закону України «Про екстрену медичну допомогу» з 01 березня 2013 року створено єдину систему екстреної медичної допомоги у Херсонській області. У зв’язку з цим, до штатного розпису КЗ «Обласний територіальний Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» (далі – Центр) включено штатну чисельність відділень та станцій швидкої медичної допомоги районів та міст у загальній кількості 1080 одиниць, з них: лікарів – 119,5 шт.од.; середній медичний персонал – 427,5 шт.од. При цьому жодних скорочень, звільнень та відправлення на пенсію медичних працівників не відбулося, всі працівники працевлаштовані до Центру. Одночасно з цим у березні поточного року, відбувалося додаткове доукомплектування станцій та підстанцій вкрай необхідними штатними посадами у загальній кількості 20,25 одиниць (старшими фельдшерами, фельдшерами, водіями автотранспортних засобів). Зокрема, до Високопільської підстанції було додатково введено 1 посаду старшого фельдшера виїзної бригади.
Станом на 15 жовтня 2013 року по Центру в цілому збільшено штатну чисельність на 158,75 одиниць, з них лікарів на 18 шт.од.; середній медичний персонал – 37,75 шт.од. Для надання своєчасної екстреної (швидкої) медичної допомоги додатково відкрито три пункти базування бригад постійного призначення: Калінінський, Лазурний та Борозенський. Крім того, введено додаткову бригаду швидкої та невідкладної медичної допомоги до Цюрупинської стації.
Щодо росту захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип повідомляємо наступне. За підсумками 9 місяців 2013 року дійсно зареєстровано сезонний ріст захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції на 20,5%, проте зазначений показник нижче середнього по Україні та не перевищує епідемічного порогу.
В області зареєстровано ріст захворюваності на гострі гастроентероколіти, які виникли у літній період. В той же час спалахів інфекційних захворювань у організованих дитячих колективах не зареєстровано.
За даними Центру медичної статистики МОЗ України, у Херсонській області починаючи з 2006 року намітилася позитивна тенденція щодо скорочення захворюваності населення на туберкульоз зі 174,0 (2005 рік) до 107,9 (2012 рік) на 100 тисяч населення, або на 36,5%. За оперативними даними (результати щотижневого моніторингу) станом на 10 жовтня 2013 року рівень захворюваності населення на туберкульоз знизився на 10,1%, а смертність від туберкульозу знизилася на 14,3% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
За даними Держкомстату України показник загальної смертності Херсонська область протягом останніх років займає 12-14 рейтингові місця (рівень смертності у 2010 році – 15,1; 2011 році – 14,6; 2012 році – 14,7).
В той же час в галузі охорони здоров'я існує ряд першочергових проблем, які потребують вирішення. Це дооснащення сучасним обладнанням та автотранспортом закладів охорони здоров'я, в першу чергу закладів які надають первинну та екстрену медичну допомогу, збільшення асигнувань на медикаменти та харчування, поліпшення матеріально-технічної бази протитуберкульозних закладів. Це неповний перелік питань над якими на даний час працює обласна державна адміністрація.