Минулого тижня на двох контрольно-пропускних пунктах— «Чаплинка» та «Каланчак», що на кордоні з тимчасово окупованою АР Крим — побував перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Юсуф Куркчі. Те, як високопосадовець прямує до самої «нулівки» адмінмежі, аж де нахабно здіймається триколор, знімала купа телекамер, зокрема, й центральних каналів. Прес-тур із пафосною назвою «Дорога до Криму». Його міністерство організувало до четвертої річниці анексії півострова. Акредитація на захід почалася ще за тиждень, журналістів заінтригували: на КПВВ є на що подивитися, тому побувати там слід обов’язково! Що не бачили представники ЗМІ на пунктах пропуску, окрім прикордонників та людей, які слідують до Криму і у зворотному напрямку, допитатися так і не вдалося.
І ось він, день багатообіцяючої «Дороги до Криму». Херсонських журналістів попередили: бути на місці збору без запізнень, програма ж бо насичена, бо вже ввечері у їхніх київських колег поїзд. Інструкцію виконано: о 09.15 група тих, що знімають і пишуть, зібралася під стінами «білого дому», як того і вимагали організатори. Зібралася, щоб… дружно почекати, більше години, бо саме стільки знадобилося першому замміністра, щоб вийти з будівлі ОДА. Це ж тільки у народній мудрості семеро одного не чекають, а там, де захід затіяла влада, ще й як чекають!
На КПВВ журналісти потрапили по обіді. В одному з пунктів програми прес-туру значилося про всі етапи проходження контролю особами, які перетинають адмінмежу. Але на пункті в’їзду-виїзду «Чаплинка» нічого такого не показали. Можливо, вся справа у замалому потоці людей, які їдуть до Криму чи повертаються звідти саме цією дорогою? Відколи Україна офіційно припинила торговельні відносини з окупованим Кримом, напрямок не популярний, позаяк користувалися ним в основному водії вантажівок, що везли товар з інших регіонів. Сьогодні за добу КПВВ «Чаплинка» в обидві сторони перетинають не більше сотні транспортних засобів і 200 осіб. За час перебування журналістів на місці жодної машини тут так і не побачили, а пішки адмінмежу перетнула всього одна людина. «То, може, ті самі етапи проходження через КПВВ, так звану «Дорогу до Криму», покажуть на пункті пропуску «Каланчак», де завжди людно?» — сподівалися журналісти. На сусідньому КПВВ дійсно відчувалося пожвавлення, щойно прийшов автобус і його пасажири стали у чергу у зоні проходження паспортного контролю. Але ніяких таких етапів і тут не показали — з’ясувалося, це таємна інформація. На самому КПВВ чи то до десанту з телекамерами, чи то до міністерської інспекції, а може й, разом взятих, видно, що готувалися… На узбіччі з’явилися два нових дерев’яних туалети, які, схоже, і пофарбувати не встигли. Те, що адмінмежа розбагатіла аж на пару нужників, сигналізували доріжки до них, насипані з піску. Зміни, щоправда, помітили пасажири, які бувають на КПВВ час від часу: «Ну хоч так! Туалети тут дуже потрібні, бо це зараз людей небагато, а от влітку, буває, стоїш у черзі довгенько, а як притисне, то й нема куди вийти», — розповіла Наталя.
Було б смішно, якби не було так сумно. Два туалети — ото й усе нове, що на КПВВ побачили журналісти. Тим часом високопосадовець невтомно розписував, як суперово виглядатиме пункт пропуску «Каланчак» вже до кінця цього року.
— Буде облаштовано не лише КПВВ, а й сервісну зону, яка включатиме в себе центр надання адміністративних послуг. Немало громадян їдуть на материкову Україну саме за оформленням документів і для їхньої зручності ми зробимо такий сервіс тут, щоб не треба було діставатися Херсона. Ще на місці передбачено автостанцію і фастфуд, — розповів Юсуф Куркчі.
Схоже, високопосадовець, побував на цих КПВВ вперше, бо, здається, йому на місці було цікаво. А от херсонські журналісти вже з ліку збилися, скільки разів сюди приїздили різноманітні міністри-замміністри-начальники, і всі щось обіцяли! Мало не всі чотири роки, відколи анексовано Крим, ми чуємо про ту саму сервісну зону. І треба ще віддати належне Юсуфу Куркчі, який хоч ситуацію прояснив — виявляється, вже розробили проект на реконструкцію пунктів пропуску «Каланчак» і «Чаплинка» та сервісних зон біля них. На все про все просили 269 млн гривень, але уряд урізав кошторис до 110 мільйонів. Майже увесь минулий рік проектна документація пролежала у довгій шухляді Кабміну. То невже тепер обіцяють дістати? А доки зроблено «зеро», навіщо було влаштовувати «Дорогу до Криму», що закінчується на чиновницьких обіцянках?
Тим часом свої позиції укріплює окупант. На тому ж КПВВ «Чаплинка» росіяни встановили світлофор, шлагбаум та відеокамери. Ворог автоматизовує свої пункти пропуску, за якими спостерігають озброєні військові.
Марина САВЧЕНКО, Новий день