З 10 по 23 липня в Україні проходять масштабні морські військові навчання «Сі Бриз-2017». Навчання розпочалися в Одесі і тривають в межах територіальних вод України у Чорному морі та в повітрі. Цьогоріч — двадцятий ювілей українсько-американських навчань «Сі Бриз». У заходах також беруть участь військовослужбовці і техніка з 16 країн світу, серед яких Франція, Великобританія, Канада, Литва, Норвегія, Польща, Туреччина, Румунія та інші. Цього року, відзначають учасники навчань, заходи відбуваються на особливо високому рівні і з застосуванням великої кількості техніки (31 корабель, катер і судно, 29 літальних апаратів) та понад 3 тисячі особового складу. Темою навчання є проведення багатонаціональної морської операції з безпеки у кризовому регіоні.
Основними навчально-бойовими елементами та завданнями цьогорічних навчань є практичне планування та проведення операції за стандартами НАТО, проведення навчань з протичовнової, протикорабельної, протиповітряної оборони, дії з силового звільнення судна, що захоплене. Також проведення десантної та річкової операцій, навчання з пошуку та рятування, підводних робіт з розмінування та проводки за тралами.
ЗАЧИСТКА ПРОТИВНИКА НА ОСТРОВІ
14 липня навчання відбувались на території Миколаївської області і проходили в двох локаціях: на Тендрівській косі та на військовому аеродромі Кульбакіно. На Тендрівській косі проходила висадка морського десанту з середнього десантного корабля ВМС України «Юрій Олефіренко». Дійство вражало кількістю техніки і злагодженою роботою багатонаціонального військового батальйону. Прибувши на малому катері морської охорони ДПСУ «Калкан-П», ми стали свідками різноманітних маневрів кораблів українських і турецьких ВМС, транспортних та військових вертольотів, наземної техніки і десантників.
«На даному етапі навчань ми відпрацьовували знищення противника, який зосередився на острові. Ми висадились у складі мінометної батареї і після нанесення удару авіації завдали ураження противнику з мінометів, після чого десант знищив противника і зібрався у заданому пункті, — розповідає в. о. командира багатонаціонального батальйону морської піхоти капітан Володимир РОМАН. — Особливу увагу звертали на роботу мінометної батареї і зачистку місцевості десантом, який складався з військовослужбовців України, США, Грузії і Румунії. Взаємодіяли на грамотному рівні, я мав зв’язок з усіма підрозділами. Значну роль відіграла достатня кількість перекладачів та комунікація командирів».
Цьогоріч у навчаннях «Сі Бриз» значним складом бере участь Держприкордонслужба України. Задіяно флот, авіацію і особовий склад ДПСУ. Прикордонники відзначають, що заходи такого рівня дозволяють удосконалити навички з охорони державного кордону та покращити взаємодію з військовими інших країн. «Вперше прикордонники беруть участь у навчаннях у складі прикордонної комендатури швидкого реагування. Ми спілкуємось з американськими колегами, переймаємо досвід їх бойових застосувань та ділимось своїм досвідом, — говорить військовослужбовець ДПСУ комендатури швидкого реагування з позивним «Ігор». — Сьогодні особливу увагу приділяли роботі з 60 мм американськими мінометами, які застосовуються морською піхотою ВМС США. Думаю, ми впорались непогано. Іноземні колеги відзначили, що ми знаходимось на високому рівні підготовки».
АВІАЦІЙНИЙ КОМПОНЕНТ «СІ БРИЗ»
Після операції на Тендрівській косі вертольотом Мі-9 дістаємось до аеродрому Кульбакіно в Миколаєві. Тут проходив авіаційний компонент «Сі Бриз-2017». У заходах взяли участь більше 20 літальних апаратів від військово-морських та повітряних сил ЗС України, армійська авіація сухопутних військ, Держприкордонслужби та ВМС США.
Учасники навчання відпрацювали тактичні проходи літаків Р-8 Poseidon, вертольотів Мі-14, Мі-24 та Мі-8, роботу з передовими авіанавідниками Су-25. Виконувався показовий політ на конвертоплані ВМС США CV-24, який став справжньою зіркою і предметом обговорення багатьох учасників навчань, адже прибув до нашої країни вперше. Українські МіГ-29 виконували імітацію ураження наземних цілей зі складних видів маневрів. Проводилась евакуація потерпілого на вертольоті Ка-27, а також десантування морських піхотинців та рятувальної парашутно-десантної групи з літака Ан-2.
«Ми закінчуємо відпрацювання заходів злагодження підрозділів по плану навчання. Авіаційна компонента проводилась з метою взаємодії між групами літаків і вертольотів, — говорить керівник навчань від української сторони капітан 1-го рангу Олексій НЕЇЖПАПА. — Сьогодні в режимі вищого рівня підготовки free play ми оцінили можливості управління силами та ступінь спроможності підрозділів виконання різних завдань. З кожним роком ми змінювали формат навчань. Цього року навчання є результатом багаторічного досвіду і включають багато компонентів».
«Як зазначив капітан 1-го рангу Олексій Неїжпапа, цього року «Сі Бриз» є наймасштабнішими за всю історію цих навчань. Як показує практика, сьогоднішні вправи, в тому числі висадка десанту, були б неможливими, якби ми робили це самостійно. Ми вдячні Україні за прийом, а також усім країнам, які долучилися до навчань, — зазначив керівник навчань з боку США капітан 1-го рангу Тейт ВЕСТБРУК. — З кожним роком ми ускладнювали завдання в рамках «Сі Бриз» і робили їх більш комплексними. Цього разу завдання відомі лише керівництву навчань, тому для військовослужбовців, які їх виконують, — це складний реальний виклик. Усі ці заходи дозволяють відпрацювати спільних підхід до вирішення загроз, які можуть виникнути під час реального військового конфлікту».