Останнім часом набули систематичного характеру випадки заволодіння грошовими коштами мешканців міста шляхом обману. Користуючись необізнаністю людей шахраї видурюють чималі гроші. Щоб не стати жертвою шахраїв, Херсонська місцева прокуратура закликає громадян не вчиняти необдуманих вчинків. Адже аферисти «йдуть в ногу з часом» та вдаються до різноманітних махінацій, аби тільки збагатитися злочинним шляхом.
Чи не щодня до поліції надходять повідомлення потерпілих громадян, які через шахрайські дії невідомих осіб, позбулися своїх заощаджень. Так, лише протягом 2016 року правоохоронцями до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про 536 вчинених шахрайств. Так, за нібито вирішення проблем з правоохоронними органами потерпіла 21 людина, віддавши шахраям понад 195 тис.грн., махінації з платіжними картками збагатили шахраїв на 158 тис.грн.
Для прикладу, 14 квітня 76-річна херсонка під приводом вирішення питання щодо звільнення її доньки від кримінальної відповідальності, віддала шахраям 7 тисяч гривень. Звісно, як з’ясувала пізніше жінка, її ошукали і жодні правоохоронці не вимагали у неї кошти, а дочка в той час перебувала у друзів.
79-річний пенсіонер власноручно виніс невідомому чоловіку 3000 доларів США. Близько 15 години у трубці стаціонарного телефону невідомий повідомив пенсіонеру, що його син потрапив у ДТП і задля уникнення кримінальної відповідальності потрібні гроші. Тож пенсіонер без вагань виніс потрібну суму, до авто, яке вже чекало біля його будинку. Таких прикладів можна навести безліч.
Шахраї видурюють гроші не тільки телефоном, а й особисто. 8 лютого Херсонською місцевою прокуратурою направлено до суду кримінальне провадження, відносно чоловіка, який видаючи себе за волонтера, заволодів грошовими коштами благодійників на суму понад 200 тис.грн., що призначались на придбання амуніції для військовослужбовців. В грудні зазначеному чоловіку повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2,3 ст.190 Кримінального кодексу України, йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років.
Тож, аби не потрапити на гачок шахраїв, прокуратура вкотре радить уникати будь-яких контактів із незнайомими особами та дає детальні роз’яснення щодо тих чи інших ситуацій, в які обманним шляхом потрапляють довірливі громадяни.
Вирішення проблем з правоохоронними органами
Непоодинокі випадки дзвінків, у яких шахраї повідомляють про те, що близькі родичі, знайомі, друзі стали учасниками злочинних дій і затримані працівниками поліції. Здебільшого телефонний дзвінок лунає серед ночі, аби людина ще не чітко усвідомлювала, що відбувається, та й ще імітують голос людини, яка начебто потрапила в біду. Проте, існує можливість залагодити ситуацію, щоб уникнути передбаченої законом суворої відповідальності.
Дискредитуючи тим самим правоохоронні органи, шахраї вимагають передати особисто, переказати чи залишити у визначеному місці значну суму грошових коштів. На роздуми злочинці майже не залишають часу і наполягають на негайному прийнятті рішення про порятунок близьких від неіснуючої загрози.
Залишитись без грошей можна і по телефону
Щоб не викликати підозри шахраї телефонують з міських номерів фіксованого зв’язку з кодом, приміром, 056, який відповідає Дніпропетровській області, де знаходиться центральний офіс одного з банків. Шахраї представляються представниками служби безпеки фінансової установи. Під приводом перевірки і уточнення особистих даних, виявлення осіб, які причетні до фінансування тероризму і сепаратизму в України, відміни неіснуючих банківських операцій з ознаками шахрайських дій, злочинці випитують у потерпілих реквізити банківських карток, зміст смс-повідомлень, які надходять клієнтам. Отримавши необхідну інформацію перераховують наявні на карткових рахунках гроші.
Усі перераховані вище дії містять ознаки складу злочину, передбаченого статтею 190 (шахрайство) Кримінального Кодексу України. Санкція цієї статті передбачає покарання у виді штрафу в розмірі 850 гривень або позбавленням волі на строк до дванадцяти років з конфіскацією майна. Тож аби не стати черговою жертвою шахраїв варто не робити поспішних вчинків, пам’ятати та дотримуватися елементарних правил, а правоохоронці, в свою чергу, зроблять усе, аби зловмисник поніс покарання.
- в жодному разі не повідомляйте нікому свої персональні дані та реквізити своїх банківських рахунків, адже працівники банківських установ не проводять жодних операцій у телефонному режимі;
- слід пам’ятати, що правоохоронці у жодному разі не мають права вимагати або отримувати грошові кошти, і тим паче шляхом перерахунку на банківські рахунки, за вирішення питання про кримінальну відповідальність. У разі повідомлення по телефону про необхідність вирішення проблем з правоохоронними органами, варто перевірити інформацію щодо свого родича та негайно зателефонувати до чергової частини відділу поліції за номером телефону «102» і повідомити про дзвінок для виїзду слідчо-оперативної групи та затримання злочинців «на гарячому».
- роз’яснюйте своїм близьким, що не слід вступати у переговори з незнайомими людьми, а також давати їм цінні речі, зокрема, мобільні телефони.
У разі надходження сумнівної інформації, пов’язаної із необхідністю перерахунку грошей, зверніться одразу до поліції за номером телефону «102».