100 років від Дня народження Всеволода Заботіна виповниться 29 грудня, та як і годиться вдячним нащадкам, вшанувати пам'ять великого корабела, у Херсоні вирішили не одним днем, а низкою заходів, ще задовго до самої дати. Одним із них став вечір пам’яті В.Ф. Заботіна у Херсонській гімназії №3, яка гордо носить його ім’я.
Захід для ветеранів-суднобудівників організувала Корабельна районна в м. Херсоні рада, за сприяння депутата Херсонської обласної ради Андрія Путілова.
Розпочалася зустріч з демонстрації на екрані світлин із Всеволодом Заботіним – легендарною людиною, яка 25 років очолювала Херсонський суднобудівний завод. За цей час зі стапелів одного з найбільших підприємств колишнього СРСР зійшли 257 суден, збудованих за 25-ти проектами. 75 з них виготовили на експорт, на замовлення Греції, Німеччини, Данії, Індії, Великобританії і т.д. А ще – саме завдяки Заботіну на Херсонському суднобудівному, вперше у світовій практиці(!), впровадили електрозварювання у вугле-кисневому середовищі в автоматичному та напівавтоматичному режимах. Крім суден на заводі побудували 25 доків.
-Ми сьогодні запросили вас, дорогі наші ветерани, для того, щоб ви подивилися і розказали цим чудовим дітям, вашим онукам, правнукам, як у той час, складний по-своєму, вам вдалося побудувати державу в державі, місто в місті - мікрорайон «Корабел». Щоб ми з вами згадали великого Всеволода Заботіна, який своїм талантом організатора, великою любов’ю до людей, землі і майбутнього створив те, що сьогодні ми з вами маємо, - зазначила голова Корабельної у м. Херсоні ради Наталя Чорненька.
Депутат Херсонської обласної ради Андрій Путілов досить часто зустрічається з ветеранами-корабелами, приміром, не так давно разом зі своїм батьком, Станіславом Путіловим, приймав сивочолих легенд ХСЗ на Херсонському Механічному заводі, традиційна щорічна зустріч відбулася вже вдесяте. Сьогодні ж допоміг організувати захід пам’яті «адмірала суднобудування» у гімназії ім. В.Ф. Заботіна. Депутат пояснює – все через те, що він і сам з родини суднобудівника, на ХСЗ, пліч-о-пліч із Заботіним, багато років пропрацював Путілов-старший, то ж він, як син, завжди знав, яке судно здають, а яке тільки починають будувати на заводі.
-Пишаюся тим, що живу на тій землі, де жив і працював Всеволод Заботін, що мій батько був у команді однодумців цієї великої людини, взагалі в нашій родині завжди звучало ім’я Всеволода Федоровича Заботіна. Знаю, що в цій залі зараз знаходяться люди, які по праву себе називають «заботінцями», готовий обійняти кожного з вас, ветерани-суднобудівники. І ми завжди з теплотою згадуватимемо про нашого «адмірала суднобудування», не лише через дати, пов’язані з цією визначною людиною, просто Всеволод Заботін – особистість, яку тільки ставити у приклад, ось як треба жити і працювати. А Вам, діти, побажаю шанувати справжніх героїв – наших земляків, таких, як Всеволод Заботін, - зазначив депутат Херсонської обласної ради Андрій Путілов.
Вже традиційно на зустріч із ветеранами Андрій Путілов прийшов не з порожніми руками. Кожному колишньому заводчанину він подарував відкидний календар, виданий спеціально до 100-річчя Всеволода Заботіна. Цю ідею, ще зовсім недавно озвучив ветеранський актив ХСЗ, і от сьогодні бачимо її втілення.
Зрозуміло, що зустріч ветеранів-корабелів була насичена спогадами, зокрема про самого Заботіна, адже більшість з них особисто працювали під керівництвом легендарного гендиректора. Отож і згадували, як будували – кораблі, доки, мікрорайон. «Хочемо жити, як в Херсоні!» - це не байка, а реальне гасло, яке з’явилося в Ленінграді на початку 80-х. Михайло Кушнаренко, який очолював Херсонський облвиконком у 1984-1991 роках, добре знає – такої слави далеко за межами тоді ще республіки обласний центр набув завдяки Всеволоду Заботіну.
-Мені в житті пощастило, бо я працював із Всеволодом Федоровичем, коли в області було велике будівництво. Добудовували ми з ним бібліотеку ім. Гончара, міст через Дніпро. Заботін був людиною мудрою і цілеспрямованою, а ще - вимогливою до себе і до підлеглих. У книзі «Адмірал суднобудування» є такий момент, дещо курйозний, коли журналіст запитав у Заботіна – що б Ви побажали людям у наступному році?, він промовив: працювати треба! І він був правий на 100%, бо й тоді не все було гладко і вражаючі результати з’являлися лише завдяки такій командній роботі,-розповів Михайло Кушнаренко.
Любомир Чемерис Херсонському суднобудівному віддав 30 років. На завод потрапив після роботи на півночі, де будував атомні підводні човни. Чоловік зізнається – його долю вирішила зустріч із Заботіним, той сказав, що нічого там нам на півночі сидіти, в Херсоні людей не вистачає, кораблі недобудовані!
-Він мав унікальний дар – вирішувати будь-яке складне питання і перепон для Заботіна просто не існувало. Ніколи не забуду, як під час будівництва ліхтеровозу, розуміючи, що без спеціального підйомного крану не здамо ми це судно, Всеволод Федорович домовився з фінами і ті поставили на заводі цей кран, але для цього треба було збудувати на «Паладі» док-1760, якого в плані не було. Так ми його збудували позапланово, всього за рік. І ліхтеровоз здали вчасно, - розповів Любомир Чемерис.
Відтак не дивно, що Заботіну вдалося переконати і суворих членів політбюро, та не аби в чому, а в тому, що на фундаменті з палями у плавнях реально будувати багатоповерхівки! Враховуючи ландшафні і природно-кліматичні характеристики місцевості, кажуть, то був шалений ризик – зводити мікрорайон «Корабел», але Всеволод Заботін все прорахував і – не помилився. Доволі за короткий час виріс мікрорайон. Керівник ХСЗ як ніхто розумів – люди, які важко працюють, мають жити поряд із роботою, у цілковитому комфорті. Колишні корабели переповідають із вуст в уста історію появи гімназії №3, розташованої на Острові, сьогодні – «заботінської».
-Мешканців у мікрорайоні ставало все більше і вже треба було думати про нову школу, а грошей на неї не було. Мудрий Всеволод Федорович швидко знайшов вихід зі становища. Тоді на заводі якраз будувалося судно «Валентина Терешкова», а перша жінка-космонавт була головою спілки радянських жінок у Москві. І от Заботін відправ туди представників – заводчанок, з фотографіями для Терешкової - судна на її честь, мікрорайону «Корабел», які й переконали її, що треба домогтися виділення коштів на нову школу в Херсоні, - розповів один із співавторів книг про Всеволода Заботіна Леонід Марченко.
Недавно завдяки фінансовій підтримці Андрія та Станіслава Путілових світ побачило видання «Адмірал суднобудування», це одна з чотирьох книг про життєвий шлях легендарного директора Херсонського суднобудівного, яку в себе має кожен ветеран заводу. І це ще не все. Як повідомив депутат обласної ради Андрій Путілов, в планах - проведення декількох заходів, присвячених Всеволоду Заботіну. Хоча й це буде лише маленькою частиною того, чим зобов’язаний Херсон людині, яка у пам'ять про себе залишила кораблі, завод, мікрорайон…
Марина Савченко