Попри те, що рейдерство в аграрному секторі процвітає здебільшого сезонно — у періоди закладення та збирання врожаю, необхідність у роботі такого оперативного штабу при ХОДА не стає менш актуальною.
Тож припиняти його діяльність у міжсезоння ніхто не збирається, запевнив заступник голови ОДА Андрій Балонь під час прес-конференції, на якій члени штабу звітували про результати своєї роботи та оперативне реагування на спроби рейдерських захоплень землі та зібраного врожаю в області.
— Упродовж 2 місяців на гарячу лінію штабу надійшло понад 300 дзвінків з повідомленнями про факти незаконного заволодіння майном та збіжжям, порушення прав землекористування, — зазначив начальник Головного територіального управління юстиції в області Костянтин Хутковський.
З його слів, відреагувати вдалося лише на 57 повідомлень. Здебільшого вони стосувалися порушень земельного законодавства, неврегульованості оплати за землю фермерами. Безпосередньо ж фактів рейдерства стосувалися лише 11 звернень.
Щоправда, конкретних результатів, вжитих заходів та фактів покарання фігурантів гучних скандалів учасники прес-конференції так і не назвали. Хіба що в запитаннях журналістів звучали імена, прізвища та назви підприємств, які, попри "таємницю слідства", у всіх на слуху. У викривальних публікаціях, щоправда, мало відомих в області інтернет-ЗМІ, фігурують прізвища високопоставлених посадових осіб ГУ НП в області, котрі нібито причетні до кришування рейдерських "набігів" та захоплень майна, землі та врожаю в районах.
Заступник начальника ГУ Національної поліції в області Микола Цап не приховує, що сам став об'єктом нищівної критики подібного ЗМІ — навіть приніс роздруковану версію публікації, яка "розвінчує" його особисто.
Розповів, що у зв'язку з цим звернувся до підрозділу внутрішньої безпеки свого відомства з проханням здійснити перевірку його на причетність до зазначених у статті фактів. Однак та не знайшла підтверджень закинутим звинуваченням.
— Попри те, що ми залучаємо до справ досвідчених слідчих, намагаємося вислухати всі сторони конфлікту та працювати на упередження силового його розв'язання, іноді вплинути на ситуацію в законний спосіб украй важко через неврегульованість законодавства, — підкреслив заступник начальника ГУ Національної поліції в області — начальник слідчого управління Микола Вербицький. — Нині притягується до кримінальної відповідальності група осіб, котра прибула на запрошення зацікавлених осіб, аби застосувати силу до місцевих мешканців. Їм оголошено про підозру та обрані запобіжні заходи на час слідства.
Деякі справи затягуються, оскільки одночасно триває розгляд цивільно-правових позовів у судах. Поки тривають суди, ми намагаємося упередити силове розв'язання суперечок. На сьогодні відкрито 43 кримінальних провадження стосовно незаконного захоплення земельних ділянок. Це породжує серйозні протистояння. Так, 3 роки тривають судові засідання щодо конфлікту в Чаплинському районі (у Надеждівці та Преображенці).
Зі слів Андрія Балоня, 5,5 тисячі гектарів землі державної власності було незаконно засіяно зерновими та олійними культурами. Ті, хто це зробив, уже компенсували вартість користування наділами.
Присікання таких незаконних дій та адекватне покарання винних, а не лише винесення повідомлень про підозру, сприятиме наведенню ладу в землекористуванні. І, вочевидь, не лише в аграрній сфері.
Олена НЕЧИПУРЕНКО, "Новий День"